Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Ciąża? Nie przestawaj się kochać!

Aktualizacja: 8min.

Dla jednych bardzo istotny, dla innych mógłby nie istnieć. Seks w ciąży to normalna sprawa i jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, może być uprawiany. O ile każdy z partnerów tego chce – a z tym bywa różnie.

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Ciąża? Nie przestawaj się kochać!

Dziś chcę napisać o seksie w ciąży. I przyznam szczerze, trochę nie wiem, jak to ugryźć. Bo seks w ciąży jest jak… lizaki. Dla jednych mogłyby w zasadzie nie istnieć. Dla innych są bardzo istotne, ale jedzone bardzo ostrożnie i przez papierek nie sprawiają już takiej frajdy. A jeszcze inni wchodzą w tryb „non stop lizaki” i gdyby nie zdrowy rozsądek, jedliby je kilka razy dziennie.

Ciąża – początek końca?

Wbrew opinii niektórych ludzi ciąża nie oznacza końca. Końca picia ukochanej kawy, końca uprawiania sportów, końca aktywnego życia seksualnego… Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba sobie odmawiać przyjemności. Ba, wręcz nie wolno! Wszak chyba najczęściej stosowanym argumentem na usprawiedliwienie wszystkich macierzyńskich grzeszków jest: „SZCZĘŚLIWA MAMA = SZCZĘŚLIWE DZIECKO”.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Stosunki płciowe w ciąży są kwestią bardzo indywidualną. W przypadku zdrowej osoby, u której ciąża przebiega w sposób prawidłowy, nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania seksu – ani stosunek płciowy, ani orgazm nie powinny wpływać negatywnie na stan zdrowia płodu.

Ilustracja seksu w ciąży

Czy orgazm w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Skurcze macicy w trakcie orgazmu nie mogą zaszkodzić dziecku i są zbyt słabe, by wywołać poród. Rozwijający się płód jest chroniony wewnątrz macicy przez owodnię i płyn owodniowy, a silny mięsień macicy osłania dziecko. Barierę stanowi także zasłaniający szyjkę macicy gęsty czop śluzowy. Zdrowe pary mogą zatem uprawiać seks aż do rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że popęd seksualny różni się zależnie od osoby, dodatkowo może się on zmieniać w zależności od wieku ciąży oraz jej przebiegu. To, co wpływa na aktywność seksualną, satysfakcję oraz jakość współżycia, to również zmiany w wyglądzie związane z ciążą.

Co decyduje o kontynuacji lub zaprzestaniu współżycia w czasie ciąży?

 • Stan zdrowia osoby w ciąży (stan ogólny oraz stan ciąży!),
 • więź emocjonalna między rodzicami,
 • potrzeby seksualne przyszłych rodziców,
 • współżycie płciowe przed ciążą,
 • poczucie własnej wartości i atrakcyjności,
 • lęk partnerów_ek o dziecko,
 • poczucie zażenowania związane z bliskością płodu,
 • tradycje kulturowe społeczeństwa.

Powyższe czynniki odnoszą się w dużej mierze do każdego z partnerów. Tak jak osoba w ciąży może mieć opory przed uprawianiem seksu, tak i jej partner może mieć własne powody do rezygnacji ze współżycia. Zatem jeśli seks, to tylko za zgodą każdego z partnerów. Jego częstotliwość, choć zmienna w zależności od wieku ciąży, również musi odpowiadać wszystkim osobom. Żadna ze stron nie powinna zgadywać oczekiwań partnera. To trudny czas w życiu każdego związku. Rozmowa o swoich obawach i lękach związanych z ciążą i wspieranie się w tym wielkim oczekiwaniu wpływają pozytywnie na relacje oraz potrzeby seksualne przyszłych rodziców.

Przeczytaj nasz inny artykuł o tym, jak rozmawiać o seksie z partnerem_ką.

Aktywność seksualna w pierwszym trymestrze ciąży

Badania pokazują, że na wczesnym etapie ciąży (pierwszy trymestr) następuje wyraźnie obniżenie zainteresowań seksualnych u osób ciężarnych, a w konsekwencji zmniejszenie częstości stosunków seksualnych (obserwacja potwierdzona w przypadku kobiet, które nie rodziły; niepotwierdzona w przypadku wieloródek).

Prawdopodobnie dzieje się tak, bo trudno odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Walcząc na przemian z sennością, nudnościami lub wymiotami, próbując oswoić się z ciągle bolącymi piersiami oraz nieco obniżonym nastrojem, ciężko wykrzesać z siebie chęci do igraszek. Pół biedy, jeśli odpowiednio wcześnie połączysz kropki i przynajmniej wiesz, że to ciąża (ale wtedy może pojawić się lęk o utrzymanie ciąży), ale jeżeli jeszcze nie wiesz o niespodziance, którą zgotował Ci los, tym bardziej możesz czuć się niepewnie w kwestii własnego zdrowia.

A dlaczego uprawianie seksu na początku ciąży jest okej?

Bo masz komfort psychiczny! Jesteś w ciąży, więc nie musisz się już starać ani bać kolejnej, nie potrzebujesz antykoncepcji (superfetacja, czyli dodatkowe zapłodnienie, to skrajnie rzadko spotykane zjawisko), a jednocześnie brzuch nie przeszkadza we współżyciu. Dodatkowo w pierwszych tygodniach ciąży zwiększa się przekrwienie sfer erogennych, więc jest po prostu przyjemniej. Innym powodem, dla którego ludzie chętniej decydują się na współżycie w tym okresie, może być fakt, że kobieta czuje się i wygląda jeszcze bardziej „apetycznie” na początku ciąży. Poprawia się cera i włosy, piersi stają się nieco większe (obrzmiałe), zwiększa się ilość wydzieliny w pochwie – to wszystko działa na partnerów_ki oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie kobiet, czujących jedyne w swoim rodzaju „glow”.

Aktywność seksualna w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym u większości osób następuje wyraźny wzrost liczby kontaktów płciowych. Jest chęć, jest ochota, są fantazje, a nawet sny erotyczne (obserwacja niezależna od liczby przebytych porodów)… Wszystko to sprawka hormonów oraz zmian fizjologicznych, charakterystycznych dla drugiego trymestru (przekrwienie narządów płciowych oraz szybsze i mocniejsze zwilżanie ścian pochwy). Zmiany te sprzyjają osiąganiu satysfakcji seksualnej.

Aktywność seksualna w trzecim trymestrze ciąży

Natomiast w trzecim trymestrze ciąży zaobserwowano spadek aktywności seksualnej oraz zmniejszenie zdolności do przeżywania orgazmu (obserwacja niezależna od liczby przebytych porodów). W tym okresie przeważa lęk o dziecko i przebieg porodu oraz dolegliwości charakterystyczne dla trzeciego trymestru, które nie sprzyjają jakimkolwiek aktywnościom: bóle okolicy krzyżowej, obrzęki, ociężałość, zmęczenie, przyrost masy ciała, wyczerpanie psychiczne.

A szkoda! Wszak w terminie porodu seks jest nawet wskazany! Nie, nie spowoduje on nagłego rozpoczęcia akcji porodowej, ale oksytocyna wydzielana w trakcie orgazmu na pewno nieco ułatwi sprawę.

Pozycje seksualne

Współżycie seksualne w trakcie ciąży nie wywiera szkodliwego wpływu na stan płodu. Mimo to należy zachować szczególną ostrożność i dobierać pozycje odpowiednie dla poszczególnych trymestrów ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży można uprawiać seks właściwie w każdej pozycji, bo brzuch nie utrudnia jeszcze kontaktów seksualnych.

Zbadano, że 41% par spodziewających się dziecka, wybiera pozycję, w której kobieta leży na boku tyłem do mężczyzny, odchylona od niego, ze zgiętymi kolanami. 26% badanych wybiera pozycję klasyczną, 23% kocha się w pozycji na jeźdźca lub odwróconego jeźdźca (w której partner leży na plecach, a partnerka siedzi na nim odwrócona przodem lub tyłem). 9% badanych zadeklarowało opcję „inne”.

Zaletą pierwszej ze wspomnianych wcześniej pozycji (gdy kobieta leży na boku tyłem do mężczyzny, odchylona od niego, ze zgiętymi kolanami) jest możliwość regulacji głębokości penetracji. Im większe odchylenie kobiety od mężczyzny, tym głębsza immisja. Powolne falowanie w trakcie seksu i brak ucisku na brzuch wpływają pozytywnie na odczuwanie przyjemności. Ułożenie to pozwala na aktywność obojga partnerów i jest odpowiednie dla całego okresu ciąży, jeśli nie występują konkretne przeciwwskazania.

W pozycji na jeźdźca lub odwróconego jeźdźca aktywność jest po stronie kobiety, może ona wykonywać ruchy miednicą we wszystkich kierunkach. Członek wchodzi głęboko, więc stymulacja obejmuje wszystkie ściany pochwy. Takie ułożenie ciał należy do jednych z najbardziej podniecających, także ze względu na bodźce wzrokowe.

W drugim trymestrze ciąży zwiększa się ukrwienie okolic miednicy mniejszej, co znacząco ułatwia współżycie oraz osiąganie satysfakcji. Można wtedy uprawiać seks w niemal wszystkich pozycjach, o ile tylko brzuch nie jest w nich uciskany.

W trzecim trymestrze (czyli pod koniec ciąży) należy dostosować ułożenie ciał partnerów_ek podczas stosunku do wygody osoby w ciąży i do bezpieczeństwa nienarodzonego jeszcze dziecka. Warto wrócić do pozycji „na łyżeczkę” lub wybierać pozycje tylne (o ile partner nie jest w nich zbyt gwałtowny) – brzuch jest wtedy całkowicie bezpieczny, nie są również uciskane piersi (dotyk piersi może powodować dyskomfort).

Zachęcamy do lektury artykułu o diecie w ciąży.

Zagrożenia

Infekcje układu moczowo-płciowego są jednym z realnych zagrożeń dla przebiegu ciąży. Utrzymujące się stany zapalne mogą doprowadzić do pęknięcia błon płodowych i zakażenia wewnątrzmacicznego płodu, co z kolei grozi zaburzeniem procesu adaptacji dziecka do nowych warunków w pierwszych chwilach życia. Z tego powodu tak istotne jest przestrzeganie zasad higieny w okresie ciąży, też (a raczej zwłaszcza!) podczas kontaktów seksualnych.

Zakażenia wewnątrzmaciczne to częsta przyczyna powikłań okołoporodowych u rodzących, płodów i noworodków, odpowiedzialna za około 50% wystąpień porodów przedwczesnych.

Co można zrobić, by zminimalizować ryzyko zakażeń?

To, co robimy po każdym stosunku (nie tylko tym w trakcie ciąży) – czyli przestrzegać zasad higieny. Dobrze jest zrobić siku oraz umyć się tuż po współżyciu. Więcej o tym temacie przeczytaj w artykule: higiena po stosunku.

Zaleca się używanie prezerwatyw, zwłaszcza około 6 tygodni przed porodem, aby nie doszło do wystąpienia reinfekcji dróg rodnych (doprowadzających do porodu przedwczesnego, pojawienia się powikłań infekcyjnych w połogu, a także w wyniku przechodzenia przez zakażony kanał rodny – infekcji u noworodków). Bardzo ważne jest też leczenie wszystkich infekcji dróg moczowo-płciowych u ciężarnych.

Kiedy do lekarza?

Jeśli po stosunku pojawia się plamienie lub krwawienie, nie lekceważ go i udaj się do lekarza. Wykonanie badań pomoże ustalić przyczyny krwawienia, lekarz poinformuje Cię o dalszym postępowaniu.

Musisz być również czujna na ból w podbrzuszu lub nieregularne skurcze macicy. Jeżeli nie mijają, skonsultuj się z lekarzem.

Seks stop?

W większości przypadków seks może być bezpiecznie uprawiany w czasie ciąży. Jednak są sytuacje, kiedy powinno się go ograniczyć lub nawet zaprzestać. Należą do nich: naczynia przodujące łożyska, łożysko przodujące lub nisko schodzące (stan „normalny” do około 20. tygodnia ciąży, po tym okresie stanowi zagrożenie), krwawienie z dróg rodnych osoby w ciąży (ciąża zagrożona poronieniem), skrócenie szyjki macicy (zagrożenie porodem przedwczesnym), stan po odpłynięciu płynu owodniowego, ciąża mnoga.

Czy wiesz, czego się spodziewać?

Seks w ciąży to indywidualna sprawa. Kluczem do sukcesu jest edukacja oraz porozumienie partnerów_ek. Świadomość procesów, które zachodzą w organizmie kobiety, oraz zmian, które dzieją się w kolejnych miesiącach czy trymestrach, pozwala na pozbycie się obaw i lęku oraz sprawia, że współżycie zostaje zaakceptowane jako naturalna część wspólnego życia przyszłych rodziców, czyli dwojga kochających się ludzi.

Jeśli nie seks w ciąży, to co?

Hej! Przecież dobry seks (czy po prostu seks) to nie wszystko! Istnieją też inne formy pielęgnowania więzi między młodymi rodzicami. Nawet jeżeli macie opory lub medyczne wskazania do seksualnej wstrzemięźliwości, pozostają Wam jeszcze inne asy w rękawie: pocałunki, pieszczoty, masturbacja, seks oralny… Jest tyle kombinacji intymnych zbliżeń! A wszystkie mogą być równie satysfakcjonujące i EFEKTYWNE, co stosunek seksualny.

Na zakończenie

W tekście WIELOKROTNIE wspominałam o tym, że w zdrowo rozwijającej się ciąży nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania seksu. JEŚLI CHCECIE UPRAWIAĆ SEKS W CIĄŻY, TO MOŻECIE TO ROBIĆ. Warto jednak pamiętać, by wszystkie wątpliwości konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Tekst nie jest opłacany przez Twojego partnera, opiera się na solidnych źródłach, dodatkowo przechodzi kontrolę pod okiem eksperta. Jeżeli więc masz ochotę na igraszki, ale nie miałaś_eś pewności, czy to dobry pomysł, to… idź się kochać!

 • A. Błażejewska, Z. Lew-Starowicz, Przegląd światowej prasy seksuologicznej 2009 – seksualność kobiet, „Przegląd Seksuologiczny” 2010, nr 6, z. 1, s. 18-21.
 • F. Glenc, Niektóre zagadnienia seksualne u kobiet ciężarnych, „Wiadomości Lekarskie” 1973, nr 26, z. 2, s. 145-148.
 • J.T. Lee, C.L. Lin, G.H. Wan, C.C. Liang, Sexual positions and sexual satisfaction of pregnant women, „Journal of Sex and Marital Therapy” 2010, vol. 36, i. 5, p. 408-420.
 • Z. Lew-Starowicz, Seks partnerski, Warszawa 1983, s. 136-149.
 • A. Malarewicz, J. Szymkiewicz, J. Rogala, Seksualność kobiet w ciąży, „Ginekologia Polska” 2006, nr 77, z. 7, s. 733-737.
 • A. Sipiński, M. Kazimierczak, P. Buchacz, K. Sipińska, Seksualność kobiet w okresie perinatalnym, „Przegląd Seksuologiczny” 2007, nr 12, s. 5-15.
 • A. Sipiński, M. Kazimierczak, P. Buchacz, K. Sipińska, Sexual behaviors of pregnant women, „Wiadomości Lekarskie” 2004, nr 57, supl. 1, s. 281-284.
 • R. Smoliński, Seksualność kobiet w ciąży i w połogu, [w:] Podstawy seksuologii, red. Z. Lew-Starowicz Z., V. Skrzypulec, Warszawa 2010, s. 133-137.
 • E. Sowińska-Przepiera, G. Jarząbek, Zdrowie seksualne w aspekcie ginekologii wieku rozwojowego, „Ginekologia Praktyczna” 2007, nr 93, z. 2, s. 39-42.
 • J. Strzyżewski, Zjawiska seksualne w położnictwie. Wpływ przebiegu ciąży na zjawiska płciowe, [w:] Seksuologia kliniczna, red. T. Bilkiewicz, K. Imieliński, Warszawa 1978, s. 559-561.
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 06/08/2022

  Data aktualizacji: 15/08/2022

  Autor_ka:

  Paulina Pomaska

  Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Wyprzedane

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

   -20% TANIEJ

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

   -20% Z BEST20

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

   PRZEDSPRZEDAŻ

  Zobacz produkty