Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Miesiączka po poronieniu – mały sukces w walce o normalność

Aktualizacja: 5min.

W trakcie ciąży organizm – głównie przez hormony – staje na głowie. A w przypadku utraty tej ciąży jeszcze przez moment nie zmienia pozycji. Musi minąć trochę czasu, by wszystko wróciło do normy. Pierwszym objawem tego powrotu może być miesiączka.

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Poronienie (utrata ciąży) to bardzo trudny moment w życiu każdej osoby, która spodziewała się dziecka – nie tylko dla tej, która to dziecko nosiła w łonie, ale dla wszystkich związanych z daną rodziną, mierzących się ze stratą na poziomie emocjonalnym i psychicznym.

Pierwszy okres po łyżeczkowaniu

Może, ale nie musi być trudny, za to na pewno będzie inny niż zazwyczaj.

Osoba po poronieniu – oprócz przeżywania ogromnego żalu z powodu utraty ciąży – musi stawić czoła również fizycznym skutkom, czyli zmianom we własnym ciele. W ciele, które jeszcze przed chwilą mobilizowało się do utrzymania ciąży.

Statystyki

Według Kliniki Mayo od około 10 do 20% wszystkich „świadomych” ciąż kończy się poronieniem (dane z 16 lipca 2019 roku).

„Świadomych”, czyli takich, o których dana osoba wiedziała. Statystyka ta nie obejmuje tych osób, które straciły ciążę, nie wiedząc, że w ogóle w niej były.

Na czym polega poronienie?

W trakcie poronienia organizm próbuje oczyścić macicę, wydalając przez pochwę krew i tkanki. Poronienie najczęściej wiąże się z bólem (w przypadku poronień wczesnych, do około 8 tygodni, jest to ból porównywany z miesiączkowym), a także skurczami w brzuchu oraz dolegliwościami bólowymi dolnej części pleców. Niektóre albo wszystkie z tych objawów mogą trwać zaledwie kilka dni lub nawet kilka tygodni.

Czy ból brzucha w ciąży oznacza, że nastąpiło poronienie?

Nie zawsze. Każdy ból odczuwany w trakcie ciąży powinno się skonsultować z lekarzem_rką, tak samo jak każde krwawienie w ciąży. Decyzja dotycząca leczenia też należy do niego_niej.

Pamiętajmy, że konsultowanie swojego zdrowia w Internecie (nawet w rzetelnych źródłach) nie zastępuje porady lekarskiej.

Kiedy po poronieniu pojawia się okres? 

Po poronieniu miesiączka zwykle pojawia się po upływie od około 4 do 6 tygodni. Czas ten różni się w zależności od tego, czy było to poronienie samoistne, czy doszło do interwencji medycznej, takiej jak łyżeczkowanie (wykonuje się je w celu usunięcia z wnętrza macicy wszelkich resztek, które w niej pozostały).

Również obfitość i długość okresu po poronieniu są inne u każdej osoby. Z tego powodu ważne jest, by być pod stałą kontrolą lekarza_rki. Jeśli po 6 tygodniach od poronienia miesiączka nie wystąpi, specjalista_tka na wizycie wykona badanie i ustali przyczynę. Może też przepisać leki na wywołanie miesiączki.

Konsultacji lekarskiej wymagają bardzo nieregularne miesiączki, które nie stabilizują się długo po poronieniu, a także miesiączki, które stały się bardziej obfite, bolesne i w kolejnych cyklach utrudniają normalne funkcjonowanie.

Opóźnienie w pojawieniu się okresu po poronieniu może wynikać z wieku ciąży w momencie poronienia (większe prawdopodobieństwo opóźnienia miesiączki, gdy poronienie miało miejsce pod koniec pierwszego trymestru lub później) lub z tego, że organizm nie oczyścił się w stopniu wystarczającym (pozostawanie resztek po poronieniu w jamie macicy). Nieregularna miesiączka może też wynikać ze stresu, który wiąże się z poronieniem.

Owulacja po poronieniu

Owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, może wystąpić już 2 tygodnie po poronieniu. Może jednak minąć 6 tygodni lub dłużej, zanim zarówno ciało, jak i poziom hormonów powrócą do normy.

Pierwszy okres po poronieniu – czego się spodziewać?

Nie spodziewać się niczego (poza tym, że miesiączka po poronieniu kiedyś w końcu nadejdzie), bo nie istnieje żadna reguła ani plan działania matki natury.

Okres po poronieniu (zarówno ten pierwszy, jak i kilka kolejnych) bywa u wielu osób obfitszy, dłuższy i boleśniejszy (bóle podbrzusza, bóle kręgosłupa czy równie powszechne bóle piersi). Często też inaczej pachnie

Natomiast zdarza się również tak, że miesiączka po poronieniu staje się mniej obfita, niż była przed utratą dziecka, a czasem pod względem jej objętości, długości oraz towarzyszącego bólu nic się nie zmienia i pozostaje dokładnie taka, jaka była, mimo hormonalnej rewolucji.

Przez pewien czas po poronieniu cykl miesiączkowy pacjentki_ta może być nieregularny i nie zmieni się to aż do odzyskania równowagi hormonalnej. Jeśli miesiączki były nieregularne jeszcze przed zajściem w ciążę, nierzadko pozostają nieregularne po poronieniu. W takim przypadku powrót do menstruacji może zająć organizmowi dłużej niż wspomniane wcześniej od 4 do 6 tygodni.

Ważne!

Poniższe silne dolegliwości mogą być oznaką poważnej infekcji, więc należy natychmiastowo konsultować je z lekarzem_rką:

 • silny ból brzucha,
 • bardzo duża ilość krwawienia (moczenie dwóch podpasek na godzinę) lub wydalanie skrzepów krwi wielkości śliwki),
 • dreszcze lub gorączka,
 • biegunka lub ból podczas próby wypróżnienia,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • brzydko pachnąca wydzielina z pochwy,
 • osłabienie.

Miesiączka po poronieniu – jak sobie pomóc z bólem fizycznym?

W celu złagodzenia dolegliwości związanych z pierwszą miesiączką po poronieniu zaleca się:

 • przyjmowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych (miesiączka po poronieniu może, ale nie musi boleć),
 • użycie poduszki grzejącej lub termoforu,
 • rezygnację z tamponów,
 • rezygnację z uprawiania seksu,
 • noszenie dobrze podtrzymującego biustonosza z miękkiego materiału (w przypadku drażliwości piersi).

Poronienie a powrót do zdrowia

Całkowite wyzdrowienie po poronieniu może potrwać miesiąc lub dłużej. Warto wtedy umówić się na wizytę kontrolną do lekarza_rki, który_a oceni stan macicy.

W przypadku utraty ciąży zaleca się unikanie seksu przez 2 tygodnie w ramach profilaktyki bólu i powikłań. Zrozumiała jest jednak większa potrzeba bliskości z partnerem_rką – warto jednak skonsultować z lekarzem_rką swoją fizyczną gotowość do współżycia.

Dodatkowo każdy_a z partnerów_ek powinien_nna dać sobie czas, zanim podejmie decyzję o gotowości do współżycia.

Niektóre osoby potrzebują mniej czasu niż inne, aby dojść do siebie po poronieniu, zwłaszcza jeśli nastąpiło to na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Czy miesiączka jest przepustką do następnej ciąży?

Nie tak szybko. Pośpiech w tak delikatnej kwestii nie jest najlepszym doradcą. Dobrze jest odczekać choćby ze względu na endometrium, które musi się odbudować.

Nie wolno zapominać także o przygotowaniu psychicznym przed zajściem w kolejną ciążę – bo sama gotowość organizmu (pojmowana jako zdolność organizmu do zajścia w ciążę) nie równa się gotowości w ogóle.

Silnie emocjonalne zdarzenia, zwłaszcza traumatyczne, nie zostawiają naszej psychiki w najlepszej kondycji. Niektóre osoby po poronieniu mierzą się z depresją. Może pojawić się przejmujący smutek, bezsilność, poczucie winy.

Zdaniem lekarzy najlepiej rozpocząć starania o kolejne dziecko po upływie od 3 do 6 miesięcy od poronienia. To czas na odzyskanie równowagi psychicznej, pielęgnowanie relacji z partnerem_rką, wzajemne wspieranie się, przebycie żałoby i oswojenie się ze stratą. To również czas, w którym macie okazję poznać przyczyny poronienia, wykonać odpowiednie badania i zminimalizować ryzyko kolejnej straty.

Wsparcie jest ważne

Ponieważ poronienia są tak trudnym doświadczeniem dla rodziców oraz otaczających ich osób, niektórzy czują się niekomfortowo, rozmawiając na ten temat. Ale uzyskanie rzetelnych informacji jest kluczowe w udzielaniu wsparcia.

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów zauważa, że ​​utrata wczesnej ciąży występuje w co najmniej 10% ciąż. Chociaż znajomość tych statystyk nie usunie emocjonalnego bólu u osób po stracie dziecka, to jednak świadomość, jak wielu rodziców doświadcza poronienia, może pomóc poczuć się bardziej komfortowo, jeśli chodzi o szukanie wsparcia czy dzielenie się swoją historią, co w dłuższej perspektywie pomaga poradzić sobie ze stratą. 

Niektóre strategie, które mogą pomóc, obejmują:

 • dołączenie do grupy wsparcia dla osób po poronieniu,
 • zmniejszenie stresu za pomocą ćwiczeń oddechowych, medytacji i innych technik relaksacyjnych,
 • wizytę u psychologa_ożki, psychiatry_rki lub terapeuty_tki w celu uzyskania wsparcia i pomocy (poczytaj o tym, jak to jest na pierwszej wizycie u psychoterapuety_tki),
 • poświęcenie dodatkowego czasu na odpoczynek i relaks.

Gdzie szukać wsparcia?

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu

Fundacja Matecznik

Fundacja Nagle Sami

Portal Poroniłam.pl

Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego

Fundacja Tęczowy Kocyk

Wspólnota Rodziców po stracie Dziecka – Parafia pw. MB Fatimskiej Gdańsk Żabianka

Grupy wsparcia na Facebooku: Porady i pomoc po poronieniu pytania i odpowiedzi wzajemne wsparcie; Po poronieniu – badania, ciąża, prawa i wsparcie i inne lokalne grupy

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Weryfikacja merytoryczna:

Karolina Rasoul-Pelińska

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  TERAZ -15%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty