Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Zbyt częste miesiączki po 40. roku życia, czyli zmiany w kwiecie wieku

Aktualizacja: 5min.

Mówi się, że po czterdziestce zaczyna się nowe życie. Coś w tym jest! Dzieci są już zazwyczaj odchowane, zwiększa się poczucie stabilizacji. To doskonały czas na podróże i rozwijanie swoich pasji. Cieszenie się szczęśliwymi chwilami i słodką beztroską mogą przerywać jednak… zaburzenia miesiączkowania. Dlaczego w kwiecie wieku występują zbyt częste miesiączki lub – zupełnie odwrotnie – okres całkowicie zanika?

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Zmiany, zmiany, zmiany…

Czy nam się to podoba, czy nie – każdy organizm zmienia się wraz z wiekiem. Możemy się obrażać na życie i tupać nogą, ale tego procesu niestety nie da się uniknąć. U każdego wygląda to inaczej, ale pierwsze objawy dojrzałości wyglądają zazwyczaj podobnie. Pojawiają się zmarszczki, pojedyncze siwe włosy i nawet samo patrzenie na czekoladę sprawia, że boczki zaczynają same wychodzić. 🤭 Zmiany nie omijają także wnętrza organizmu. Osoby po 40. roku życia częściej doświadczają zaburzeń miesiączkowania, ponieważ menstruacja ewoluuje wraz z wiekiem. Występują nieregularne miesiączki i obfite krwawienia. U niektórych osób sytuacja jest zupełnie odwrotna – zmagają się one z problemem braku miesiączki.

Co dzieje się w organizmie po 40. roku życia?

Za te wszystkie zmiany w ciele odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonów płciowych. Już nawet przed 40. rokiem życia następuje nagłe pogorszenie pracy jajników, a organizm zaczyna powoli przygotowywać się do okresu przekwitania, czyli menopauzy. Więcej o klimakterium możesz dowiedzieć się z naszego artykułu 👉 „Menopauza – przekleństwo czy drugie życie?”.

Czas ten nazywany jest perimenopauzą lub premenopauzą i poprzedza docelowy okres przekwitania. W jajnikach znajduje się określona liczba pęcherzyków pierwotnych, która z upływem lat się zmniejsza. Spada wtedy rezerwa jajnikowa (AMH) i stężenie estrogenów i progesteronu, natomiast zwiększa się poziom hormonów tropowych (LH i FSH). Te zmiany niestety negatywnie wpływają na ogólne samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Dochodzi do nich zazwyczaj przed 45. rokiem życia, co jest widoczne na poniższym wykresie. Można zaobserwować na nim moment, w którym poziom hormonów gwałtownie maleje, a następnie powoli się stabilizuje – średnio w okolicy 55. roku życia. 

Wykres poziomu hormonów i menopauzy

Źródło: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15224-menopause-perimenopause-and-postmenopause

Pierwsze objawy menopauzy

Taka sama zależność dotyczy natężenia symptomów. Zaczynają się one koło 45. roku życia, a kończą dopiero po menopauzie. Objawy bywają uciążliwe, jednak nie wolno zapominać, że każda_y z nas jest inny. Dla jednych będą one bardziej dokuczliwe, a dla innych – mniej. U każdego człowieka mogą wystąpić też w innym czasie. Jakie symptomy pojawiają się najczęściej?

 • Zaburzenia miesiączkowania – okres może być nieregularny, a krwawienia – skąpe lub obfite. Czasami zdarza się również całkowity brak miesiączki lub uciążliwe plamienia.
 • Wahania nastroju – często występuje drażliwość, zły humor, a w cięższych przypadkach może dojść do depresji. Pamiętaj, nie bagatelizuj swojego złego samopoczucia. Jeżeli czujesz taką potrzebę – udaj się do psychologa. 
 • Zmiany masy ciała – osoby w średnim wieku nierzadko zmagają się z pogorszonym metabolizmem i dokuczliwymi zmianami wagi. Trudniej przychodzi utrzymanie stałego rozmiaru ubrań, a zrzucanie dodatkowych kilogramów nie jest już tak proste, jak w młodości. 
 • Uderzenia gorąca – uciążliwe są szczególnie nocą. Do tego może dojść do kołatania serca i nocnych potów. Prowadzi to do bezsenności, bólów głowy, zaburzeń koncentracji i pamięci. 
 • Infekcje intymne – zmienia się nawilżenie pochwy, co może powodować infekcje intymne, zakażenia układu moczowego oraz atrofię pochwy. Częstym skutkiem jest spadek libido i niechęć do aktywności seksualnej. 

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania są jednym z pierwszych problemów po czterdziestce. Nieregularne miesiączki bywają szczególnie uciążliwe, ponieważ trudno je przewidzieć i nie wiadomo, kiedy nadejdą. Warto jednak pamiętać, że szansa na zajście w ciążę istnieje cały czas. Jeżeli okres nie wystąpił w przewidywanym terminie – wykonaj test ciążowy, który szybko może rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić brak miesiączki. 

Zbyt częste miesiączki 

Menstruacja powinna pojawiać się w regularnych odstępach czasu. Wiele osób w tym okresie swojego życia zmaga się jednak ze zwiększoną częstotliwością miesiączek. Do tego nieraz bywają one zbyt obfite. Co to jednak znaczy: zbyt częste miesiączki? Przecież to pojęcie względne! No nie do końca. Jeśli w Twoim przypadku okres występuje częściej niż co 21 dni – prawdopodobnie w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego. Ale bez paniki, zapisz się do lekarza, który zbada problem. 

Brak miesiączki po czterdziestce

Nie jest powiedziane, że jedynym zaburzeniem są zbyt częste miesiączki. Czasem jest zupełnie odwrotnie i dokucza brak okresu. Brak miesiączki lub nawet chwilowe zatrzymanie menstruacji po 40. roku życia może wiązać się z negatywnymi zmianami w ciele. Warto to zbadać. 

Sposoby na łagodzenie dokuczliwych dolegliwości 

Doskwierające objawy mogą bardzo utrudniać życie. Dlatego nie należy się z nimi męczyć, a w porę udać się do lekarza ginekologa. Ten powinien zlecić potrzebne badania, a następnie zaproponować optymalną metodę leczenia. Popularnym sposobem na tego typu dolegliwości jest wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Dzięki niej można zwiększyć poziom hormonów, a tym samym pomóc sobie w złagodzeniu objawów menopauzy. Trzeba jednak pamiętać, że takie leczenie nie sprawdzi się u każdego. Istnieją przeciwwskazania do HTZ, które warto omówić z lekarzem. W szczególnych przypadkach może dojść do raka szyjki macicy (zależy on od wirusa HPV). Antykoncepcja działa natomiast prewencyjnie na nowotwory złośliwe jajników, leczy się nią także torbiele jajnika i mięśniaki szyjki macicy. 

Łagodzenie objawów? Naturalnie!

Oprócz tego dobrze jest zastanowić się nad naturalnymi sposobami i zmianą swojego dotychczasowego stylu życia. Pomocne może okazać się wprowadzenie regularnego ruchu, adekwatnego do kondycji, zmiana diety na lżejszą i zdrowszą oraz spożywanie odpowiedniej ilości wody. Istotną kwestię stanowi wysypianie się (optymalny czas snu to średnio 8 godzin) oraz chodzenie spać o regularnych porach. Ponadto nie powinno się spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Warto za to pić herbatę z czerwonej koniczyny. Należy też unikać stresu i częściej się relaksować – pomóc w tym może joga lub medytacja. 🧘‍♀️ 

Przeczytaj też artykuł: Dieta przy menopauzie – przekwitanie od kuchni.

Samopoczucie w okresie przekwitania

Ile trwa okres u 40-latki_a? Jak sama_sam widzisz – na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Przyjęło się, że cykl menstruacyjny powinien trwać około 28 dni. Jeżeli jesteś po czterdziestce, nie jest to już takie pewne. Obserwuj swój organizm i w razie jakichkolwiek wątpliwości udaj się do lekarza. Ale pamiętaj, nie martw się na zapas! Ciesz się życiem i czerp z niego garściami, a żadne zaburzenie nie będzie Ci straszne. ❤️

 • S. Collins, What to Expect from Periods After 40, https://www.webmd.com/women/features/periods-after-40-what-to-expect [dostęp z dn. 26.03.2021].
 • Menopause, Perimenopause and Postmenopause, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15224-menopause-perimenopause-and-postmenopause [dostęp z dn. 25.03.2021].
 • M. Natkańska, Zespół policystycznych jajników, https://wylecz.to/hormony/zespol-policystycznych-jajnikow/ [dostęp z dn. 26.03.2021].
 • G. Wojcik, Know Your Flow: How Periods Change as You Get Older, med. rev. D.R. Wilson,
 • https://www.healthline.com/health/womens-health/period-changes-20s-30s-40s-50s#50s
 • https://www.healthline.com/health/womens-health/period-changes-20s-30s-40s-50s#50s [dostęp z dn. 26.03.2021].
 • A. Zaremba-Wilk, Kobieta po czterdziestce – jakie zmiany zachodzą w organizmie?, https://wylecz.to/hormony/kobieta-po-40-tce-jakie-zmiany-zachodza-w-organizmie/ [dostęp z dn. 25.03.2021].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 06/08/2022

  Data aktualizacji: 15/08/2022

  Autor_ka:

  Dominika Gajewska

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ
   OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ

   Bestseller

   TERAZ -15%

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 38,24 ZŁ
   OD 38,24 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 46,33 ZŁ
   OD 46,33 ZŁ

   Bestseller

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ
   OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  Zobacz produkty