Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Dezodorant a antyperspirant – co je różni?

Aktualizacja: 3min.

Choose your fighter – byle świadomie! Jeśli chodzi o kwestie zdrowia – nie dajemy plamy, dlatego przed Tobą tekst, który wyjaśni Ci mechanizm działania tych dwóch produktów.

Zweryfikowane przez:

Lek. Katarzyna Pyrkosz

Zacznijmy jednak od szybkiej powtórki anatomicznych wiadomości.

Wszyscy się pocimy

Jedni bardziej, drudzy mniej, ale nie uwierzę, że nigdy nie zaskoczyła Cię mokra pacha!

I absolutnie nie ma się czego wstydzić, bo nie taki pot straszny, jak go malują.

Wydzielając pot, ciało reguluje swoją temperaturę i chroni się przed przegrzaniem.

Mało tego! Nie wiem, czy wiesz, ale pocimy się non stop. Nawet kiedy odpoczywasz, a temperatura tam, gdzie przebywasz, jest optymalna, Twój organizm wydziela niewielką ilość potu.

Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych:

 • ekrynowe – znajdują się w naskórku i biorą czynny udział w procesie termoregulacji,
 • apokrynowe – umiejscowione są w ujściach mieszków włosowych pach i genitaliów; wydalany z nich pot zawiera trójglicerydy, kwasy tłuszczowe i cholesterol, a cała ta mieszanka w połączeniu z bakteriami bytującymi na powierzchni skóry odpowiada za ewentualny nieprzyjemny zapach.
 • Czym jest (i jak działa) dezodorant?

  Dezodorant nie blokuje wydzielania potu. Zadaniem znajdujących się w nim składników jest:

  • neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu potu,
  • hamowanie rozwoju bakterii i procesu utleniania,
  • uniemożliwianie bakteriom rozkładu tłuszczów i białek zawartych w pocie.

  Co możesz więc znaleźć w składach dezodorantów?

  • Substancje przeciwbakteryjne, takie jak etanol, chlorheksydyna, triklosan,
  • substancje pochłaniające wilgoć (jak krzem czy skrobia),
  • substancje będące pożywieniem dla bakterii – przy ich stosowaniu bakterie nie rozkładają potu, tylko właśnie te składniki,
  • substancje zapachowe.

  Zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty możesz dorwać w sprayu, w sztyfcie, „w kulce” (roll-on), a nawet w kremie.

  Antyperspirant to…

  …produkt, którego zadanie stanowi ograniczenie ilości wydalanego potu.

  Dzieje się to za sprawą aktywnych składników, przeważnie związków na bazie glinu. Czasowo blokują one ujścia porów, dzięki czemu ilość wydalanego potu jest mniejsza.

  Czy używanie antyperspirantu jest zdrowe?

  Wiele osób zastanawia się, czy blokowanie wydzielania potu może mieć negatywny wpływ na organizm.

  Pocąc się, regulujemy temperaturę ciała – wspomniane wcześniej gruczoły ekrynowe są zmiennie rozmieszczone na całej powierzchni skóry.

  Pachy to około 1% powierzchni naszego ciała – stosowanie na nie antyperspirantu nie wpływa istotnie na procesy chłodzenia organizmu.

  Swego czasu głośno było na temat potencjalnego związku stosowania antyperspirantów z chorobą Alzheimera i nowotworem piersi. Brak jednak dowodów na to, aby była między nimi korelacja, podobnie jak nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, żeby aluminium było absorbowane przez skórę.

  W badaniach oceniano wpływ stosowania antyperspirantów na poziom glinu w surowicy czy w moczu – nie stwierdzono, by różnił się on od tego przed aplikacją antyperspirantów.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zerknij w źródła, znajdziesz tam informacje na temat wspomnianych badań!

  W antyperspirantach wykorzystuje się związki glinu, które w nadmiarze mogą być szkodliwe dla zdrowia i wywoływać alergie kontaktowe – jest to jednak dosyć rzadkie i dotyczy przede wszystkim osób pracujących w warunkach dużego narażenia na te związki.

  Jeżeli masz rozpoznaną alergię kontaktową na związki glinu – nie stosuj kosmetyków, które je zawierają!

  Uwaga, ciekawostka!

  W krajach Unii Europejskiej antyperspirant klasyfikowany jest jako kosmetyk, dzięki czemu możemy bezproblemowo zakupić go w najróżniejszych drogeriach czy sklepach.

  Z kolei w USA antyperspiranty traktowane są jako leki OCT (czyli over-the-counter – dostępne bez recepty) i kupić je można wyłącznie w aptece.

  Inne (problematyczne?) składniki

  Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy – oznacza to, że po jej zastosowaniu może podnieść się poziom pH skóry, co osłabia barierę naskórkową i może prowadzić do podrażnień oraz rozwoju infekcji.

  Pamiętaj jednak, że kluczowy jest odczyn pełnej formuły kosmetyku, a nie jego poszczególnych składników.

  Alkohol etylowy

  Alkohol może wysuszać, naruszać barierę hydrolipidową i podrażniać skórę.

  Poza tym może zwiększać przenikanie innych substancji w głąb skóry, co również potęguje ich potencjał drażniący.

  Blokery potu – czy to bezpieczne?

  Bloker to produkt o jeszcze silniejszym działaniu niż antyperspirant.

  Blokery mają wyższe niż antyperspiranty stężenie związków glinu, które mogą działać drażniąco na skórę.

  Ich częste używanie może wywołać rumień i pieczenie – takie reakcje dotyczą głównie osób z wrażliwą skórą.

  Co wybrać?

  Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

  Antyperspirant szczególnie poleca się osobom, które borykają się z nadmiernym poceniem. Jeśli masz raczej kapryśną i wrażliwą skórę – prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie delikatny dezodorant.

  Kluczem jest rozróżnienie właściwości obu produktów i wybranie takiego, który odpowie Twoim potrzebom oraz zadba o skórę pod pachami.

 • A.R. Atwater, S. Hylwa, S.A. Kullberg et al., Cutaneous Reactions to Aluminum, „Dermatitis” 2020, vol. 31, i. 6, p 335-349, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33186331/ [dostęp z dn. 13.02.2023].
 • J.S. Burry, R.L. Evans, A.V. Rawlings et al., Effect of antiperspirants on whole body sweat rate and thermoregulation, „International Journal of Cosmetic Science” 2003, vol. 25, i. 4, p. 189-192, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18494900/ [dostęp z dn. 13.02.2023].
 • Difference Between Deodorant And Antiperspirant, med. rev. M. Ratini, „WebMD”, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/difference-between-deodorant-and-antiperspirant#:~:text=Deodorant%20masks%20odor%2C%20while%20an,combined%20in%20a%20single%20product [dostęp z dn. 13.02.2023].
 • Liszewski, A.J. Zaidi, E. Fournier, A. Scheman, Review of aluminum, paraben, and sulfate product disclaimers on personal care products, „Journal of the American Academy of Dermatology” 2022, vol. 87, i. 5, p. 1081-1086, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34144080/ [dostęp z dn. 13.02.2023].
 • Natsch, What Makes Us Smell: The Biochemistry of Body Odour and the Design of New Deodorant Ingredients, „CHIMIA” 2015, vol. 69, i. 7, p. 414-420, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26507593 [dostęp z dn. 13.02.2023].
 • S. Sanajou, G. Şahin, T. Baydar, Aluminium in cosmetics and personal care products, „Journal of Applied Toxicology” 2021, vol. 41, i. 11, p. 1704-1718, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34396567/ [dostęp z dn. 13.02.2023].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 20/02/2023

  Data aktualizacji: 30/03/2023

  Autor_ka:

  Mika Olchowik

  Weryfikacja merytoryczna:

  Katarzyna Pyrkosz

  Dermatolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty