Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Co dziś znaczy być prawdziwym mężczyzną?

Aktualizacja: 5min.

Zakorzenione w kulturze wzorce męskiego zachowania są nam dobrze znane — według dominującego przez wieki przekazu „prawdziwa męskość” związana jest z władzą, siłą, odważnym działaniem. „Prawdziwy mężczyzna” naprawia krany, ma naturę zdobywcy, zarabia pieniądze, nigdy nie płacze, niczego się nie boi. W ciągu ostatnich dekad wzorzec ten jednak ulega rewizji, w wyniku której pojawia się wiele znaków zapytania. Przyjrzyjmy się, co dzisiaj oznacza „bycie mężczyzną”.

Wdrażanie w kulturowe wzorce „męskości” i „kobiecości” zaczyna się już w bardzo młodym wieku. Kilkuletnie dziewczynki dowiadują się, że dokuczający im chłopcy okazują im w tej sposób swoją sympatię. Tak zwane końskie zaloty podsumowywane są często stwierdzeniem „przecież to chłopiec”, jakby drobne formy przemocy były wrodzonym i prawidłowym sposobem okazywania uczuć.

Poprzez lekceważenie takich postaw w dziewczynkach zakorzenia się podświadome przekonanie, że na pewne formy agresji można przymknąć oko, chłopców zaś zwalnia się z konieczności poszukiwania innych form wyrazu.

Nie oznacza to jednak, że są oni pod względem okazywania emocji nieskrępowani: jest przyzwolenie dla zaczepek, nie ma go jednak dla płaczu, szczególnie w kulturach zachodnich. Kiedy chłopiec słyszy, że ma „przestać się mazać”, zmuszony jest do stłumienia swoich emocji, które prędzej czy później będą musiały znaleźć jakieś ujście.

Wraz z wiekiem lista powinności rośnie, a mężczyzna niewpisujący się w patriarchalne oczekiwania narażony jest na komentarze w stylu „co z ciebie za facet?”, a więc i na opinię kogoś nie w pełni wartościowego. Przymus utrzymania swojej „męskości” widoczny jest nawet w drobnych i pozornie niegroźnych, a jednak kuriozalnych zabiegach marketingowych.

Na rynku mamy dostępne takie produkty jak specjalne jogurty dla mężczyzn, które od całej reszty jogurtów różnią się symbolicznie podwyższoną zawartością białka oraz… czarnym kolorem opakowania. Promowane są także megginsy (legginsy dla mężczyzn) czy urban camouflage (makijaż dla mężczyzn, często ograniczający się do użycia korektora czy pudru) — widocznie żaden „prawdziwy mężczyzna” nie może sobie pozwolić na użytkowanie czegoś, co dotąd było niemal wyłącznie domeną kobiet, dopóki dana rzecz nie dostanie przyklejonej przez marketingowców łatki „for men”.

Jak krucha jest męskość, którą można podważyć poprzez użycie ledwie widocznego kosmetyku? Wychodzi więc na to, że mężczyzną nie wystarczy się urodzić — mężczyzna to status, który w pewnym sensie trzeba zdobyć i stale go utrzymywać.

Rodzi to jednak pytanie: skoro są mężczyźni „prawdziwi”, czy są także „nieprawdziwi”?

Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie zajrzyjmy na fora internetowe. Jeden z uczestników dyskusji na portalu Reddit proponuje podział, według którego prawdziwi mężczyźni przyjmują pełną odpowiedzialność za swoje czyny, podczas gdy „chłopcy” polegają na wymówkach. Większość uczestników zgodziła się z tym stwierdzeniem, zwrócono jednak uwagę na to, że odpowiedzialność świadczy nie tyle o męskości, co o dojrzałości, niezależnej przecież od płci. Forumowicze zaczęli więc zastanawiać się nad konkretnymi przykładami: Donald Trump — prawdziwy mężczyzna czy nie? Odpowiedzialność czy wymówki? Decyzyjny, ale czy silny? Decyzyjny, ale jaka jest jakość jego decyzji? Ostatecznie dyskutantom nie udało się dojść do żadnych określonych wniosków.

Kilka lat temu w dyskursie publicznym pojawiło się określenie „toksyczna męskość”, które szybko zyskało popularność. Co ciekawe, termin ten wymyślony został przez samych mężczyzn — w USA w latach 80. zapanowała swego rodzaju moda na „odzyskiwanie męskości”, zainspirowana książkami takimi jak „Żelazny Jan” Roberta Bly.

Terapeuci i aktywiści wzywali mężczyzn do porzucenia „toksyczności” na rzecz „głębokiej męskości”, która ich zdaniem mogła być odzyskana m.in. na drodze nawiązywania pozbawionych rywalizacji relacji z innymi mężczyznami czy przywrócenia rytuałów przejścia dla nastoletnich chłopców. Obecnie ich prace często spotykają się z krytyką (nie brakuje w nich kontrowersyjnych stwierdzeń), nie można jednak zaprzeczyć, że zapoczątkowali oni dyskusję, która trwa po dziś dzień.

Dziś o toksycznej męskości mówi się w szerszym kontekście. Pojęcie to pomaga zbiorczo określić cały wachlarz krzywdzących zachowań, który związany jest ze stereotypową męskością. Przykładem może być kwestia poszukiwania pomocy medycznej — skumulowany stres i niezdrowe nawyki sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju chorób, jednak dla wielu mężczyzn udanie się do lekarza jest oznaką słabości, szczególnie kiedy objawy nie utrudniają znacząco codziennego funkcjonowania. Innym problematycznym obszarem jest komunikacja międzyludzka — mężczyźni na ogół nie są przyzwyczajeni do nazywania i wyrażania swoich odczuć, nie zawsze chcą taki stan rzeczy zmienić, a nawet jeśli, nie wiedzą, od czego zacząć. Problem ten potwierdzają także mężczyźni transpłciowi — wielu z nich twierdzi, że po korekcie płci komunikacja stała się dużo trudniejsza, nawet jeśli wcześniej nie mieli z nią żadnych problemów.

W 2019 American Psychological Association wydała pierwsze w historii wytyczne dotyczące pracy terapeutycznej z mężczyznami i chłopcami. W publikacji czytamy o szkodliwości „tradycyjnej męskości” — stres, różne formy przemocy, wyścig o prestiż prowadzą m.in. do depresji, uzależnień, trudności w relacjach i kwestie te nie mogą być pomijane podczas terapii. APA zwraca także uwagę na konieczność utworzenia lokalnych programów prewencji, w których terapeuci wezmą pod uwagę problemy zakorzenione w konkretnych społecznościach. Nie każdy jednak znajdzie się na terapii, dlatego ważne jest, aby rozmowa o negatywnych stereotypach pozostawała w sferze publicznej. Cieszy nas fakt, że mężczyźni sami chętnie podejmują ten temat. Były gracz NFL Wade Davis po zakończeniu kariery futbolowej zajął się aktywizmem społecznym. W swoich przemowach zachęca do pewnej odpowiedzialności za innych mężczyzn, np. na drodze głośnego zwracania im uwagi, jeśli zachowują się niewłaściwie — tak jak zachowali się użytkownicy Twittera, kiedy dziennikarz Piers Morgan wyśmiał Daniela Craiga, odtwórcę roli Jamesa Bonda, za noszenie dziecka w chuście. W odpowiedzi na wpis dziennikarza wielu ojców umieściło na portalu własne zdjęcia z dziećmi w chustach i komentarze takie jak „trudno uwierzyć, że ktoś uważa opiekę nad dzieckiem za niemęską”.

Kim więc są „prawdziwi mężczyźni”? Raczej nie dręczącymi, agresywnymi maczo, którzy szukają zysku kosztem innych. Dużo większe znaczenie mają odpowiedzialność, odwaga cywilna, szczerość, spokój, współczucie. Okazuje się więc, że „prawdziwi mężczyźni” są po prostu dobrymi ludźmi. I być może to jedyny podział, jakiego potrzebujemy. 

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 06/08/2022

Data aktualizacji: 06/08/2022

Autor_ka:

Ewa Stanicka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  Teraz -25%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 21,24 ZŁ
  OD 21,24 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty