Jak zaraz się dowiesz, kluczem jest odpowiednie dopasowanie. Tampony mogą być Twoimi najlepszymi okresowymi przyjaciółmi, ale w relacji z nimi nie polegaj jednak jedynie na swojej wygodzie. Zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i pilnuj, aby nie tylko rozmiar, ale i czas użytkowania były optymalne.
Co powoduje, że tampony przeciekają?
Jeśli Twój tampon przecieka, z pewnością jest źle dobrany. Oczywiście ze wszystkim można sobie poradzić, ale warto zastanowić się, co poszło nie tak, i zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.
Nie ma jednej, uniwersalnej zasady doboru tamponów – wszystko zależy od obfitości, intensywności Twojego krwawienia. Obserwuj swoje ciało, wyciągaj wnioski i przede wszystkim postaw na takie tampony, które będą zdrowe dla Ciebie i dla środowiska (niebielone chlorem, biodegradowalne).
Psst, zajrzyj też do naszego artykułu „Czy będąc dziewicą możesz stosować tampony?”
Pamiętaj jednak, że w przypadku tamponów nie zadziała zasada zabezpieczę się, w razie czego założę bardziej chłonny tampon – w ten sposób możesz poważnie naruszyć delikatną florę bakteryjną pochwy. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: w dedykowanym temu tematowi artykule!
Przeczytaj też nasze inne poradniki: jak założyć tampon oraz jak wyjąć tampon.
Tampon przecieka – jak można temu zaradzić?
Jeden tampon możesz mieć zaaplikowany przez od 4 do 6 godzin, maksymalnie do 8 (więcej o tym, jak długo trzymać tampon, przeczytasz tu). Stosowanie tamponów przez dłuższy czas jest niebezpieczne i może potęgować ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego!
Jeśli po czasie krótszym niż wspomniane od 4 do 6 godzin widzisz plamy na bieliźnie czy wkładce lub zauważasz krew na sznureczku, oznacza to, że musisz sięgnąć po bardziej chłonny tampon (jeśli to możliwe) lub częściej go wymieniać.
Jak już wcześniej wspomniałam, z wyborem tych bardziej chłonnych tamponów warto być ostrożną_ym. Kiedy zauważysz, że intensywność krwawienia maleje wraz z czasem trwania miesiączki, postaraj się dostosować do tego wybrany przez Ciebie środek menstruacyjnej ochrony.
Jeśli mimo skąpego już krwawienia będziesz nosić tampon o wysokiej chłonności, możesz zaburzyć florę bakteryjną pochwy (tampon wchłonie naturalną wydzielinę pochwy, wysuszając ją i czyniąc wrażliwą na infekcje i podrażnienia).
Dodatkowo, gdy w pochwie nie ma tej wydzieliny, następny tampon jest trudniejszy do założenia (przez brak odpowiedniego poślizgu) i może powodować uczucie „wypełnienia” w pochwie.
Jedyną, uniwersalną radą w przypadku przeciekającego tamponu jest zatem regularna kontrola, a więc częstsze wizyty w toalecie.
Więcej o tamponach dowiesz się z naszych tekstów: gdzie wyrzucać tampony oraz tampon a sikanie.
- E.R. Rome, J. Wolhandler, N. Reame, The absorbency of tampons, „JAMA”, vol. 259, i. 5, p. 685-686, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3336184/ [dostęp z dn. 11.04.2022].
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022