Skoro o mitach mowa – w lutym 2020 roku Kulczyk Foundation opublikowało obszerny raport dotyczący menstruacji w Polsce. Badania przeprowadzono na licznej grupie respondentek i respondentów, których skonfrontowano z najczęstszymi przekonaniami dotyczącymi okresu oraz krwi menstruacyjnej. Jednym z nich było to o niemożliwości zajścia w ciążę podczas okresu, który – jak się okazuje – jest tym najsilniej zakorzenionym (opowiedziała się za nim co 4. dorosła kobieta biorąca udział w badaniu!).
Mimo że miesiączka u większości osób zwykle nie przypada na okres płodny cyklu, to w jej trakcie nadal może dojść do zapłodnienia. I chociaż prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w pierwszych dniach po rozpoczęciu krwawienia jest niemal zerowe, to pamiętajcie: to „prawie” robi różnicę!
Co wpływa na regularność okresu?
Cykl menstruacyjny – jak pewnie wiecie z własnego doświadczenia – to niezwykle chwiejna materia. Na jego długość wpływ mają między innymi:
- infekcje (nie tylko dróg intymnych, nawet przeziębienie może tutaj odegrać rolę!),
- dieta,
- alkohol,
- stres,
- zaburzenia hormonalne,
- wysiłek fizyczny,
- odchudzanie.
Przy tylu zmiennych trudno mówić o bezwzględnie niepłodnych dniach. Organizm jest niezwykle podatny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, dlatego nawet doskonale znając własne ciało, nie jesteś w stanie przewidzieć ze 100-procentową pewnością, kiedy w danym cyklu wypadną dni niepłodne czy owulacja (moment, kiedy dojrzała komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka Graafa i przemieszcza do jajowodu, gdzie przebywa około 24 godziny).
Dni płodne i niepłodne
A skoro już tu jesteśmy – to czym tak naprawdę są dni płodne?
To sumaryczny czas, w którym może dojść do poczęcia. Dni płodne zaczynają się jeszcze przed pęknięciem pęcherzyka, trwają w ciągu owulacji oraz kilka dni po niej. W ten sposób do zapłodnienia może dojść nie tylko w dniu owulacji, ale tak naprawdę przez około 10 dni w miesiącu. Jeśli dodać do tego jeszcze żywotność plemników okazuje się, że szansa na zajście w ciążę występuje niemal przez połowę cyklu.
W typowym cyklu, który trwa od 28 do 30 dni, dni płodne występują zwykle między 11. a 21. dniem.
Seks przed miesiączką
Możliwość zapłodnienia w wyniku stosunku odbytego tuż przed miesiączką jest bardzo niewielka.
Przy standardowych cyklach (od 28 do 30 dni) lub dłuższych z reguły uwolnienie komórki jajowej ma miejsce między 11. a 21. dniem. Im dalej więc od owulacji, tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niższe. Czas na krótko przed miesiączką to więc teoretycznie najbezpieczniejszy pod względem unikania ciąży moment na seks bez zabezpieczenia. Ale również tutaj nie ma 100-procentowej pewności. I choć często słyszy się, że szanse poczęcia w tej fazie cyklu miesiączkowego są prawie zerowe, warto pamiętać, że ryzyko zajścia w ciążę nadal występuje.
Uprawianie seksu podczas krwawienia
Najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę podczas okresu. Dzieje się tak dlatego, że moment owulacji jest oddalony o kilka-kilkanaście dni od miesiączki, co zmniejsza ryzyko zapłodnienia podczas okresu. Oczywiście, jeśli staracie się o dziecko, to seks w trakcie okresu nie zaszkodzi. ;) Wprawdzie szanse na poczęcie są wtedy niewielkie, ale nie można wykluczyć takiej możliwości. W dodatku prawdopodobieństwo poczęcia zaczyna rosnąć z każdym kolejnym dniem cyklu – nawet jeśli nadal masz okres.
W cyklu trwającym 28 dni owulacja następuje więc około 2 tygodni po rozpoczęciu menstruacji. Są jednak wyjątki! Ta zasada dotyczy bowiem osób, które mają „typowy cykl miesiączkowy”. Tymczasem, jeśli masz krótszy cykl (na przykład od 21 do 24 dni), owulujesz kilka dni wcześniej niż w „typowym” okresie. W przypadku krótkich cykli jajeczkowanie może wystąpić już w okolicach 6. dnia od miesiączki. Znacznie większe szanse na zajście w ciążę podczas okresu są przede wszystkim u osób z nieregularnymi cyklami. Jednak nawet najbardziej regularnie menstruująca osoba może mieć niespodziewane wahanie cyklu, które zaowocuje poczęciem.
To nie koniec haczyków. Ponieważ plemniki mogą przeżyć w ciele osoby z pochwą aż do 7 dni, istnieje szansa na zajście w ciążę po uprawianiu seksu w trakcie okresu, nawet jeśli Twój cykl jest regularny! Przyjmijmy, że Twój cykl trwa 27 dni, Twoja miesiączka – 6 dni, współżycie odbyło się ostatniego dnia krwawienia, a 7 dni później (czyli w 13. dniu cyklu) doszło do owulacji, na którą kilka dni czekały plemniki partnera_rki.
Jeśli więc nie planujesz w najbliższym czasie potomstwa i chcesz móc uprawiać seks bez zbędnego stresu, nie rezygnuj z zabezpieczenia przed ciążą w trakcie miesiączki. Wiele osób używa wtedy prezerwatywy, która gwarantuje większe bezpieczeństwo stosunku. Dodatkowym plusem jest ochrona przed infekcjami, na które miejsca intymne w trakcie okresu są szczególnie podatne. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie miesiączki śluzówka pochwy się rozpulchnia, a zasadowy odczyn krwi menstruacyjnej zmienia środowisko pH pochwy. Z tego powodu, uprawiając seks w trakcie miesiączki, warto jeszcze bardziej niż zwykle zadbać o przestrzeganie zasad higieny i profilaktyki! Więcej o higienie podczas okresu dowiesz się tutaj.
Czy można zajść w ciążę po miesiączce?
Wiele osób zastanawia się, czy można zajść w ciążę zaraz po okresie. Odpowiedź jest prosta: wkraczasz wtedy w okno płodności, więc tak, możesz zajść w ciążę zaraz po ustaniu krwawienia.
Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć w pochwie do 7 dni. Ułatwia im to śluz występujący wówczas w drogach rodnych – mowa o tej charakterystycznej wydzielinie z pochwy, która pojawia się przeciętnie około 7. dnia cyklu. To znak, że zbliża się owulacja. Śluz okołoowulacyjny jest bardzo przyjaznym środowiskiem dla plemników i pomaga przedłużyć ich żywotność. Ma on rzadszą konsystencję i bardziej przezroczystą barwę niż ten charakterystyczny dla fazy lutealnej (biały i gęstszy). Na początku cyklu menstruacyjnego szanse na poczęcie są więc dużo niższe niż pod koniec miesiączki, szczególnie w przypadku długich krwawień – na początku menstruacji możesz być zupełnie niepłodna_ny, a już pod koniec – wkraczać w czas owulacji. Szanse te stopniowo rosną, aż osiągną szczyt w momencie owulacji (przy dłuższych cyklach może to nastąpić na przykład nawet między 20. a 30. dniem od rozpoczęcia menstruacji). Jeśli próbujesz zajść w ciążę, pamiętaj, że czas największej szansy na zapłodnienie zbliża się z każdym dniem!
Prawdopodobieństwo poczęcia w okolicach okresu jest więc niskie, ale nadal istnieje! Dlatego jeśli nie próbujesz zajść w ciążę, lepiej skorzystaj z wybranej metody antykoncepcyjnej nawet w tych dniach.
Data dodania: 05/08/2022
Data aktualizacji: 12/08/2022