Używanie płynu do higieny intymnej – (nie)zbędne?
Lekarze_rki są w tej kwestii zgodni_e – stosowanie płynów do higieny intymnej nie jest konieczne, ale... czasami jest zalecane!
Pochwa dość dobrze radzi sobie z samooczyszczaniem i w przypadku, gdy nie zmagamy się z żadną infekcją, całkowicie bezpiecznie możemy podmywać krocze wyłącznie wodą.
Dlaczego używamy płynów do higieny intymnej?
Skoro więc nie trzeba stosować płynu do higieny intymnej, dlaczego właściwie to robimy?
Z prostego powodu: wielu_e z nas nie wyobraża sobie podmywania cipki samą wodą, biorąc pod uwagę chociażby pot, który nagromadza się w okolicach sromu w ciągu dnia.Żele do higieny intymnej zapewniają poczucie większego komfortu i „czystości”. Są także niejako kontynuacją pielęgnacyjnej rutyny pod prysznicem lub w kąpieli – specjalnymi preparatami myjemy twarz, włosy, ciało, więc czemu nie cipkę?
Brytyjskie stowarzyszenie Royal College of Obstetricians and Gynaecologists zwraca też uwagę na to, że mycie krocza samą wodą może powodować wysuszenie skóry i przyczyniać się do swędzenia okolic intymnych – dlatego rekomenduje stosowanie delikatnego emolientu, który zredukuje wysuszające działanie wody.
Czy płyn do higieny intymnej może być szkodliwy?
A czy używanie mydeł może być dla naszych okolic intymnych szkodliwe? To zależy.
Stosowanie mocnych, drażniących płynów lub mydeł w okolicach krocza może zaszkodzić. Silne detergenty mogą wywoływać uczulenia i bolesne podrażnienia, wysuszać krocze, a nawet przyczyniać się do rozwoju infekcji, uszkadzając bardzo delikatną skórę okolic intymnych.
Jeśli więc decydujemy się na stosowanie płynu do higieny intymnej, zadbajmy o to, aby jego skład był jak najłagodniejszy i nie zawierał zbędnych zapychaczy, takich jak barwniki czy substancje zapachowe. Choć tworzą one przyjemną dla oka pianę i pięknie pachną, to ostatnia rzecz, jakiej potrzebują nasze krocza.
Żel do higieny intymnej – zastosowanie
Według rekomendacji specjalistów z Azji Środkowej w dbałości o higienę okolic intymnych pomocne może okazać się używanie delikatnych, hipoalergicznych żeli o pH mieszczącym się w przedziale od 4,2 do 5,6.
Płyny do higieny o kwaśnym pH oraz składzie opartym o kwas mlekowy mogą pomagać utrzymywać homeostazę (czyli równowagę) skóry i działać wspierająco podczas infekcji pochwy jako terapia uzupełniająca (ale nie jako leczenie!). Stosuje się je raz dziennie, zewnętrznie, zawsze w towarzystwie wody.
Jak skutecznie (i bezpiecznie!)dbać o czystość krocza?
Przemywanie okolic intymnych to bardzo ważna część dbania o ich higienę i zdrowie. Specjaliści_stki zalecają, aby krocze myć raz dziennie. Częstsze mycie może powodować wymywanie dobrych dla naszego mikrobiomu bakterii chroniących pochwę przed infekcjami, a rzadsze z kolei nie wystarcza do zadbania o jej higienę. Ale! Od każdej reguły jest wyjątek – i w tym wypadku wyjątkiem jest higiena podczas okresu, o której więcej przeczytasz tutaj.
Irygacja pochwy – trend, który powinien zniknąć
Irygacja pochwy, czyli płukanie (a właściwie wypłukiwanie!) wnętrza pochwy, jest totalnym pielęgnacyjnym no-go. Za „pomocą” irygacji możemy z powodzeniem pożegnać się z dobrymi bakteriami (pałeczkami kwasu mlekowego) w naszych pochwach, a co za tym idzie – powitać grono infekcji intymnych.
Więcej o infekcjach intymnych przeczytasz w naszych artykułach: grzybica pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy, oraz opryszczka narządów płciowych.
Wspominam o irygacji dlatego, że to nadal dość popularna forma próby zaradzania nieprzyjemnym zapachom czy chorobom wenerycznym. Popularna, ale zupełnie nieskuteczna. Irygacja nie jest efektywnym sposobem zapobiegania żadnej z wymienionych rzeczy. Co gorsza, w kontekście większości infekcji i podrażnień może zadziałać wręcz odwrotnie. Wyjątkiem są (rzadko spotykane) sytuacje, w których lekarz wyraźnie zaleci irygację jako uzupełnienie procesu leczenia – taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku niektórych infekcji.
Zajrzyj też do naszego tekstu o nieprzyjemnym zapachu z pochwy.
Czy stosować płyn do higieny intymnej?
Nasze okolice intymne nie potrzebują specjalnych produktów do codziennego mycia. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie przemywać krocza wyłącznie wodą, zadbaj o to, aby wybrać jak najłagodniejszy płyn do higieny intymnej. To znacznie zdrowszy wybór niż traktowanie okolic intymnych drażniącymi mydłami do ciała.
Jeśli decydujesz się na stosowanie płynu, pamiętaj o stosowaniu go w małych ilościach, wyłącznie zewnętrznie. A gdy masz wątpliwości, zgłoś się z nimi do ginekologa_ożki – to on_a najlepiej oceni, czy w Twoim przypadku warto postawić na kąpiel z płynem, czy bez niego.
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022