Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Alkohol a okres – wróg czy przyjaciel?

Aktualizacja: 5min.

Czy zastanawiałaś_eś się kiedyś, czy picie alkoholu może mieć wpływ na Twój cykl miesiączkowy? Albo czy Twój okres może Cię jeszcze czymś zaskoczyć? Jest taka szansa, jeśli procenty w tych dniach wejdą za mocno :) Jak alkohol stał się wrogiem miesiączki?

Alkohol a okres

No dobra. Ja wiem, że nie mówimy tu o małej ilości alko raz na jakiś czas (oczywiście jeśli „jakiś czas” nie oznacza okazji co drugi dzień ;)), tylko o regularności w spożywaniu napojów alkoholowych lub łagodzeniu nimi bólu miesiączkowego, bo tak też się zdarza i jest to dość powszechna metoda. Ale czy działa? Czy na pewno pomaga? Jeżeli do tego dojdą leki przeciwbólowe, to sama_sam wiesz – powstaje istna mieszanka wybuchowa. Pozwól więc, że przedstawię Ci najważniejsze informacje na ten temat, aby krwawienie w czasie menstruacji nie wywołało w Tobie zaskoczenia.

Na wstępie kilka informacji na temat picia alkoholu podczas okresu. Tak, statystyki możesz znaleźć w internecie, ale powiedz mi: często je sprawdzasz?

Po pierwsze to, co wiemy z pewnością: alkohol rozrzedza krew. Jak to się dzieje? Wpływa on na zmniejszenie zlepiania się płytek krwi. Jeśli więc znajdziesz się na imprezie, urodzinach czy innym mniej lub bardziej ważnym wydarzeniu w trakcie miesiączki – przygotuj się na to, że krwawienie stanie się obfite. 

W czasie menstruacji organizm jest zdecydowanie bardziej osłabiony. Istotnie spada jego odporność, pojawiają się wahania nastroju oraz złe samopoczucie. To zupełnie normalne – wynika to ze sposobu, w jaki wówczas funkcjonuje układ hormonalny. A ponieważ za dużą ilość alkoholu niektórzy specjaliści uznają nawet jedno piwo dziennie, możesz mieć pewność, że w Twoim ciele właśnie dochodzi do niepotrzebnych zaburzeń. Wydaje się więc, że lepiej podczas okresu nie pić w ogóle (hej! to przecież tylko kilka dni!) albo wypić mniej, niż nas do tego namawiają. Przy najbliższej okazji przyjrzyj się temu zjawisku. Powiem Ci w tajemnicy, że w towarzystwie większość decyzji podejmuje się zdecydowanie bardziej spontanicznie :) Na dobrą sprawę nie myślisz o tym, czy w czasie okresu powinnaś_powinieneś pić alkohol.

Po drugie picie alkoholu w czasie okresu może rozregulować Twój cykl. I to tak na długo. Dlaczego? Ano dlatego, że alkohol ma wpływ na zaburzenia hormonalne, a to, jak wiadomo, nie jest korzystne dla żadnej osoby.

Ponadto to nie tylko kwestia zdrowia, ale i świadomości własnego ciała, którą warto mieć. Czyż nie czujemy się wtedy bezpieczniej same_i ze sobą? Zgodzę się, i sama należę do tej grupy osób, które piły na niejednej imprezie, a ich miesiączki miały się całkiem dobrze. 

Chyba. 

Wówczas nie nadawałam temu większego znaczenia.

Czy krwawienie było bardziej obfite? Słuchajcie… nie wiem :) Nie zawracałam sobie tym głowy, byłam młodsza, okres na pewno nie przeszkadzał mi w kontaktach towarzyskich, mój organizm w odmienny niż teraz sposób reagował na alkohol. Wiadomo, weekend. Dziś jako, ekhm… przyznam się: 36-latka z dwójką dzieci nie powiem: „Dobra, to ja idę chlupnąć ze znajomymi, mam dziś wolne, będę rano, pa! Bawcie się dobrze, włączcie sobie jakąś bajkę, lodóweczka cała wasza. I tak, możecie cukierki. Ja spadam, baj baj” :) 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak może dojść do obfitego krwawienia w trakcie „tych” dni, i będziesz na siebie bardziej uważać!

A jeśli antykoncepcja, to…

No właśnie! Jak pić alkohol w pierwszej fazie cyklu, już wiesz. Wiesz także, jakie mogą być skutki spożywania wysokoprocentowych trunków podczas okresu. No i wiesz, że generalnie nie jest on najlepszym przyjacielem macicy.

Masz prawo o tym decydować, ale czuję powinność przedstawienia Ci wpływu alkoholu na działanie pigułek antykoncepcyjnych, bo to równie ważna kwestia, której należy się kilka zdań omówienia – a wręcz zaopiekowania.

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku na grupie 249 osób wynika, że ponad połowa z nich (53,01%) korzysta właśnie z tej metody antykoncepcji (Król 2019). Przeszukuję więc bazę leków i otwieram kolejne ulotki tabletek antykoncepcyjnych, oczywiście tych hormonalnych, dwuskładnikowych i jednoskładnikowych. W żadnej z nich nie znalazłam treści o korelacji alkoholu i antykoncepcji. Hm… A przecież tak dużo mówi się o tym, że picie procentów zmniejsza jej skuteczność. Trafiam na brak danych.

No dobra, sięgam pamięcią w czasy mojej młodości (ach, wróć, wróć, młodości, wraz z beztroską!). Czy brałam tabletki? Brałam. Czy chodziłam wówczas na imprezy i piłam alkohol? No pewnie! Kto by wtedy o tym myślał! Pewnie nawet nie umiałam mądrze pić, bo wiadomo, w moich latach studenckich liczyła się dobra zabawa – i nie przypominam sobie sytuacji, aby którakolwiek z moich koleżanek poszukiwała informacji na ten temat. Zgodnie z obecną wiedzą i prowadzonymi badaniami laboratoryjnymi mogę Ci jednak śmiało powiedzieć, że alkohol ma wpływ na nasz metabolizm, a w związku z tym – również na metabolizm tabletek antykoncepcyjnych w trakcie ich stosowania.

Co to oznacza w praktyce? Już wyjaśniam. W czasie stosowania doustnej antykoncepcji wypicie kieliszka wina, piwa czy małego drinka nie spowoduje obniżenia skuteczności działania pigułki. Nadal możesz czuć się zabezpieczona przed niechcianą ciążą. Natomiast pamiętaj, proszę, że napoje wysokoprocentowe spowalniają metabolizm estrogenów zawartych w tabletce, przez co rozkładają się one w Twojej wątrobie znacznie dłużej. Dłużej możesz też odczuwać skutki wypicia alkoholu. Zobacz: alkohol + antykoncepcja = podwójnie obciążona wątroba. W tym połączeniu rośnie także ryzyko zawału serca i miażdżycy. Czy to dla Twojego zdrowia dobre? No właśnie. I ja tak sądzę.

Trochę Ci jeszcze „pomatkuję”, ale przekonana jestem, że te informacje będą dla Ciebie przydatne. Organizm osoby, która łączy alkohol z doustną hormonoterapią, reaguje na niego trochę inaczej. Co się zmienia? A na przykład zapamiętywanie :) Nie chciałabym ingerować w Twoją prywatność, ale przyznaj się sama przed sobą: ile razy zdarzyło Ci się o czymś zapomnieć, będąc – mówiąc po ludzku – pijaną? Gdy piłam, przytrafiało mi się to notorycznie. No bo wiesz, zabawa, dobry nastrój i humor, fajne towarzystwo, wkręcasz się w klimat.

Ja tak miałam. Dlatego podpowiem Ci: na urządzeniu mobilnym, które masz przy sobie, ustaw przypomnienie o wzięciu pigułki. Na pewno w internecie znajdziesz specjalne aplikacje do monitorowania cyklu, z których korzystanie znacznie ułatwi Ci systematyczne stosowanie antykoncepcji. A to najistotniejsze, jeżeli pigułki mają dobrze działać.

No i oczywiście, jeśli przesadzisz z alkoholem, poczujesz się źle i zwymiotujesz. Tabletka antykoncepcyjna może wtedy nie wchłonąć się do końca, jeżeli wzięłaś ją do 2 godzin przed tym mało przyjemnym incydentem. Oznacza to, że nie będzie chronić Cię przed niechcianą ciążą w odpowiedni sposób. Pamiętaj wówczas, aby korzystać z innych dostępnych metod antykoncepcji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tabletce i jej działaniu przeczytaj nasze artykuły: Tabletki antykoncepcyjne a okres - fakty i mity! oraz Czym się różni krwawienie z odstawienia od miesiączki?

Ach, te nasze krwawienia

Wniosek, który wyciągniesz z tego tekstu, jest jeden (i pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że mimo wszystko optymistyczny): alkohol wpływa na zwiększenie krwawienia poprzez rozrzedzenie krwi w Twoim organizmie, ale istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby chronić się przed niespodziewanym zabrudzeniem bielizny lub ubrania w trakcie okresu. Skoro jesteś tu ze mną i czytasz ten artykuł, to sądzę, że o tym wiesz i znalazłaś_eś już odpowiednie produkty dla siebie. Szczególną uwagę na picie alkoholu powinny natomiast zwrócić osoby stosujące antykoncepcję hormonalną – metabolizm estrogenów i alkoholu w wątrobie trwa dłużej i zdecydowanie ją obciąża.

Dlatego droga_i czytelniczko_ku, teraz już wiesz, jak pić, aby łagodniej przetrwać okres. Nie potrzebujesz na to niczyjej zgody, wszystko Ci wolno :) Ja nie lubię kaca i dlatego już nie piję. Tobie też polecam ten sposób!

 • G.H.J. Boers, R.P.M. Steegers-Theunissen, E.A.P. Steegers i in., Effects of sub-50 oral contraceptives on homocysteine metabolism: a preliminary study, „Contraception” 1992, v. 45, i. 2, p. 129-139.
 • M. Chruścińska, Antykoncepcja hormonalna: wszystko, co musisz wiedzieć (oraz czego się nie bać), 2017, https://dimedic.eu/pl/wiedza/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec-podczas-stosowania [dostęp z dn. 31.03.2021].
 • P. Hańczyc, E. Kawecka-Janik, K. Szczechowiak, M. Zalewski, Rola diety w doustnej antykoncepcji hormonalnej, „Seksuologia Polska” 2016, t. 14, nr 2, s. 88-94.
 • M. Król, Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm kobiety. The effects of hormonal contraception on a woman’s body, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, v. 7, z. 3, s. 289-294.
 • National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism No. 10 PH 290 October 1990, https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/aa10.htm [dostęp z dn. 31.03.2021].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 06/08/2022

  Data aktualizacji: 15/08/2022

  Autor_ka:

  Sonia Ziemba-Domańska

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Wyprzedane

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

   -20% TANIEJ

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

   -20% Z BEST20

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  Zobacz produkty