Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Obfity okres - czy jest się czym martwić?

Aktualizacja: 6min.

Z miesiączkami jest jak z gustem - każda_y z nas ma inny. Krwawienia menstruacyjne to kwestia indywidualna - u każdego przebiega inaczej i dopiero obserwując regularnie własne ciało, możemy wysuwać wobec niego odpowiednie wnioski. Jak więc wiadomo, czy krwawienie miesiączkowe przebiega prawidłowo? Co to znaczy obfita miesiączka i kiedy możemy zacząć się martwić zbyt obfitym okresem? Ułóż się wygodnie na kanapie i zapraszam do czytania - dzisiaj przed Wami duża dawka wiedzy!

Obfite miesiączki - co, gdzie i jak?

Bardzo obfity okres to dość powszechny problem, z którym zmagają się osoby w różnym wieku. Dotyczy to w szczególności młodych osób, u których układ hormonalny nie jest jeszcze prawidłowo rozwinięty. U starszych natomiast może być to spowodowane okresem przed menopauzą i zanikaniem funkcji jajników. 

Przechodzenie miesiączki jest uzależnione od wielu czynników i każdy_a z nas może odczuwać je na różne sposoby. Jedni okres przechodzą lekko - mogą śmigać na zajęcia sportowe, dawać z siebie wszystko w pracy i nawet nie pamiętać, że mają „te dni”. Innych natomiast na myśl o zbliżającej się miesiączce przechodzą dreszcze i oblewa zimny pot. Najpierw to uciążliwe PMS, a potem bolesne bóle brzucha i obfite miesiączki.... To zmora wszystkich, którzy w czasie okresu najchętniej zamykają się w domu z kubełkiem lodów i ciepłym termoforem na brzuchu. 

Pssssst... Pamiętasz, że w naszym sklepie możesz kupić największy gadżet okresowy, towarzysza każdego bólu? Tak, mowa o termoforze, który łączy w sobie przyjemny dotyk bawełnianej poduszeczki oraz ciepło zamknięte w wypełnionych po brzegi pestkach wiśni! Przyda się na każdą bolesną miesiączkę i nie tylko! Pamiętaj, aby stosować go rozważnie - przy obfitych okresach obserwuj swój organizm i nie stosuj termofora zbyt długo, aby krwawienia nie przerodziły się w krwotok!

Kilka słów o menstruacji

Jak w ogóle dochodzi do krwawienia w czasie miesiączki? Jest za nie odpowiedzialne endometrium, czyli błona śluzowa macicy. W pierwszej fazie cyklu powiększa się ono, aby następnie w drugiej fazie cyklu, pod wpływem hormonów płciowych, przygotować się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli jednak do zapłodnienia nie dojdzie to endometrium złuszcza się, powodując miesiączkę

No właśnie, ale jak to jest z tym silnym krwawieniem miesiączkowym? Bo przecież każdy może mieć czasami więcej krwi na podpasce - czy już wtedy powinnyśmy/powinniśmy się martwić, że coś jest nie tak? Oczywiście, że nie! 

Nadmierne krwawienie miesiączkowe jest jednym z najczęstszych zaburzeń w procesie menstruacyjnym i dotyka nawet 10-15% osób miesiączkujących. U każdego człowieka przebiega inaczej, jednak obserwując własne ciało, można zauważyć pewne nieprawidłowości. Jeżeli krwawienie do tej pory przebiegało w normie, a nagle stało się bardzo obfite - to już wtedy powinna zapalić się nam czerwona lampka. 

Kiedy krwawienia są zbyt duże?

Pora na trochę nauki i uwielbianych przez wszystkich cyferek. Obfitość miesiączki mierzona jest w mililitrach. Szacuje się, że przeciętna, zdrowa osoba, u której okres przebiega prawidłowo, powinna tracić od 30 ml do 80 ml krwi. Nie oszukujmy się, zmierzenie ilości wydobywającej się krwi z naszego organizmu jest trudnym zadaniem. U osób noszących podpaski i tampony jest to praktycznie niewykonalne, dla tych, używających kubeczków menstruacyjnych - jest to nieco prostsze, ponieważ te mają określoną pojemność. Szacuje się, że jedna podpaska ma pojemność około 5 ml, więc teoretycznie, w trakcie okresu nie powinno zużywać się więcej niż 20 podpasek. 

Jest to jednak tylko teoria. Aby być bardziej precyzyjnym, można udać się na badanie stężenia hemoglobiny we krwi - przed okresem i zaraz po nim. Jeśli po skończonej miesiączce ilość hemoglobiny jest dużo niższa niż przed nią - jest to znak, że okres jest zbyt obity. Również kiedy ilość krwi regularnie przekracza górną granicę normy (80 ml) - jest to powód do wizyty u ginekologa. Trzeba pamiętać, że nadmierna utrata krwi w trakcie miesiączki może doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy więc bagatelizować tego problemu.

Obfity okres - niepokojące objawy 

Zawsze warto jest znać dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć organizmowi w trakcie obfitych miesiączek i nakierować nas na problem. Niepokojąca jest oczywiście duża ilość krwi, wydobywająca się podczas okresu. Można to sprawdzić między innymi poprzez częstotliwość wizyt w łazience. Chodzenie do toalety co godzinę lub częściej to zdecydowanie zbyt często. 

Drugą kwestią jest czas trwania okresu. Miesiączka powinna trwać maksymalnie tydzień i to właśnie w tym czasie nie powinno się tracić więcej niż 80 ml krwi menstruacyjnej. Jeżeli tracisz jej dużo podczas okresu, a dodatkowo obecne są w niej duże skrzepy - mamy do czynienia z jeszcze jednym objawem i sygnałem, że krwawienie nie przebiega prawidłowo. Więcej o tym temacie dowiesz się z naszego artykułu: skrzepy podczas okresu.

Organizm, gdy traci dużą ilość krwi - nie tylko tej menstruacyjnej - przestaje funkcjonować tak samo. Wówczas odczuwa się ogólne zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, może dochodzić do omdleń. W cięższych przypadkach może to być także przyczyną anemii. 

Obfite krwawienie może skutkować także problemami z własną samooceną i pewnością siebie. Podczas obfitej miesiączki często zmagamy się z uciążliwymi plamami na ubraniach, szczególnie w przypadku, kiedy nie mamy stałego dostępu do łazienki. Osoby, które zmagają się z tym problemem i mają tego typu miesiączki, często zmuszone są pozostać w domu ze względu na złe samopoczucie i strach. Obfite krwawienia nie powinny jednak oddziaływać na nasze życie. Warto regularnie się badać i znaleźć przyczynę tych dolegliwości, aby je zminimalizować.

Badaj się! Obfite miesiączki - przyczyny

Przyczyn związanych ze zbyt obfitymi miesiączkami może być wiele. Zaczynając od tych mniej poważnych, które prosto można zmienić, do tych poważniejszych, gdzie w grę wchodzi już leczenie. Duży wpływ na menstruację i jej przebieg ma tryb naszego życia. W przypadku niewłaściwego trybu jest to przede wszystkim: nieprawidłowe odżywianie, spożywanie w dużej ilości śmieciowego jedzenia, otyłość, a nawet stres. Te nawyki można często w prosty sposób zmienić - przejść na zdrową dietę, zacząć uprawiać sport i uczęszczać na wizyty u psychologa/psychoterapeuty. 

Na zbyt duże utraty krwi podczas okresu wpływ mogą mieć także leki, które przyjmujemy - najczęściej na przeziębienie. Jest to między innymi aspiryna, której zawdzięczamy... zaburzenia krzepnięcia krwi. Tego typu leki rozrzedzają krew i mają ogromny wpływ na obfitą menstruację. Należy stosować je z rozwagą, a w przypadku problemów z obfitością okresu - unikać i skonsultować to z lekarzem.

Niestety zbyt obfite miesiączki powodują również choroby ginekologiczne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), a także nieprawidłowości narządów rodnych. Wśród nich można zaliczyć: zespół zapalenia miednicy mniejszej, polipy szyjki macicy lub trzonu macicy, mięśniaki macicy i choroby jajników. Oprócz tego wpływ mogą mieć również choroby tarczycy - najczęściej niedoczynność. Obfite miesiączki mogą być także objawem dużo poważniejszych chorób, takich jak rak trzonu macicy, szyjki macicy, bądź jajnika. 

Pamiętaj! Zanim jednak zaczniesz się stresować i zakładać najgorsze scenariusze - warto udać się do specjalisty i to jemu pozostawić odpowiednią diagnozę. 

Endometrioza, a zaburzenia menstruacji 

Częstą przyczyną obfitych miesiączek, a co za tym idzie - nadmiernej utraty krwi, jest endometrioza. Choroba ta dotyka wiele osób w wieku rozrodczym i wymaga specjalnego leczenia u lekarza ginekologa. Jest to przypadłość, która polega na obecności endometrium - błony śluzowej macicy, poza jamą macicy. Endometriozie towarzyszą bardzo bolesne dolegliwości, do których zalicza się ból brzucha, a także ból podczas wypróżniania się i stosunku, plamienie między miesiączkami, nadmierna utrata krwi, skrzepy oraz krew w moczu i stolcu. Nieleczona choroba endometrium w długofalowych skutkach może doprowadzić nawet do niepłodności, dlatego nie należy jej bagatelizować. 

Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe? Leczenie

Obfite miesiączki można leczyć. W zależności od diagnozy i stadium choroby - są na to różne sposoby. Najczęściej jednak lekarz przeprowadza terapię hormonalną za pomocą środków antykoncepcyjnych, a także wprowadza leki przeciwzapalne. Ma to pomóc w regulacji krwawienia, poprawę krzepnięcia krwi, zmniejszenie obfitości okresu oraz uregulowanie błony śluzowej. W przypadku poważniejszych chorób lub u kobiet przed menopauzą - pomóc może także zabieg wyłyżeczkowania macicy. Zmniejsza to krwawienia i ułatwia leczenie. 

Drugą, bardzo ważną kwestią jest zapobieganie anemii poprzez regularną suplementację żelaza. W tym celu również zalecane jest leczenie farmakologiczne i odpowiednio dobrana dawka przyjmowanych tabletek. Żelazo powinno się suplementować łącznie z witaminą B12 oraz witaminą C, które ułatwiają przenikanie go do krwi. Warto pamiętać, że tabletkę powinno zażywać się na czczo, popijając sokiem z cytryny, bądź pomarańczy. 

Domowa kuracja 

Oprócz zażywanych leków warto postawić także na domowe sposoby - nigdy jednak nie stosować ich zamiennie z konsultacją u ginekologa. Obfite miesiączki można załagodzić, przyjmując preparaty zawierające wyciąg z owoców niepokalanka pospolitego. Sprawdzą się również liczne zioła, takie jak rumianek, arnika, gryka zwyczajna, krwawnik pospolity oraz waleriana. 

W przypadku anemii, oprócz suplementacji żelaza należy zadbać o odpowiednią dietę. Warto ją poszerzyć o składniki, takie jak szpinak, fasola, pestki dyni, żółtka jaj, kakao, soję, fasolę i natkę pietruszki. Poleca się także pić zakwas buraczany, który zawiera duże ilości zarówno witaminy C, jak i żelaza.

Obfite miesiączki, a kwestia zdrowia 

Pamiętaj, kwestia Twojego zdrowia jest najważniejsza! Badaj się i nie bagatelizuj objawów, które wysyła Ci Twój organizm. Dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, a także w porę zareagować w przypadku groźnej choroby. Chodzenie do ginekologa powinno się traktować jak wizytę u internisty. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy w swoim cyklu menstruacyjnym - takie jak obfite miesiączki, umów się do lekarza. Jeżeli natomiast Twoje miesiączki są w odwrotną stronę - zbyt skąpe, zajrzyj do naszego artykułu, który został poświęcony temu tematowi!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 06/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Dominika Gajewska

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  TERAZ -15%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty