Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Instrukcja

Aktualizacja: 6min.

Umiejętne wyciągnięcie kubeczka menstruacyjnego to kolejny sukces na drodze ku komfortowej miesiączce. Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, dzięki której wyjmowanie kubeczka przestanie być tajemnicą, a stanie się naturalną czynnością!

Zweryfikowane przez:

Lek. Małgorzata Siemion

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne to środki higieniczne, które stanowią rewelacyjną alternatywę dla podpasek i tamponów. Ich przewagę stanowi możliwość wielokrotnego użytku. Jeden kubeczek możesz używać nawet przez 10 lat!

Stosowanie kubeczka menstruacyjnego pozwala kontrolować ilość utraconej krwi miesiączkowej wraz z płynami w trakcie miesiączki, ponieważ jest on kolektorem. Zbiera płyny menstruacyjne zamiast je pochłaniać.

Wykonany jest najczęściej z silikonu medycznego, bezpiecznego dla organizmu. 

Zakup kubeczka menstruacyjnego to jednorazowy wydatek, który zwraca się już po kilku miesiącach stosowania.

Kubeczki menstruacyjne po umieszczeniu w pochwie wytwarzają podciśnienie, dzięki któremu przylegają do ścianek pochwy i utrzymują się w niej nieruchomo. Odpowiednie zaaplikowanie kubeczka menstruacyjnego obniża ryzyko wycieku, a Ty możesz cieszyć się świeżością i nawet zapomnieć o tym, że miesiączkujesz!

O tym, jak poprawnie zaaplikować kubeczek, dowiesz się tutaj, a o tym jak przestrzec się przez przeciekiem krwi z kubeczka przeczytasz tutaj.

Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać w zależności od obfitości krwawienia. Zazwyczaj jednak podczas pierwszych, najbardziej obfitych w krwawienie dniach zaleca się opróżnianie kubeczka co od 3 do 5 godzin.

Przy mniej obfitym krwawieniu kubeczek opróżniać możesz nawet co 12 godzin! Jest to jednak maksymalny czas obecności kubeczka w pochwie. Przekraczanie tej granicy może spowodować zgromadzenie się zbyt dużej ilości płynu w kubeczku i stanowi zagrożenie dla utrzymania odpowiedniej higieny.

Pamiętaj, że częstotliwość opróżniania to kwestia indywidualna i zależna od obfitości Twojego krwawienia. Stosując kubek, lepiej poznasz swój cykl i będziesz wiedzieć, kiedy i jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny.

Wyjmowanie kubeczków menstruacyjnych: krok po kroku

Wiesz już, jak założyć kubeczek menstruacyjny. Stosujesz go i korzystasz z jego wielu zalet. Teraz zapraszamy Cię do zapoznania się z krótką ściągą o tym, jak poprawnie wyjąć kubeczek. Wszystko w Twoich rękach!

Higiena 

Jakakolwiek czynność związana z bezpośrednim kontaktem z miejscami intymnymi wymaga poważnego podejścia do higieny.

Z tego powodu przed dobraniem się do majtek i wyjęciem kubeczka należy dokładnie umyć ręce! 

Zadbaj również o czystość cipki. Możesz przemyć ją wodą lub użyć chusteczki nawilżanej. Zmniejszy to ryzyko wprowadzenia do pochwy bakterii znajdujących się na obrzeżach wulwy. 

Komfortowa pozycja

Przyjmij pozycję, w której czujesz się wygodnie i masz optymalne dojście do pochwy.

Może być to ta sama pozycja, w której aplikowałaś_łeś kubeczek. Zwróć uwagę, czy w wybranym ułożeniu ciała mięśnie dna miednicy mają możliwość rozkurczu.

W pozycji stojącej, z jedną nogą opartą o wannę, kucając czy na siedząco – wszystko zależy od Ciebie i Twojej wygody. A ta jest w tym procesie szczególnie istotna.

Spokój i rozluźnienie

Całkowity spokój osiągniesz dzięki wygodzie i… wprawie.

Początkowo wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego może generować Twój niepokój, a nawet stres – i jest to normalne.

Jednak stres powoduje zaciśnięcie mięśni i znacznie utrudnia proces wyjmowania kubeczka. Podczas tej czynności bardzo ważne jest rozluźnienie mięśni, dlatego zadbaj o dogodne warunki i daj sobie czas.

Pracuj mięśniami dna miednicy

Rozluźnione mięśnie dna miednicy nie tylko ułatwią manipulację kubeczkiem we wnętrzu, ale także mogą być doskonałymi partnerami do obniżenia jego położenia!

Zaciskanie i rozluźnianie mięśni z delikatnym parciem przesunie kubeczek menstruacyjny ku wyjściu z ciała.

Wsuń palce do pochwy 

Czystymi palcami rozchyl wargi sromowe i delikatnie wsuń je do pochwy.

Najczęściej wykorzystuje się kciuk i palec wskazujący lub środkowy. Możesz oczywiście zastosować inną kombinację. Ważne, aby skutecznie manipulować wysłannikami we wnętrzu pochwy.

Zlokalizuj kubeczek 

Po wsunięciu palców do wnętrza zlokalizuj kubeczek.

Możliwe, że od razu poczujesz jego podstawę bądź zakończenie w postaci pętelki lub łodyżki. Jeśli nie możesz namierzyć kubeczka, spróbuj jeszcze bardziej rozluźnić mięśnie i po chwili wykonać parę skurczy prących.

Złap i ściśnij kubeczek menstruacyjny

Mając kubeczek na wyciągnięcie ręki, należy najpierw zwolnić wytworzone przez niego podciśnienie. W tym celu:

 • złap za podstawę kubeczka dwoma palcami i ją ściśnij bądź…
 • wsuń jeden palec wzdłuż jednego boku kubeczka i naciśnij do środka, odciągając go od ścianki pochwy.

Odessanie się kubeczka 

To kluczowa czynność, bez której wyciąganie kubeczka może wywołać ból i dyskomfort, a nawet uszkodzenie kubeczka.

Odessanie kubeczka będzie skutkiem jego ściśnięcia bądź odciągnięcia od ścianek pochwy. Może mu towarzyszyć dźwięk odsysanego powietrza, który również poczujesz we wnętrzu. Jest to bardzo delikatna czynność, która nie sprawi Ci dyskomfortu.

Kołyszący ruch pionowy w dół 

Odessany kubeczek w Twoich palcach gotowy jest do wyjęcia. Ruch, którym wyprowadzasz go z pochwy, powinien być powolny i delikatnie kołyszący na boki.

Zbyt mocne kołysanie spowodować może wylanie się zawartości i czerwony alarm, dlatego utrzymuj go w pozycji pionowej.

Gdy kubeczek menstruacyjny zbliża się ku wyjściu z pochwy, możesz delikatnie ścisnąć jego brzegi, aby zmniejszyć jego średnicę i zapewnić sobie jeszcze większy komfort.

Pomóż sobie pętelką bądź łodyżką!

Zakończenie kubeczka nie tylko pozwala łatwiej namierzyć go w pochwie, ale też zapewnia stabilność uchwytu w jego dalszej wędrówce.

Wylanie płynów 

Brawo! Udało Ci się wyjąć kubeczek menstruacyjny z powodzeniem!

Jednak aby zakończyć misję z powodzeniem, trzeba wylać płyny do odpływu bądź wlać je do toalety.

Możliwe, że kubeczek będzie po brzegi wypełniony płynem menstruacyjnym, więc ważne, abyś trzymał_a go stabilnie w pozycji pionowej.

Umycie kubeczka i przechowywanie go

Aby pozbyć się pozostałości po zawartości kubeczka, należy wypłukać kubeczek pod bieżącą wodą (pamiętaj: najpierw zimna, potem ciepła). W zależności od tego, czy zamierzasz za chwilę ponownie go zaaplikować, czy Twoja miesiączka właśnie dobiegła końca, do umycia możesz wykorzystać płyn do higieny intymnej bądź zdezynfekować go, gotując we wrzątku.

Umyty kubeczek zaaplikuj ponownie lub wysusz i schowaj do przeznaczonego woreczka albo pojemnika.

O najlepszych sposobach dotyczących higieny kubeczków menstruacyjnych i ich dogodnym przechowywaniu dowiesz się z naszego artykułu: „Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?”.

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć, jeśli:

Czasem nie wszystko idzie po naszej myśli. Na drodze ku wyjmowaniu kubeczka mogą spotkać Cię przygody, które nieco utrudnią cały proces. Na podstawie najczęściej występujących problemów przygotowaliśmy pogotowie kubeczkowe!

Zaciśnięte mięśnie uniemożliwiają manipulację we wnętrzu pochwy

Spięcie mięśni znacząco utrudnia wyjęcie kubeczka. Stres wynikający z niemożności manipulowania kubeczkiem nakręca błędne koło spięcia i uniemożliwia rozluźnienie. Dlatego przede wszystkim wyluzuj! 

Daj sobie chwilę na uspokojenie emocji, weź kilka głębokich wdechów. Pomoże Ci relaksujący prysznic bądź kąpiel w wannie.

Zaciśnięte mięśnie mogą być także spowodowane nieodpowiednią pozycją ciała. Jeżeli próbowałaś_łeś wyjmować kubeczek tylko na stojąco, spróbuj ukucnąć bądź usiąść, i odwrotnie. To Ty wiesz najlepiej, czego potrzebuje Twoje ciało.

Kubeczek się nie rusza

Nieruchomy kubeczek może świadczyć o tym, że nie został prawidłowo odessany.

Spróbuj zrobić to raz jeszcze. Możliwe, że wymaga to mocniejszego ściśnięcia jego podstawy bądź odsunięcia palcem wskazującym krawędzi kubeczka od ścian pochwy. 

Dopiero po zwolnieniu podciśnienia kubeczek przestanie stawiać opór i zacznie się przemieszczać.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie ciągnąć kubeczka na siłę!

Zwróć uwagę, czy masz odpowiednio dobrany rozmiar kubeczka. Zbyt duży kubeczek może napierać na ściany pochwy i utrudniać jego poruszanie. Lepiej wówczas zdecydować się na mniejszy kubeczek.

O tym, jak dopasować rozmiar kubeczka menstruacyjnego, dowiesz się z naszego artykułu tutaj.

Kubeczek wyślizguje się z palców

„Uciekanie” kubeczka może być wywołane dużym nagromadzeniem śluzu z płynem menstruacyjnym. Ich występowanie jest naturalne i wskazane przy wyjmowaniu kubeczka. Naturalne nawilżenie zapewnia płynność procesu i brak otarć. Czasem jednak także utrudnia stabilność złapania podstawy kubeczka.

Możesz wówczas usunąć nadmiar śluzu, zmywając go z palców pod bieżącą wodą

Na rynku są również dostępne specjalne gumowe nakładki na palce, które zapewniają lepszą przyczepność do kubeczka i ułatwiają jego wyjmowanie.

Jeśli problem ten nie zależy od wilgotności i nadmiernego poślizgu, zwróć uwagę na twardość swojego kubeczka. Duża twardość materiału może utrudniać manipulację kubeczkiem we wnętrzu pochwy. Potrzebna jest większa siła i sprawność, aby zmienić jego kształt, dlatego przy ściskaniu podstawy zbyt twardy kubeczek może wyślizgiwać się z palców. W takim przypadku lepiej sprawdzi się miękki kubeczek.

Nie mogę znaleźć kubeczka w pochwie

To, że po wsunięciu palców do pochwy nie czujesz kubeczka menstruacyjnego, nie oznacza, że konieczna będzie wizyta u ginekologa czy na SOR-ze. Taka sytuacja zdarza się najczęściej u osób z wysoką szyjką macicy bądź po wielogodzinnym noszeniu kubeczka menstruacyjnego.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących kubeczka przeczytaj nasz artykuł „Kubeczek menstruacyjny – rozwiejemy WSZYSTKIE Twoje obawy".

Co zrobić, jeżeli kubeczek znajduje się za głęboko?

 • Przede wszystkim nie panikuj! Stres i napięcie nie rozwiążą problemu, a jedynie spowodują większe spięcie mięśni dna miednicy.
 • Rozluźnij się. Ciepła kąpiel, joga czy medytacja – wybierz to, co najlepiej wpływa na Twoje wyciszenie i przywrócenie spokojnego oddechu.
 • Pracuj mięśniami. Wykonaj świadome napinanie i rozluźnianie. Skurcze prące przemieszczą kubeczek ku dołowi.

Jeśli masz obawy o ewentualne „zagubienie” kubeczka w pochwie, nie obcinaj łodyżki bądź pętelki. Ich obecność szybciej pozwoli Ci zlokalizować kubek i zniweluje stres.

A jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o użytkowaniu kubeczka w różnych warunkach przeczytaj nasz artykuł „Kubeczek menstruacyjny – wymiana w wersji survivalowej".

Wyjmowania kubeczka – tak samo jak jego aplikacji – trzeba się nauczyć. Stosowanie się do paru zasad może ułatwić Ci jego użytkowanie i sprawić, że raz na zawsze zapomnisz o dyskomforcie podczas okresu!

 • M.P. de Araujo, L. Chimello, B.P. Brigido et al., Evaluation of the safety and comfort of menstrual cup during sport. A prospective cohort study, Brazil 2020, p. 1-13.
 • C. Howard, C.L. Rose, K. Trouton et al., FLOW (finding lasting options for women). Multicentre randomized controlled trial comparing tampons with menstrual cups, „Canadian Family Physician” 2011, vol. 57, p. 208-215.
 • A. Shihata, S. Brody, An Innovative, Reusable Menstrual Cup that Enhances the Quality of Women’s Lives during Menstruation, „British Journal of Medicine & Medical Research” 2014, vol. 4, i. 19, p. 3581-3590.
 • J. Sundqvist, A cup of freedom? A study of the menstrual cup’s impact on girls’ capabilities, Madrid 2015, p. 37.
Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Weronika Śliwecka

Weryfikacja merytoryczna:

Małgorzata Siemion

Ginekolożka

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca Your REVIVAL z trzema kwasami

  Kuracja złuszczająca Your REVIVAL z trzema kwasami

  Unikalny produkt 2 w 1: do twarzy i ciała

  OD 101,15 ZŁ
  OD 101,15 ZŁ

  Bestseller

  ZRÓB ZAPASY -90%!

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  NOWE ZAPACHY

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,97 ZŁ
  OD 19,97 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  23 składniki aktywne, poprawa cery już w 21 dni

  OD 141,10 ZŁ
  OD 141,10 ZŁ

  Bestseller

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy Your REPAIR z witaminą C

  Kojące serum do twarzy Your REPAIR z witaminą C

  Regeneracja, antyoksydacja i rozświetlenie cery

  OD 101,15 ZŁ
  OD 101,15 ZŁ

  Bestseller

  ZRÓB ZAPASY -90%!

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Łagodne złuszczanie i regeneracja cery

  OD 168,64 ZŁ
  OD 168,64 ZŁ
Zobacz produkty