Dalej było już tylko gorzej. Szybko zauważyłam zmarszczki, wysuszona skóra obnażała moje złe nawyki (spędzanie wieczorów przed komputerem zamiast nabijania godzin na liczniku snu).
Bardzo szybko przekonałam się, że nawilżenie pochodzące z kremu do twarzy to trochę za mało dla pergaminu, który okala moje oczy. Kilka tygodni mojego eksperymentu i już wiedziałam, że producenci wcale nie pakują zwykłych kremów do twarzy do mniejszych słoiczków, robiąc biznes na głupocie innych. Głupotą było w tym przypadku zabranie moim oczom niezbędnego wsparcia.
Istnieją jednak produkty, które z powodzeniem nadają się zarówno do pielęgnacji skóry wokół oczu, jak i całej twarzy. Krem Your REMEDY z serii Your CARE by Your KAYA to jeden z nich – potwierdza to pozytywna opinia okulistyczna.
Dlaczego pod oczy inny krem?
Skóra wbrew pozorom nie jest jednolitym okryciem naszych wnętrzności. Jest inna na różnych obszarach. Inna na łokciach czy kolanach, inna na twarzy, a jeszcze inna pod oczami. I właśnie z tego powodu należy traktować ją różnymi produktami.
No dobrze, ale czy w związku z tym skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji?
Spójrz w lustro i odpowiedz sobie sam_a. Nieprzespane noce, nadmiar pracy przed ekranem, zapominanie o okularach przeciwsłonecznych – to wszystko odbija się nie w, a właśnie na Twoich oczach.
Dodatkowo w skórze twarzy znajdują się zarówno naczynia krwionośne, jak i mniejsze naczynia włosowate. Natomiast wokół oczu – jedynie te drugie. Z tego powodu krążenie tu jest nieco gorsze i mogą pojawiać się obrzęki. Włókna kolagenowe i elastynowe w skórze wokół oczu są znacznie delikatniejsze niż w skórze twarzy.
Użycie nawilżającego kremu pod oczy pomoże utrzymać rozsądny poziom nawilżenia i zadba o odpowiednią strukturę skóry, czyli o zapasy kolagenu i elastyny. To nie zatrzyma czasu, ale z pewnością spowolni powstawanie zmarszczek.
Jak okiełznać wrażliwą skórę twarzy? Sprawdź tutaj!
Krem pod oczy czy do twarzy – co za różnica?
Kilka faktów: skóra pod oczami jest dużo cieńsza niż skóra na twarzy (około 10 razy), ma również niewiele gruczołów łojowych (nie wytwarza więc własnej ochrony przed wysuszeniem). Jeśli dołożyć do tego częste mruganie oraz mrużenie oczu (przez słońce lub w trakcie śmiechu), to mamy gotową receptę na pierwsze oznaki starzenia.
Przez tak cienką skórę – jak ta wokół oczu – bardzo łatwo jest przenikać różnym substancjom. Wszystkim – również tym niepolecanym do stosowania w okolicach oczu. I o ile wysokie stężenia substancji czynnych w Twoim kremie do twarzy są mile widziane, o tyle stosowanie ich właśnie w delikatnych okolicach oczu nie jest już ani miłe, ani dobre.
Po drugie przed wprowadzeniem na rynek produktów kosmetycznych potrzebna jest seria szczegółowych badań, w tym badań mikrobiologicznych. Wszystko, co może mieć kontakt z okiem i jego śluzówką, musi spełniać rygorystyczne wymagania. Niestety wiele kremów do twarzy nie jest badane pod tym kątem, więc w razie migrowania kremu w okolice oka może pojawić się podrażnienie śluzówki.
Czego na pewno nie stosować pod oczy?
Ponieważ skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, z pewnością nie posłużą Ci kremy z kwasami złuszczającymi – te natomiast świetnie sprawdzą się w kremie do twarzy. Jeżeli chcesz stosować retinoidy, wybierz produkty łagodne, o mniejszym stężeniu substancji aktywnej, przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu. To, na co również powinnaś_nieneś uważać zarówno w kremie pod oczy, jak i w całej pielęgnacji, to parfum (kompozycje zapachowe) i alkohol, które bardzo często wywołują podrażnienia.
W jakim wieku stosować krem pod oczy?
Krem pod oczy to produkt dla skóry w każdym wieku, bo nie ma okresu, w którym dodatkowe wsparcie nie byłoby jej potrzebne. Chociaż jest trochę tak, że gdy masz 20 lat, to wszystko zrobi Ci efekt „wow”, nawet schłodzony ogórek nałożony przed imprezą. Ale im dalej w las (a raczej w życie), tym większe są problemy, z którymi musisz się mierzyć. I to do nich należy dostosowywać pielęgnację.
Mit wspinania się po kremowych szczeblach
Fakt jest taki, że nie istnieją kremy odpowiednie dla danego przedziału wiekowego – nie musimy więc przerzucać się na inny krem, ilekroć świętujemy okrągłe urodziny. Skóra osoby w wieku 30 lat może mieć te same potrzeby, co skóra innej osoby w wieku 50 lat. Zasada, którą należałoby się kierować, to raczej: jeśli czujesz potrzebę używania kremu pod oczy – używaj kremu pod oczy.
Jak dobrać krem?
Jak już wspomniałam, krem dobieraj zawsze do stanu i potrzeb skóry. Młoda skóra to zazwyczaj mniejsze wymagania, często wystarczą więc lekkie formuły nawilżające, rozświetlające, poprawiające mikrokrążenie i zmniejszające opuchliznę.
Następnie przychodzi czas na wygładzanie pierwszych zmarszczek, a w kolejnym etapie – na intensywną regenerację i działanie liftingujące. Na każdym z tych etapów należy wzmacniać barierę naskórkową. Ważne też, by krem dobrze się wchłaniał – to istotne zwłaszcza dla osób, które nakładają kolejne warstwy pielęgnacji lub makijaż.
Czy kremy pod oczy naprawdę działają?
Kremy pod oczy działają, jeśli mają odpowiedni (dobry i bezpieczny) skład pełen substancji czynnych. No i oczywiście jeśli są stosowane regularnie, a nie tylko po zarwanej nocy!
Kiedy nakładać krem pod oczy? Kolejność pielęgnacji.
Krótko i na temat: krem pod oczy nakładamy PO tonizacji, ale PRZED aplikacją kremu do twarzy. Składniki aktywne zawarte w kremie pod oczy nie mogą napotykać przeszkód w postaci dodatkowych warstw na skórze.
Więcej na temat podstawowej pielęgnacji twarzy dowiesz się tutaj!
Jak nakładać krem pod oczy?
Nakładanie kremu pod oczy jest całkiem intuicyjne, jednak nie wolno Ci zapomnieć o kilku ważnych zasadach:
- Nałóż krem wzdłuż górnej części kości policzkowych.
- Rozprowadź krem, przesuwając palcem serdecznym wokół oczodołów.
- Nie rozcieraj kremu, a jedynie delikatnie wklepuj go opuszkami palców.
- Nie nakładaj zbyt dużo, bo możesz wywołać podrażnienie, a nawet obrzęk.
- Krem nakładaj rano i wieczorem.
- Niektóre kremy możesz przechowywać w lodówce, dzięki czemu przy aplikacji poprawisz mikrokrążenie. Zanim jednak postawisz swój produkt obok jogurtów, upewnij się u producenta, że nie ma ku temu przeciwwskazań.
O czym jeszcze pamiętać?
Miej na oku również filtr przeciwsłoneczny! To kosmetyk, który może, a nawet powinien być nakładany także na okolice oczu. Wybierz ten z dobrym składem i obowiązkowo zrób test na małym fragmencie skóry wokół oczu.
To chyba wszystko, co należy wiedzieć o stosowaniu kremów pod oczy. Nie wiem jak Ty, ale ja zamierzam trzymać się tej opcji. Lepiej dziś wklepywać niż jutro zakrywać. Czy jakoś tak :)
Data dodania: 01/09/2022
Data aktualizacji: 13/10/2022