Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Zespół jelita drażliwego i okres, czyli bolesny duet

Aktualizacja: 6min.

Czasem zastanawiam się, jak by to było, gdyby okres wyglądał jak w reklamach podpasek i tamponów. Niebieska krew, białe spodnie, tańce w centrach handlowych. Żadnych grymasów bólu, skurczów ani hormonalnych uniesień… I żadnej kupy.

Zweryfikowane przez:

lek. Adrianna Witkowska

Specjalistka ginekologii i położnictwa. Pracuje w Szpitalu im św. Rodziny na oddziale Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej. Zajmuje się diagnostyką i poradnictwem w ciążach wysokiego ryzyka, diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych, poradnictwem antykoncepcyjnym, a także wykonuje badania USG położnicze i ginekologiczne.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS – ang. irritable bowel syndrome) to przewlekła choroba związana z zaburzeniami w funkcjonowaniu jelita grubego i cienkiego. Nie jest zależna od zmian organicznych ani biochemicznych. Jej główne objawy to najczęściej uciążliwy ból brzucha oraz zakłócony rytm wypróżnień, które znacząco obniżają jakość życia, wymuszają nagłe zmiany planów i powodują ogólny spadek samopoczucia, a czasem niestety również samooceny (biegunki i zaparcia to w końcu nie są zbyt sexy tematy). Jeżeli zauważyłaś_eś u siebie niepokojące dolegliwości, które trwają co najmniej 3 miesiące i nierzadko intensyfikują się w okolicach okresu, lekarz to zdecydowanie ktoś, o kim powinnaś_nieneś teraz pomyśleć.

I teraz zacznę od złej wiadomości: zespół jelita drażliwego to choroba nieuleczalna. Na szczęście mam też dwie dobre: odpowiednie leczenie może znacząco złagodzić objawy, a samo schorzenie nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Przyczyny zespołu jelita drażliwego 

Po pierwsze pamiętaj, że ta dolegliwość nie wynika z żadnego rodzaju infekcji. Nie należy jej także mylić z zespołem jelita nadwrażliwego (co nie jest trudne ze względu na podobną nazwę). Jeśli chodzi o wskazanie przyczyn, tu niestety pojawia się problem. Mimo że tak wiele osób cierpi z powodu zespołu jelita drażliwego, specjalistom wciąż nie udało się ostatecznie ustalić, co konkretnie ma na to wpływ.

Aby postawić rozpoznanie IBS, powinniśmy wykluczyć przyczyny organiczne, a więc: infekcje, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, zapalne jelit oraz nowotworowe. 

Wiele wskazuje na to, że dolegliwości mogą mieć podłoże psychologiczne. Zwolennicy tej tezy uważają, że okrężnica w wielu sprawach działa całkiem podobnie jak mózg. Oznacza to, że ma możliwość odbierania bodźców takich jak stres czy niepokój i czynnego reagowania na nie – stąd problemy trawienne typu skurcze, ból jamy brzusznej, gazy i inne dolegliwości przewodu pokarmowego.

Niektórzy winę widzą również w genach.

Objawy IBS. Jak rozpoznać u siebie zaburzenie?

Przejawy IBS mogą być bardzo zróżnicowane, niemniej w większości są związane z nieprawidłową pracą przewodu pokarmowego. Z tego powodu głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są: uciążliwe bóle brzucha, uczucie niepełnego wypróżnienia, biegunka lub – odwrotnie – zaparcia, brzucha wzdęcia, nagromadzenie gazów w jelitach, nudności, wymioty i zgaga. Czasami zespołowi towarzyszą zaburzenia psychiczne, bóle głowy, uczucie permanentnego zmęczenia, a także nieregularny okres.

Jak widzisz, nie jest to schorzenie, które da się od razu rozpoznać bez żadnych wątpliwości. Aby Ci to ułatwić, wypunktowałam poniżej, na co powinnaś_ieneś zwrócić szczególną uwagę:

Uciążliwe bóle brzucha

Czujesz ból w podbrzuszu, rozchodzący się na boki lub w jedną ze stron? Coś w rodzaju kłucia lub pieczenia promieniującego do lędźwi, a niekiedy nawet do samych nóg? Czy dopada Cię to nagle, bez ostrzeżenia, i sprawia ogromny dyskomfort, właściwie uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie rzadko się zdarza, aby budził w nocy? Okej, miej więc świadomość, że to najbardziej ewidentny symptom IBS.

Jest to objaw podstawowy, konieczny do rozpoznania, związany z wypróżnianiem i/lub zmianą częstotliwości wypróżnień, i/lub zmianą wyglądu stolce (zgodnie z Kryteriami Rzymskimi IV).

Biegunka i zaparcia 

Zaburzenie rytmu wypróżnień to kolejny charakterystyczny objaw. Są dni, gdy w ogóle nie możesz się załatwić (mimo że odczuwasz uczucie ciężkości), i takie, kiedy właściwie mogłabyś_mógłbyś nie wychodzić z łazienki.

Związek zespołu jelita drażliwego z bolesnym okresem

Badania wykazują, że z zespołem jelita drażliwego znacznie częściej borykają się kobiety, a wśród nich z kolei te, które skarżą się na bolesne miesiączki (Young Sun Kim, Nayoung Kim 2018). Wynika to z faktu, że hormony mają bezpośredni wpływ na intensywność skurczów mięśni (więcej o tym zjawisku możesz dowiedzieć się z naszego artykułu o biegunce podczas okresu). Jeśli więc co miesiąc cierpisz przy pierwszych dniach krwawienia (i być może Twoja mama też cierpiała lub cierpi z tego samego powodu), niestety jesteś w grupie ryzyka.

Wpływ na normalne funkcjonowanie

Każda_y z nas od czasu do czasu odczuwa różnego rodzaju dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, wiadomo (chyba że żyjesz w świecie reklam podpasek, to wtedy nie). W przypadku, gdy występują one podejrzanie często, mają negatywny wpływ na Twoje samopoczucie (a nierzadko i samoocenę) i regularnie zmuszają Cię do zmiany planów, nie powinnaś_ieneś tego bagatelizować. Szkoda życia na brak reakcji.

Postacie IBS

Jak już wiesz, zespół jelita drażliwego może przejawiać się w różny sposób. Aby ułatwić odróżnienie tego schorzenia od innych, a także umożliwić dobranie odpowiedniej diety, wyróżniono cztery postacie IBS (dla każdej charakterystyczne jest występowanie przynajmniej jednego z wymienionych objawów):

- biegunkowa:

  • objawy: więcej niż 3 wypróżnienia na dzień, nagła potrzeba skorzystania z toalety, luźny lub wodnisty stolec;
  • nie występują: mniej niż 3 wypróżnienia na tydzień, twardy i/lub grudkowaty stolec, wysiłek w trakcie wypróżniania;

- zaparciowa:

  • objawy: mniej niż 3 wypróżnienia na tydzień, twardy i/lub grudkowaty stolec, wysiłek w trakcie wypróżniania;
  • nie występują: więcej niż 3 wypróżnienia dziennie, luźny lub wodnisty stolec, nagła potrzeba skorzystania z toalety;

- mieszana;

- nieokreślona.

Kto jest najbardziej narażony?

W zależności od badania twierdzi się, że zespół jelita drażliwego (IBS) wykryto u od 10% do 30% populacji. Zastanawiałam się, skąd tak duże różnice w danych, i myślę, że występują one prawdopodobnie dlatego, że wiele osób niestety w ogóle nie zgłasza objawów podczas wizyty lekarskiej.

Zwykle choroba zaczyna się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, choć – rzadko, bo rzadko – może dotknąć również dzieci. Zgodnie z przytoczonymi wcześniej badaniami szczególnie upodobała sobie kobiety (a prawdopodobnie dotyczy to ogólnie osób z macicami). Ich hormony płciowe są ważnymi czynnikami modelującymi wpływ stresu, motorykę jelit i odczuwanie bólu trzewnego poprzez interakcję z układami neuromodulatorów i układem emocjonalnym. Podejrzewa się, że powodem tej płciowej „dyskryminacji” może być naturalnie występująca u kobiet (i osób z macicami) większa podatność na stres.

Jak już wspominałam wyżej, wśród osób menstruujących najbardziej narażone są te, które – podobnie jak ja – cierpią katusze w pierwszych dniach cyklu.

Jak sobie z tym radzić?

Jeżeli czytając teraz o zespole jelita drażliwego, stwierdziłaś_eś u siebie główne objawy, proszę, nie panikuj – nie oznacza to od razu konieczności całkowitej zmiany stylu życia czy leczenia farmakologicznego do końca Twoich dni. Na dobry początek spróbuj wprowadzić kilka zdrowych nawyków.

  • Mniejsze porcje w regularnych odstępach i dokładne przeżuwanie każdego kęsa.
  • Odpowiednia dieta. Cukier, rafinowana mąka, białko zwierzęce czy gluten to raczej nie są Twoi najwięksi sprzymierzeńcy. Modyfikacja jadłospisu powinna zostać omówiona z dietetyczką_kiem i uzależniona od postaci IBS. Poniżej kilka podstawowych informacji:
  • Warto ograniczyć produkty o kwaśnym pH oraz te zawierające kofeinę – zamiast kawy czy coli zdecydowanie lepsze dla Twoich jelit będą woda, sok z marchewki i buraków, mięta bądź melisa.
  • Zaleca się zwiększenie zawartości błonnika oraz ilości przyjmowanych płynów do 3 litrów dziennie. 
  • U niektórych osób może jednak wystąpić nietolerancja błonnika, co może nasilić dolegliwości – wówczas powinno się zrobić to, co podpowiada intuicja, i zmniejszyć jego zawartość w diecie.
  • Owoce są dobrym źródłem błonnika, niemniej warto pamiętać, że łatwo ulegają fermentacji.
  • Często proponowana jest dieta eliminacyjna – czyli po prostu sprawdzamy po kolei, co nam służy, a co niekoniecznie.
  • W niektórych przypadkach korzystna może okazać się dieta bezglutenowa (u prawie 30% chorych na IBS występuje nieceliakalna nadwrażliwość na gluten), jednak można ją wprowadzić dopiero po wykluczeniu celiakii.
  • Praca nad emocjami. Zastanów się, co wywołuje w Tobie nadmierny stres – znajomość źródła ułatwi Ci zadbanie o równowagę emocjonalną. Bądź dla siebie wyrozumiała_y i ułóż priorytety w odpowiedniej – czyli zgodnej z Tobą – kolejności.

Konsultacja z gastrolożką_giem mającą na celu rozpoznanie zespołu jelita drażliwego (lub jego wykluczenie) oraz określenie jego postaci. Oprócz tego, że poznasz sposoby leczenia, może zostać opracowana dla Ciebie specjalistyczna dieta. Istnieje również prawdopodobieństwo, że otrzymasz odpowiednie leki. Nawet jeśli dolegliwości nie znikają u pacjentów całkowicie, leczenie pod okiem specjalistki_y z pewnością pomaga w złagodzeniu objawów zaburzenia, a to już, musisz przyznać, bardzo dużo.

  • Interna Szczeklika 2017, red. P. Gajewski, Kraków 2017.
  • Y.S. Kim, N. Kim, Sex-Gender Differences in Irritable Bowel Syndrome, „Journal of Neurogastroenterology and Motility” 2018, v. 24, i. 4., p. 544-558, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6175559/ [dostęp: 27/04/2021].
  • Pokaż Ukryj źródła źródeł

    Data dodania: 06/08/2022

    Data aktualizacji: 16/08/2022

    Autor_ka:

    Ania Kurecka

    Weryfikacja merytoryczna:

    Adrianna Witkowska

    Ginekolożka

    Specjalistka ginekologii i położnictwa. Pracuje w Szpitalu im św. Rodziny na oddziale Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej. Zajmuje się diagnostyką i poradnictwem w ciążach wysokiego ryzyka, diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych, poradnictwem antykoncepcyjnym, a także wykonuje badania USG położnicze i ginekologiczne.

    Bestsellery

    Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

    Zobacz produkty
    • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

      Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

      Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

      OD 44,19 ZŁ
      OD 44,19 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Serum na wrastające włoski

      Serum na wrastające włoski

      Ulga od wrastających włosków w formie roll-on

      OD 38,12 ZŁ
      OD 38,12 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Dermo
    • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

      3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

      OD 81,22 ZŁ
      OD 81,22 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Delikatny dezodorant pod pachy i biust

      Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

      OD 21,13 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 21,13 ZŁ 0,00 ZŁ
      Bestseller
      EKSTRA -15% DO 22.11
    • Olejek intymny

      Olejek intymny

      Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 27,62 ZŁ
      OD 27,62 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Regenerujące serum na podrażnienia

      Regenerujące serum na podrażnienia

      Kojąca ulga po goleniu (i nie tylko) w formie roll-on

      OD 38,12 ZŁ
      OD 38,12 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Dermo
    • Olejek do ust z efektem glow

      Olejek do ust z efektem glow

      Nieklejąca formuła o zapachu toffi

      OD 13,81 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 13,81 ZŁ 0,00 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Podpaski nowej generacji

      Podpaski nowej generacji

      100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

      OD 10,49 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 10,49 ZŁ 0,00 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Płyn do higieny intymnej

      Płyn do higieny intymnej

      Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

      OD 12,15 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 12,15 ZŁ 0,00 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      pielęgnacja intymna
    • Chusteczki do higieny intymnej

      Chusteczki do higieny intymnej

      Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

      OD 7,40 ZŁ
      OD 7,40 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      pielęgnacja intymna
    • Krem do golenia

      Krem do golenia

      Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

      OD 27,07 ZŁ
      OD 27,07 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

      Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

      OD 82,87 ZŁ
      OD 82,87 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Tampony

      Tampony

      100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

      OD 11,04 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 11,04 ZŁ 0,00 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Żel intymny

      Żel intymny

      Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

      OD 22,09 ZŁ
      OD 22,09 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      nowa formuła
    • Peeling do okolic intymnych

      Peeling do okolic intymnych

      Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

      OD 32,60 ZŁ
      OD 32,60 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

      Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

      OD 53,70 ZŁ
      OD 53,70 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Nabłyszczający olejek do ust w wersji limitowanej

      Nabłyszczający olejek do ust w wersji limitowanej

      Blask w 4 słodkich wariantach zapachowych

      OD 13,81 ZŁ
      OD 13,81 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      NOWOŚĆ
    • Ochronny olejek do ust SPF 50

      Ochronny olejek do ust SPF 50

      Nabłyszczenie i ochrona Twoich ust

      OD 14,08 ZŁ 0,00 ZŁ
      OD 14,08 ZŁ 0,00 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Kojące serum do twarzy z witaminą C

      Kojące serum do twarzy z witaminą C

      Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

      OD 55,24 ZŁ
      OD 55,24 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Ochronny płyn do higieny intymnej

      Ochronny płyn do higieny intymnej

      Ulga w nawracających infekcjach intymnych

      OD 16,57 ZŁ
      OD 16,57 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

      Redukuje krostki i koi cerę

      OD 104,97 ZŁ
      OD 104,97 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

      Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

      Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

      OD 176,79 ZŁ
      OD 176,79 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Bezpieczny w ciąży
    • Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu

      Nawilżający żel do mycia twarzy i okolic oczu

      Delikatny, oczyszcza bez uczucia ściągnięcia

      OD 27,62 ZŁ
      OD 27,62 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Wkładki higieniczne

      Wkładki higieniczne

      100% bawełny organicznej, 20 lub 40 szt. w opakowaniu

      OD 10,22 ZŁ
      OD 10,22 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
    • Zestaw: olejek intymny i żel intymny

      Zestaw: olejek intymny i żel intymny

      Absolutne hity, łagodzą suchość, krostki, podrażnienia

      OD 44,19 ZŁ
      OD 44,19 ZŁ
      AŻ DO -35%
      Bestseller
      Taniej w zestawie
    Zobacz produkty