Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Tampon a siku – rozwiewamy Twoje wątpliwości

Aktualizacja: 2min.

Kupa zrobiona, tampon zmieniony, myjesz ręce i czujesz, że pęcherz również dopomina się o opróżnienie. No tak, jeszcze siku! I co teraz? Hmm. A może by tak… zrobić siku? Tampon to żadna przeszkoda. Chodź, opowiem Ci więcej.

Zweryfikowane przez:

lek. Justyna Komenda

Pomyśl tylko – gdyby trzeba było wymieniać tampon po każdym siku, nie byłoby to zbyt opłacalne, by w ogóle go używać. Jeśli wypijasz odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, powinnaś_powinieneś również regularnie chodzić do toalety. Gdyby trzeba było wyrzucać tampon po siku, żaden prawdopodobnie nie mógłby być zaaplikowany przez te deklarowane od 4 do 6 (maksymalnie 8) godzin.

Czy z tamponem można sikać?

Tak, można! U zdrowej osoby tampon w żaden sposób nie zatyka cewki moczowej i nie przeszkadza w oddaniu moczu.

Przeczytaj też nasz tekst o tamponach a dziewictwie.

Czy zdarzają się przypadki, w których tampon przeszkadza w oddawaniu moczu?

Tak, zdarzają się – u osób ze stwierdzonym obniżeniem narządów zdarza się, że pęcherz naciska na pochwę, co faktycznie może utrudniać oddawanie moczu. W takim przypadku tampon może dodatkowo zaburzyć prawidłową pracę narządów, utrudniając pełne opróżnienie pęcherza. Osoby z tym problemem powinny być pod stałą kontrolą lekarską

My tym razem zajmiemy się jedynie zagadnieniem robienia siku z tamponem przez zdrowe osoby menstruujące.

Zajrzyj też do naszych poradników: jak poprawnie założyć tampon i jak wyjąć tampon.

Siku z tamponem

To wykonalne i całkowicie normalne. Siku bierze się z pęcherza i wydobywa się na zewnątrz przez cewkę moczową. Natomiast okres, czyli wydzielina menstruacyjna, ma swój początek w macicy (to złuszczona błona śluzowa macicy i komórki nabłonka pochwy) i wydobywa się na zewnątrz przez pochwę. To tam umieszczamy tampon, by chłonął wydzielinę menstruacyjną, nie koliduje on zatem z układem moczowym.

Tampon a siku

Niestety budowa tamponu poniekąd wymusza spotkanie z moczem. Sznureczek przymocowany do tamponu wystaje z pochwy, więc w trakcie robienia siku zwisa swobodnie i jest raczej pewne, że w końcu trafi na niego strumień moczu. Jeśli osuszysz się na koniec papierem toaletowym i będziesz pilnować czasu noszenia tamponu w pochwie, będzie to rozwiązanie higieniczne i niezagrażające zdrowiu.

Ważna uwaga dla osób, które borykają się z nawracającym lub przewlekłym świądem sromu – mokry sznureczek może podrażniać srom i nasilać świąd!

Jeśli więc dotyczy Cię ten problem, lub po prostu –  wzdryga Cię na samą myśl o mokrym od moczu sznureczku od tamponu, spróbuj złapać jego koniec w trakcie sikania i odchylić go na bok.

Czy wiesz, jak poprawnie dobrać tampon? Przeczytaj nasz artykuł.

Czy trzeba wyjmować tampon za każdym razem, gdy się sika?

Nie, nie trzeba wyjmować tamponu przy każdym siku. Zrób to tylko wtedy, gdy miałaś_eś tampon w sobie od 4 do 6 godzin (maksymalnie 8, pamiętaj przypominajka tu), gdy zauważysz, że przecieka, lub czujesz dyskomfort.

Czy wiesz gdzie wyrzucać zużyte tampony? Dowiedz się z tego artykułu.

Jak sam_a widzisz, sikanie z tamponem nie jest ani skomplikowane, ani niebezpieczne. Chcę podkreślić, że najgorsze, co można sobie zafundować, to odwlekanie zrobienia siku ze względu na zaaplikowany tampon. Dopiero to może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Zatem z tamponem czy bez – sikaj na zdrowie!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Weryfikacja merytoryczna:

Justyna Komenda

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty