Tampon a siku – rozwiewamy Twoje wątpliwości

Udostępnij

Tampon a siku – rozwiewamy Twoje wątpliwości

Kupa zrobiona, tampon zmieniony, myjesz ręce i czujesz, że pęcherz również dopomina się o opróżnienie. No tak, jeszcze siku! I co teraz? Hmm. A może by tak… zrobić siku? Tampon to żadna przeszkoda. Chodź, opowiem Ci więcej.

Paulina Pomaska

Opublikowano: 19.05.2022 2 minczytania

Badanie moczu podczas okresu

Ilustracja: Jarek Danilenko

tampony kup teraz

Pomyśl tylko – gdyby trzeba było wymieniać tampon po każdym siku, nie byłoby to zbyt opłacalne, by w ogóle go używać. Jeśli wypijasz odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, powinnaś_powinieneś również regularnie chodzić do toalety. Gdyby trzeba było wyrzucać tampon po siku, żaden prawdopodobnie nie mógłby być zaaplikowany przez te deklarowane od 4 do 6 (maksymalnie 8) godzin.

Czy z tamponem można sikać?

Tak, można! U zdrowej osoby tampon w żaden sposób nie zatyka cewki moczowej i nie przeszkadza w oddaniu moczu.

Przeczytaj też nasz tekst o tamponach a dziewictwie.

Czy zdarzają się przypadki, w których tampon przeszkadza w oddawaniu moczu?

Tak, zdarzają się – u osób ze stwierdzonym obniżeniem narządów zdarza się, że pęcherz naciska na pochwę, co faktycznie może utrudniać oddawanie moczu. W takim przypadku tampon może dodatkowo zaburzyć prawidłową pracę narządów, utrudniając pełne opróżnienie pęcherza. Osoby z tym problemem powinny być pod stałą kontrolą lekarską

My tym razem zajmiemy się jedynie zagadnieniem robienia siku z tamponem przez zdrowe osoby menstruujące.

Zajrzyj też do naszych poradników: jak poprawnie założyć tampon i jak wyjąć tampon.

tampony kup teraz

Siku z tamponem

To wykonalne i całkowicie normalne. Siku bierze się z pęcherza i wydobywa się na zewnątrz przez cewkę moczową. Natomiast okres, czyli wydzielina menstruacyjna, ma swój początek w macicy (to złuszczona błona śluzowa macicy i komórki nabłonka pochwy) i wydobywa się na zewnątrz przez pochwę. To tam umieszczamy tampon, by chłonął wydzielinę menstruacyjną, nie koliduje on zatem z układem moczowym.

Tampon a siku

Niestety budowa tamponu poniekąd wymusza spotkanie z moczem. Sznureczek przymocowany do tamponu wystaje z pochwy, więc w trakcie robienia siku zwisa swobodnie i jest raczej pewne, że w końcu trafi na niego strumień moczu. Jeśli osuszysz się na koniec papierem toaletowym i będziesz pilnować czasu noszenia tamponu w pochwie, będzie to rozwiązanie higieniczne i niezagrażające zdrowiu.

Ważna uwaga dla osób, które borykają się z nawracającym lub przewlekłym świądem sromu – mokry sznureczek może podrażniać srom i nasilać świąd!

Jeśli więc dotyczy Cię ten problem, lub po prostu –  wzdryga Cię na samą myśl o mokrym od moczu sznureczku od tamponu, spróbuj złapać jego koniec w trakcie sikania i odchylić go na bok.

Czy wiesz, jak poprawnie dobrać tampon? Przeczytaj nasz artykuł.

Tampony z aplikatorem kup teraz

Czy trzeba wyjmować tampon za każdym razem, gdy się sika?

Nie, nie trzeba wyjmować tamponu przy każdym siku. Zrób to tylko wtedy, gdy miałaś_eś tampon w sobie od 4 do 6 godzin (maksymalnie 8, pamiętaj przypominajka tu), gdy zauważysz, że przecieka, lub czujesz dyskomfort.

Czy wiesz gdzie wyrzucać zużyte tampony? Dowiedz się z tego artykułu.

Jak sam_a widzisz, sikanie z tamponem nie jest ani skomplikowane, ani niebezpieczne. Chcę podkreślić, że najgorsze, co można sobie zafundować, to odwlekanie zrobienia siku ze względu na zaaplikowany tampon. Dopiero to może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Zatem z tamponem czy bez – sikaj na zdrowie!

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

  1. How do I use tampons, pads, period underwear, and menstrual cups?, „Planned Parenthood”, plannedparenthood.org/learn/health-and-wellness/menstruation/how-do-i-use-tampons-pads-and-menstrual-cups [dostęp z dn. 15.04.2022].

  2. The facts on tampons — and how to use them safely, „U.S. Food and Drug Administration”, fda.gov/consumers/consumer-updates/facts-tampons-and-how-use-them-safely [dostęp z dn. 15.04.2022].

Autor_ka

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Zobacz inne artykuły

Weryfikacja merytoryczna

lek. Justyna Komenda
Ginekolog

Ginekolożka, doktorantka Wydziału Lekarskiego UJ Collegium Medicum w Krakowie. W swojej praktyce kładzie nacisk na profilaktykę i leczenie chorób układu rozrodczego.

Zobacz inne artykuły

Produkty okresowe

Tampon a basen – czy można się kąpać z tamponem?

Uwaga, przypływ! Marzy Ci się kąpiel z bąbelkami, przeżywasz wakacje życia nad Bałtykiem, a może po głowie chodzi Ci wypad na basen, ale Twój okres ma swoje plany? Nie bój nic – spakuj tampony i śmiało wskakuj na głęboką wodę!

Kamila Klasa