Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Płyn do higieny intymnej do mycia włosów – czy to na pewno dobry pomysł?

Aktualizacja: 2min.

Łagodny płyn do higieny intymnej to czuły towarzysz w higienie miejsc intymnych. Ale czy równie łagodnie obejdzie się z włosami na głowie? Jak sprawdzi się jako szampon w codziennej pielęgnacji?

Główne zadania płynu do higieny intymnej

Głównym zadaniem płynu lub żelu do higieny intymnej jest – jak sama nazwa doskonale wskazuje – higiena okolic intymnych, czyli zewnętrznej części krocza

Cel płynu do higieny intymnej stanowi łagodne i dokładne oczyszczenie krocza oraz jego okolic, a także zapewnienie uczucia świeżości, odpowiedniego poziomu nawilżenia i wsparcie zdrowia intymnego (na przykład podczas leczenia infekcji).

Skład płynu do higieny intymnej

Płyny do higieny intymnej mają często w swoim składzie substancje łagodzące, takie jak rumianek, pantenol, aloes czy szałwię. Jeżeli nie zawierają drażniących składników, mogą być z powodzeniem stosowane nawet w przypadku osób z wrażliwą skórą.

Przeczytaj też artykuł „Czy płyn do higieny intymnej jest szkodliwy? Rozwiewamy wątpliwości”.

Płyn do higieny intymnej do mycia włosów – skąd ten pomysł?

Pomysł mycia głowy (a ściślej mówiąc: mycia włosów) zrodził się zapewne z całkiem logicznego argumentu: „jeśli coś jest dobre dla mojej waginy, z pewnością będzie dobre (i równie łagodne!) dla moich włosów”.

I tak naprawdę ciężko z tym dyskutować! :) Płyn do higieny intymnej, o ile ma dobry (czyli łagodny i bezpieczny) skład, to całkiem dobry pomysł na oczyszczone, gładkie i – co najważniejsze – nieobciążone włosy. Jak większość łazienkowych rozwiązań ma jednak swoje wady. O tym za chwilę.

Zalety stosowania płynu do higieny intymnej na włosy

Skład, skład i jeszcze raz: skład. Dobry płyn do higieny intymnej bardzo łagodnie umyje nie tylko włosy, ale i skórę głowy, która – podobnie jak ta na twarzy – jest podatna na podrażnienie i wysuszenie. To przygotuje włosy na kolejne etapy pielęgnacji: nałożenie odżywki lub maski.

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest ograniczenie liczby produktów obciążających Twoją łazienkową półkę. Stosując jeden płyn do kilku obszarów, naturalnie odejmujesz sobie bagażu – dosłownie i w przenośni. Nie musisz zaprzątać sobie głowy wyborem szamponu w trakcie drogeryjnych zakupów, a w razie podróży załatwiasz pielęgnację za jednym zamachem (czytaj: jedną buteleczką!).

Wady stosowania płynu do higieny intymnej jako szamponu

Mycie płynem do higieny intymnej, zwłaszcza na długich włosach, może na początku wydawać się nieco trudne. Niewprawne dłonie mogą potrzebować większej ilości płynu, by móc go dobrze wmasować w skórę głowy.

Tu jednak problem tkwi bardziej w naszym oczekiwaniu uczucia oczyszczenia – gdy spłukujemy z włosów imponującą pianę, wydaje nam się, że zarówno włosy, jak i skóra głowy zostały dogłębnie oczyszczone.

Tymczasem to nie piana decyduje o jakości mycia. Determinują to raczej substancje myjące w składzie produktu, dokładne rozprowadzenie go na skórze głowy oraz użycie ciepłej wody (o temperaturze około 40 stopni Celsjusza, nie więcej).

Jeśli natomiast płyn do higieny intymnej nie przekonuje Cię w roli szamponu codziennego użytku, możesz rozważyć stosowanie go naprzemiennie z ulubionym produktem.

Wnioski?

Jeżeli nigdy nie próbowałaś_eś myć włosów płynem do higieny intymnej, zachęcam Cię do sprawdzenia tego tropu. Ja pierwszy raz wypróbowałam ten sposób w szpitalu, gdzie miałam kosmetyczkę wyposażoną w zaledwie kilka podstawowych produktów. Płynem do higieny intymnej myłam także twarz i ciało – i w każdej roli sprawdził się świetnie. Polecanko!

 • Z.D. Draelos, Essentials of Hair Care often Neglected: Hair Cleansing, „International Journal of Trichology” 2010, vol. 2, i. 1, p. 24-29, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21188020/ [dostęp z dn. 13.08.2022].
 • M. Fernanda Reis Gavazzoni Dias, Hair Cosmetics: An Overview, „International Journal of Trichology” 2015, vol. 7, i. 1, p. 2-15, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/ [dostęp z dn. 13.08.2022].
 • N. Madnani, Kaleem Khan, Hair cosmetics, „Indian Journal of Dermatology, Venerology and Leprology” 2013, vol. 79, i. 5, p. 654-667, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23974582/ [dostęp z dn. 13.08.2022].
 • D.M. Grimley, L. Annang, H.R. Foushee et al., Vaginal douches and other feminine hygiene products: women's practices and perceptions of product safety, „Maternal and Child Health Journal” 2006, vol. 10, i. 3, p. 303-310, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16555141/ [dostęp z dn. 13.08.2022].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 30/08/2022

  Data aktualizacji: 17/01/2023

  Autor_ka:

  Paulina Pomaska

  Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny dla Twojej cipki albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty