Sposób użycia – co mówią źródła?
Aby sprawdzić, co na ten temat mówi internet, wpisałam hasło „płyn do higieny intymnej jak używać”, ale zasugerowano mi, że może powinnam pójść tropem „ŻEL do higieny intymnej jak używać”. Uśmiechnęłam się, wszak chodzi jedynie o drobnostkę. Ale good point, wyszukiwarko. Należy tu zacząć od podstaw.
Dlaczego trzeba się myć?
Srom jest pierwszą linią obrony, która chroni narządy płciowe przed infekcją. Zanieczyszczenia często gromadzą się w wargach sromowych, a zwiększona wilgotność, pocenie się, miesiączki i wahania hormonalne wpływają na namnażanie się drobnoustrojów, co często powoduje nieprzyjemny zapach i infekcję sromu i pochwy.
Fakty: pochwa oczyszcza się sama, całą resztę musisz umyć. A sama woda, choć dozwolona (o ile nie ma przeciwwskazań w postaci na przykład infekcji), bywa niewystarczająca, by czuć się w pełni komfortowo. Dodatkowo mycie krocza samą wodą może powodować wysuszenie skóry i przyczyniać się do swędzenia okolic intymnych, dlatego rekomenduje się stosowanie delikatnego środka, który zredukuje wysuszające działanie wody. Środkiem tym może być właśnie żel lub płyn do higieny intymnej.
Płyny do higieny intymnej mające w składzie kwas mlekowy o kwaśnym pH mogą zwiększać homeostazę (czyli równowagę) skóry i działać wspierająco podczas infekcji pochwy jako terapia uzupełniająca (ale nie jako leczenie!).
Więcej informacji na temat pH płynów do higieny intymnej znajdziesz tutaj.
Płyn czy żel do higieny intymnej?
Nie ma znaczenia, które z nich wybierzesz – chodzi jedynie o konsystencję. Dobierz ją zgodnie ze swoimi preferencjami. Niektóre osoby wolą formę żelu, czyli produkt, który nie spływa tak szybko. Płyn do higieny intymnej jest dużo rzadszy, bardziej lejący. Każdego z tych produktów używamy w niewielkiej ilości i dokładnie zmywamy ciepłą wodą.
Płyn do higieny intymnej – jak się stosuje?
Zarówno żel, jak i płyn stosuje się na zewnątrz, najlepiej raz dziennie i przy sporym akompaniamencie ciepłej wody.
Palcami jednej ręki rozchyl wargi sromowe – możesz użyć do tego palca wskazującego i środkowego. Polej krocze ciepłą wodą, a następnie nanieś na dłoń niewielką ilość delikatnego i bezpiecznego płynu lub żelu do higieny intymnej. Ostrożnie umyj wargi oraz okolice intymne (tylko zewnętrzną część krocza). Na koniec polej się ciepłą wodą, by spłukać żel lub płyn do higieny intymnej.
Osusz się ręcznikiem (pamiętasz, by regularnie go wymieniać?). Bądź delikatna_y – nie pocieraj skóry, a jedynie dotykaj ją ręcznikiem, by nie spowodować podrażnień.
Nic skomplikowanego, prawda? Oprócz powyższego sposobu użycia płynu do higieny intymnej warto znać trzy podstawowe zasady:
-
Nie używaj gąbek ani myjek – do mycia okolic intymnych wystarczy Ci jedynie dłoń.
-
Nie aplikuj płynu do pochwy!
-
Nie wprowadzaj strumienia wody do pochwy. Irygacje mogą doprowadzić do wysuszenia błony śluzowej pochwy i wypłukać z niej cenne pałeczki kwasu mlekowego.
W wielu przypadkach odpowiednia higiena intymna może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu uciążliwych objawów oraz ma wpływ na ogólne samopoczucie związane z poczuciem komfortu. Warto wiedzieć, jak poprawnie stosować płyn do higieny intymnej, by nie wypłukać sobie zdrowia.
Y. Cheng, E. Bruning, J. Rubino, S.E. Eder, Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage, „Womens Health (London)” 2017, vol. 13, i. 3, p. 58-67, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7789027/ [dostęp z dnia 11.05.2022].
M. Farage, H. Maibach, Lifetime changes in the vulva and vagina, „Archives of Gynecology and Obstetrics” 2005, vol. 273, i. 4, p. 195-202.
M.A. Hilber, T.H. Hull, E. Preston-Whyte et al., A cross-cultural study of vaginal practices and sexuality: implications for sexual health, „Social Science & Medicine” 2010, vol. 70, i. 3, p. 392-400, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19906477/[dostęp z dn. 11.05.2022].
J. Ravel, P. Gajer, Z. Abdo et al., Vaginal microbiome of reproductive-age women, „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” 2011, vol. 108, suppl. 1, p. 4680-4687, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20534435/[dostęp z dn. 11.05.2022].
Data dodania: 18/07/2022
Data aktualizacji: 11/10/2022