Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Płyn do higieny (nie tylko) intymnej – czy można myć nim twarz?

Aktualizacja: 5min.

Facebook i Instagram zasypywane są polecajkami płynu do higieny intymnej jako uniwersalnego sposobu na krostki, wągry, trądzik i zmywanie makijażu. Kosmetyczne cudo czy zwyczajny bubel? Sprawdźmy, co na to nauka.

Płyn do higieny intymnej – do czego go używamy?

Głównym zastosowaniem płynu lub żelu do higieny intymnej jest, jak sama nazwa doskonale wskazuje, higiena okolic intymnych, czyli zewnętrznej części krocza

Zadaniem płynu do higieny intymnej jest (najczęściej) delikatne, ale skuteczne oczyszczenie krocza oraz jego okolic, a także zapewnienie uczucia świeżości, odpowiedniego poziomu nawilżenia i wsparcie zdrowia intymnego (na przykład podczas leczenia infekcji).

Płyn do higieny intymnej do mycia twarzy – skąd ten pomysł?

Żel do higieny intymnej a mycie twarzy – czy to ma prawo zadziałać? Skąd pomysł na stosowanie go na twarzy i jak właściwie wpływa na naszą cerę?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, skąd dokładnie zrodził się pomysł stosowania płynu do higieny intymnej na twarz.

Moje trzy główne tropy to: 

 • Poszukiwanie sposobu zadbania o cerę wrażliwą. Ten ból znają tylko wrażliwcy – w tym i ja. Znalezienie płynu, który zadba o cerę wrażliwą, alergiczną lub podrażnioną, graniczy z cudem. Płyny do higieny intymnej zazwyczaj kojarzone są z delikatnym składem, stąd już bliziutko do założenia, że nadadzą się także do wrażliwej cery twarzy.
 • Chęć ograniczenia pielęgnacji do minimum. Wieloetapowa pielęgnacja i skomplikowane rutyny nie są dla każdego. Ja przekonałam się o tym w momencie, gdy moja skóra błagała o chwilę wytchnienia, a ja posiadałam więcej kosmetyków niż metrów kwadratowych. Totalnie zrozumiałe jest więc dla mnie poszukiwanie sposobu na ograniczenie pielęgnacji do minimum. Jeden kosmetyk do całego ciała? Brzmi jak spełnienie marzeń.
 • Pozytywny wpływ kwasu mlekowego na cerę. Kolejna rzecz, która może potencjalnie stać za nagłym wzrostem popularności płynów do higieny intymnej w kontekście mycia twarzy, to zawartość magicznego i prawdziwie wielofunkcyjnego kwasu mlekowego.

Przeczytaj też artykuł „Czy płyn do higieny intymnej jest szkodliwy? Rozwiewamy wątpliwości”.

Działanie płynu do higieny intymnej z kwasem mlekowym na twarz

Działanie kwasu mlekowego

Kwas mlekowy to dość popularny składnik produktów przeciwzmarszczkowych, nawilżających i zwalczających przebarwienia. Jest to jeden z kwasów AHA, czyli alfa-hydroksykwasów (inne popularne przykłady to chociażby kwas glikolowy, migdałowy czy cytrynowy), stosowanych zarówno w produktach myjących, tonizujących, jak i w peelingach. Jeden ze sposobów pozyskiwania kwasu mlekowego stanowi proces fermentacji produktów mlecznych, jednak najczęściej powstaje on podczas… fermentacji mąki kukurydzianej lub cukru buraczanego.

Jak kwas mlekowy wpływa na skórę?

 • Wyrównuje jej teksturę i koloryt.
 • Poprawia wygląd oraz jędrność skóry.
 • Redukuje przebarwienia.
 • Wygładza drobne linie oraz zmarszczki powierzchniowe.
 • Reguluje proces złuszczania naskórka.

Całkiem nieźle jak na jeden składnik, co nie? 

Płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym a mycie twarzy

No dobrze, ale czy to oznacza, że warto stosować płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym na twarz? Nie do końca.

Na to, jak zadziała dany składnik, wpływ ma wiele różnych elementów. Są to między innymi stężenie, zawartość innych składników, ale i sposób użytkowania.

Kwas mlekowy znajdujący się w płynach do higieny intymnej ma na celu zachowanie odpowiedniego pH i utrzymanie równowagi flory bakteryjnej. Działanie, stężenie oraz inne składniki towarzyszące kwasowi dostosowane są do konkretnych potrzeb okolic intymnych – i nie są to potrzeby równoznaczne z tymi, które mają inne części ciała, takie jak chociażby nasza twarz.

Badania sugerują, że aby kwas miał szansę zadziałać na skórę właściwą (wygładzenie i zwiększenie elastyczności), jego stężenie powinno wynosić około 12%. Przy niższym stężeniu (w badaniu było to stężenie w wysokości 5%) kwas działa jedynie powierzchniowo – na sam naskórek.

Stężenie kwasu mlekowego w żelach do higieny intymnej może być jeszcze mniejsze, stąd (bez badań wykonanych na konkretnym produkcie) ciężko powiedzieć, jak kwas mlekowy zawarty w danym płynie zadziała na naszą cerę.

Płyn do higieny intymnej – antidotum na wypryski, wągry i trądzik?

Płyn do higieny intymnej może nie sprawdzić się także jako magiczny środek na trądzik.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że żele do higieny intymnej nie zostały stworzone w celu walki z trądzikiem – a ten może mieć wiele różnych przyczyn, z których każda może wymagać innego podejścia do leczenia.

Dodatkowo większość płynów do higieny intymnej nie została przetestowana pod kątem mycia twarzy, a co dopiero walki z wypryskami. Samowolne stosowanie ich na zaognione zmiany i stany zapalne może nie przynieść spodziewanych efektów.

Żele mogą się także znacząco różnić od siebie składem – tak jak w przypadku każdego innego kosmetyku, producenci często wypuszczają własne formuły, które zawierają mniej lub bardziej korzystne dla cery trądzikowej składniki.

Jeżeli jednak zależy Ci na znalezieniu produktu all-in-one, a zmagasz się z trądzikiem, warto udać się na konsultację do specjalisty_ki, który_a pomoże Ci w dobraniu produktu odpowiadającego na potrzeby całego ciała (oczywiście, tylko jeśli będzie to w Twoim przypadku możliwe).

Żel do higieny intymnej jako alternatywa do zmywania makijażu

Podobnie jak w przypadku działania żeli na trądzik, ciężko jednoznacznie określić działanie płynów do higieny intymnej w kontekście zmywania makijażu. Każdy z żeli może mieć inny skład, a co za tym idzie – inne działanie – i nie każdy poradzi sobie z – co jak co – niełatwym zadaniem zmycia makijażu.

Płyn do higieny intymnej Your KAYA a mycie twarzy

Psst, jesteś tu, bo zastanawiasz się, jak działa nasz płyn do higieny intymnej przy stosowaniu na twarz? A może już go stosujesz, wiesz, jak działa u Ciebie, ale chcesz dowiedzieć się, co o jego stosowaniu poza okolicami intymnymi mówią badania?

Wiele_u klientek_ów Your KAYA pisze do nas o tym, że stosują nasz płyn do higieny intymnej do mycia całego ciała. Stąd nie mogliśmy odmówić sobie zbadania działania żelu także na twarzy.

Nie będę zasypywać Cię wszystkimi wykresami z naszych badań aplikacyjnych, ale podzielę się z Tobą kilkoma wynikami:

 • 85% badanych potwierdza uczucie nawilżenia i brak uczucia ściągnięcia skóry,
 • 95% osób potwierdza brak szczypania skóry w trakcie stosowania produktu,
 • 80% badanych stwierdziło, że skóra wygląda na zregenerowaną,
 • 85% osób nie zauważyło zaczerwienienia po zastosowaniu produktu,
 • 95% probantów_ek potwierdza, że produkt delikatnie myje skórę i usuwa makijaż,
 • 80% badanych wybrałaby produkt ponownie, a 55% uważa go za lepszy niż inne, stosowane w przeszłości.

Kim były osoby uczestniczące w naszym badaniu? Nasi_sze probanci_tki, czyli ochotnicy_czki podczas badań, to kobiety oraz mężczyźni w wieku między 21 a 61 lat, z różnymi typami skóry, w tym skórą wrażliwą.

Płyn do higieny intymnej do twarzy – używać czy nie używać?

Stosować do twarzy czy poprzestać na okolicach intymnych – jaki mamy werdykt? Pewnie Cię tym nie zaskoczę, ale decyzja należy do Ciebie.

Mam kilka(naście) koleżanek, które z powodzeniem stosują płyn do higieny intymnej Your KAYA (tak, konkretnie ten i to wcale nie reklama) do całego ciała – w tym do twarzy – i są nim zachwycone (delikatnie rzecz ujmując).

Ja, jako ocalała po wielu przygodach z trądzikiem, przebarwieniami, wrażliwą i wymagającą cerą, wybieram jednak płyny przeznaczone do twarzy – dostosowane do zmieniających się jak w kalejdoskopie problemów mojej skóry.

Jak jest / będzie z Tobą? :)

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Kamila Klasa

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty