Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Kubeczek menstruacyjny – wymiana w wersji survivalowej

Aktualizacja: 6min.

Biwakujesz w środku lasu bądź robisz zakupy w centrum handlowym i nagle czujesz, że nadszedł ten czas: czas wymiany kubeczka menstruacyjnego. Ale zaraz… że teraz?

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Jeśli obawa przed wymianą kubeczka menstruacyjnego w survivalowych warunkach (czyt. poza zaciszem Twojej łazienki) powstrzymuje Cię przed jego użytkowaniem, dobrze trafiłaś_eś! Podsuniemy Ci kilka sposobów, dzięki którym być może zmienisz zdanie i zabierzesz swój kubeczek na każdą niezapomnianą przygodę.

Jak często należy opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Zależy to m.in. od objętości kubeczka, ale przede wszystkim: od obfitości Twojego krwawienia

Przy mniej obfitym krwawieniu możesz śmiało opróżnić kubeczek nawet 12 godzin po jego aplikacji.

Więcej o tym, jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny, dowiesz się z naszego artykułu.

Gorzej, jak te 12 godzin na zegarze wybije w momencie, kiedy nie jesteś akurat w domu i cała operacja będzie od Ciebie wymagała znacznie bardziej zaawansowanej gimnastyki…

Wymiana kubeczka w różnych warunkach

Wymiana kubeczka w trakcie miesiączki nie zawsze jest możliwa do zaplanowania. Prawdopodobnie nieraz zaskoczą Cię nietypowe warunki, w których przyjdzie Ci się z nim rozprawiać. Dlatego warto się przygotować na każdą ewentualność!

Dostęp do bieżącej wody = połowa sukcesu

Wymiana kubeczka z dostępem do wody to duże ułatwienie i usprawnienie całego procesu. 

Mycie w umywalce, bidecie lub pod prysznicem jest wygodne, intuicyjne oraz skuteczne.

O tym, jak poprawnie myć i dbać o kubeczki menstruacyjne przed pierwszym użyciem oraz w trakcie menstruacji, dowiesz się z naszego artykułu „Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?”.

Kubeczek menstruacyjny – toaleta publiczna 

Przed skorzystaniem z ubikacji upewnij się, że do dyspozycji będziesz mieć chusteczki higieniczne, papier toaletowy lub ręcznik papierowy.

 • Przed wejściem do toalety dokładnie umyj ręce. Wchodząc do kabiny, staraj się nie dotykać drzwi gołymi dłońmi.
 • W łazienkowej umywalce delikatnie zwilż chusteczkę bądź papier pod bieżącą wodą.
 • Zabezpiecz otoczenie, na przykład podkładając suchy papier pod zwilżony materiał.
 • Wyjmij kubeczek menstruacyjny i wylej jego zawartość do ubikacji.
 • Suchym papierem toaletowym lub chusteczką wytrzyj pozostałości płynów z kubeczka.
 • Użyj nawilżonego kawałka chusteczki bądź papieru, żeby doczyścić kubek i delikatnie go nawilżyć.
 • Przed zaaplikowaniem kubeczka zwróć uwagę, czy nie przykleiła się do niego pozostałość po papierze lub chusteczce.
 • Zaaplikuj kubeczek.
 • Wytrzyj ręce w papier, a następnie, starając się nie dotykać drzwi kabiny, umyj ręce w umywalce we wspólnej części toalety.

ilustracja kubeczek menstruacyjny w pochwie

Raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na wytarcie kubeczka papierem, jednak przy następnej możliwości umyj go pod bieżącą wodą!

Jeżeli należysz do tej grupy miłośniczek_ków kubeczka, która bardziej komfortowo czuje się, gdy kubek ma kontakt z wodą przed każdą aplikacją, śmiało wypłucz go przed aplikacją w zlewie.

Czy leci z nami kubeczek?

Nietypowe warunki to również te w trakcie podróży! 

Masz dostęp do bieżącej wody, ba!, nawet umywalka znajduje się na wyciągnięcie ręki. Jednak turbulencje w samolocie, wstrząsy w pociągowej toalecie czy kołysanie na statku to prawdziwe wyzwanie!

Wymieniając kubeczek menstruacyjny w takich warunkach, postaraj się robić to ostrożnie. 

Pełny kubeczek, niepewna pozycja i spontaniczne ruchy otoczenia mogą sprawić, że zawartość kubeczka znajdzie się tam, gdzie nie powinna.

Istnieje też zagrożenie dotknięcia kubeczkiem ubikacji (podczas wylewania) oraz umywalki (podczas mycia). Jeśli się tak wydarzy, zadbaj o dokładne umycie kubeczka!

Dobrym sposobem jest również określenie zapotrzebowania na wymianę kubeczka przed podróżą i opróżnienie go jeszcze przed wejściem na pokład.

Wybieraj kabinę dla osób z niepełnosprawnościami – to w nich zazwyczaj znajdują się umywalki tuż obok toalety.

Oczywiście przed skorzystaniem z takiej toalety upewnij się, że żadna osoba z niepełnosprawnością nie potrzebuje jej bardziej!

Jeśli martwisz się czy kubeczek może przeciec - zajrzyj do naszego poradnika „Przeciekający kubeczek menstruacyjny – jak temu zaradzić?

A co, jeśli nie ma dostępu do bieżącej wody?

Dla jednych to przepaść nie do przeskoczenia, a także często moment zwrotny podczas użytkowania kubeczka i powrót do bezpiecznej oazy tamponów czy podpasek.

Jednak kilka wskazówek i kreatywne spojrzenie na otoczenie mogą stanowić kładkę, która pozwoli Ci kontynuować podróż z kubeczkiem!

Umyte lub zabezpieczone dłonie

Wizyta w publicznej toalecie bez dostępu do umywalki, w lesie bądź innych okolicznościach przyrody to wyzwanie także dla utrzymania czystości rąk. A jak wiesz, ta jest kluczowa i obowiązkowa podczas obcowania z okolicami intymnymi.

 • Kempingowy kran czy prysznic przy plaży to obiekty, na które warto zwrócić uwagę. Umyj w nich ręce, a potem – nie dotykając innych powierzchni – udaj się w wybrane miejsce do wymiany kubka.
 • Zawsze miej ze sobą żel antybakteryjny. Usuwa bakterie, ale często zawiera również alkohol, który może podrażniać pochwę. Dlatego zawsze po użyciu żelu antybakteryjnego przepłucz ręce pod wodą (na przykład z butelki)!
 • Spakuj ze sobą jednorazowe rękawiczki! Odpowiednio nałożone zminimalizują ryzyko znalezienia się bakterii i drobnoustrojów we wnętrzu Twojego ciała. Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest wiele materiałów rękawiczek jednorazowych. Te wykonane z lateksu mogą powodować uczulenie przy kontakcie ze ściankami pochwy. Rękawice z nitrylu bądź winylu zmniejszają to ryzyko.

Dostępne są również nakładki na palce, które nie tylko chronią przed wprowadzeniem zanieczyszczeń do pochwy, ale też ułatwiają wyjmowanie i aplikację kubeczków menstruacyjnych.

Ustronne miejsce

W niecodziennych sytuacjach może pojawić się pośpiech i stres, których mieszanka powoduje spięte mięśnie dna miednicy oraz utrudnia cały proces.

W zależności od sytuacji, w której jesteś, znajdź ustronne miejsce, w którym będziesz czuć się swobodnie na tyle, aby zadbać o higienę i poprawność wyjmowania oraz aplikacji, a tym samym kontynuować stosowanie kubeczka.

Wyjęcie kubeczka i wylanie płynu

Nie zapominajmy również o opróżnianiu kubeczka menstruacyjnego. W warunkach łazienkowych jest to czynność, której nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Inaczej jednak rzecz się ma w warunkach survivalowych!

 • Jeżeli wymieniasz kubeczek na łonie natury, możesz przygotować wcześniej niewielki otwór w ziemi (na przykład butem). Wylanie do niego krwi menstruacyjnej, a potem zasłonięcie jej warstwą gleby zmniejszy zainteresowanie zwierzyny i jej ewentualny kontakt z substancją. Krew i płyny menstruacyjne są naturalne i bezpieczne dla środowiska, dlatego nie musisz obawiać się o pogorszenie jego stanu.

Wyobraź sobie wakacyjne kąpiele w morzu, jeziorze bądź basenie. Przebieralnia przy zbiorniku wodnym to czasem jedyne miejsce, które oferuje prywatność. Często są to cztery ściany, w których na pozór nie da się wymienić kubeczka menstruacyjnego… chyba że przewidzi się to wcześniej!

 • Będąc w miejscu, w którym nie ma możliwości pozbycia się płynu menstruacyjnego w standardowy sposób, naprzeciw przychodzi pudełeczko lub woreczek. Umieszczony w nim płyn z kubeczka możesz szczelnie zamknąć i „przemycić” do miejsca, w którym można go wylać!

Przygotowanie kubeczka do aplikacji

Kubeczek menstruacyjny opróżniony, jednak pozostałości po wydzielinach i zatkane dziurki regulujące ciśnienie nie są pożądanym stanem do ponownej aplikacji. Wprost z naszego „Pamiętnika kubeczkowej_ego podróżniczki_nika” podrzucamy Ci kilka sposobów na to, jak czyścić kubeczek w nietypowych warunkach!

Papier, chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe 

Łatwo dostępne środki poradzą sobie z wytarciem pozostałości, tym samym przygotowując kubeczek do ponownego założenia. Jednak razem z zabrudzeniami pozbędziesz się także poślizgu. Możesz jednak go nadać, smarując brzegi kubeczka lubrykantem.

Chusteczki i papier nawilżany

Nawilżana forma wydaje się wprost idealna do oczyszczenia kubeczka menstruacyjnego. Niestety papier nawilżany i chusteczki, nawet te do higieny intymnej, przeznaczone są do użycia zewnętrznego.Substancje, które pozostaną po nich na kubeczku, nie powinny być wprowadzane do pochwy.

Na szczęście na rynku pojawiły się specjalne chusteczki nawilżane do czyszczenia kubeczków menstruacyjnych, których skład i pH odpowiadają wnętrzu pochwy, co czyni je bezpiecznymi dla zdrowia. Co więcej, często chusteczki te są kompostowalne! Dzięki temu możesz bez skrupułów podzielić się nimi ze środowiskiem.

Butelka wody

Przygotowaną wcześniej wodę w butelce możesz zabrać ze sobą na każdy survival. Po wyjęciu kubeczka wystarczy przepłukać go wodą z butelki i gotowe!

Pozostałe na kubeczku krople dodadzą poślizgu i zapewnią uczucie świeżości.

Kąpiel z pianą

Przewidując wcześniej wymianę kubeczka bez dostępu do wody, możesz przygotować pojemniczek z roztworem wody i płynu do czyszczenia kubeczka. Umieszczenie w nim kubka i dynamiczne wstrząsanie dokładnie wyczyści kubeczek.

Na rynku dostępne są specjalne shakery do kubeczków, dostosowane do podróżowania. Jednak Twoim shakerem może być zwykły plastikowy pojemnik, a nawet słoiczek.

Pamiętaj, by zanieczyszczony roztwór wylać do odpływu przy pierwszej możliwej okazji!

Sterylizator

Coraz więcej fanek_ów kubeczków menstruacyjnych = coraz więcej rozwiązań ułatwiających stosowanie kubeczka. Sterylizator to przydatne urządzenie sprawdzające się w warunkach domowych oraz w survivalowych.

Ten przenośny, podróżny i uniwersalny sprzęt w kilka sekund oczyści kubeczek z bakterii i drobnoustrojów. Sterylizatory do kubeczków menstruacyjnych mogą potrzebować baterii bądź podłączenia do prądu, dlatego przed zabraniem go w podróż zwróć uwagę na to, czy jego użycie będzie możliwe!

Zapasowy kubeczek menstruacyjny albo inne środki higieniczne 

Posiadasz więcej niż jeden kubeczek? Weź ze sobą zapasowy i noś je wymiennie! Czyszczenie zabrudzonego kubka odbędzie się wówczas w dogodnych i wybranych przez Ciebie warunkach.

Jeśli wiesz, że przed Tobą czas survivalu bądź niezapomniane wrażenia podróżnicze, pomyśl nad zakupem kubeczka zapasowego lub na wszelki wypadek zaopatrz się w inne środki higieniczne, takie jak podpaski lub tampony.

Czysty kubeczek zaaplikuj zgodnie ze swoim upodobaniem, doświadczeniem lub instrukcją z naszego artykułu.

Ahoj, przygodo!

Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik survivalowego miesiączkowania z kubeczkiem ułatwi Wam niejedną wspólną podróż!

Pamiętaj: Jeśli wiesz, że nie dasz rady przestrzegać zasad higieny i utrzymać czystości kubeczka, lepiej wybierz inną formę środka higienicznego. Twoje bezpieczeństwo i komfort fizyczny oraz psychiczny są najważniejsze!

Więcej odpowiedzi na temat kubeczków menstruacyjnych znajdziesz w artykule „Kubeczek menstruacyjny – rozwiejemy WSZYSTKIE Twoje obawy”.

 1. S.K. Ballal , A. Bhandary, Menstrual cup: awareness among reproductive women, „International Journal of Reproduction, Contraception, Obstetrics and Gynecology” 2020, vol. 9, no 4, p. 1-5.
 2. A.M. van Eijk, G. Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „Lancet Public Health” 2019, vol. 4, p. 376-393.
 3. D. Pokhrel, S. Bhattarai, M. Emgard et al., Acceptability and feasibility of using vaginal menstrual cups among schoolgirls in rural Nepal: a qualitative pilot study, „Reproductive Health” 2021, vol. 18, no 1, p. 18-20. 
 4. A. Shihata, S. Brody, An Innovative, Reusable Menstrual Cup that Enhances the Quality of Women’s Lives during Menstruation, „British Journal of Medicine & Medical Research” 2014, vol. 4, no 19, p. 3581-3590.
Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Weronika Śliwecka

Weryfikacja merytoryczna:

Karolina Rasoul-Pelińska

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Wyprzedane

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

  -20% TANIEJ

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

  -20% Z BEST20

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

Zobacz produkty