Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Higiena podczas okresu - jak prawidłowo myć miejsca intymne?

Aktualizacja: 4min.

Podczas menstruacji pH pochwy rośnie, a jej mikroflora może potrzebować dodatkowego wsparcia w walce z infekcjami. Jego najlepszą formą jest odpowiednia higiena okolic intymnych – dzięki niej będziesz zawsze czuć się świeżo i komfortowo.

Biologiczną ochronę pochwy stanowi warstwa śluzu połączona z komórkami nabłonka i bakteriami – w 95% jest to populacja bakterii Lactobacillus, które odpowiadają za produkcję kwasu mlekowego. Dzięki temu pochwa ma odczyn kwaśny, który zapobiega gromadzeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów i rozwojowi infekcji. Warto pamiętać, że pH pochwy wzrasta wraz z wiekiem!

Jak często należy myć okolice intymne w trakcie okresu?

Wszystko zależy od rodzaju środków higienicznych, które towarzyszą Ci podczas krwawienia. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie miejsc intymnych 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli wybierasz podpaski – warto robić to dodatkowo podczas każdej ich wymiany. Dzięki temu skutecznie usuniesz pozostałości płynu menstruacyjnego i zapobiegniesz gromadzeniu się bakterii w okolicy sromu.

Nie zapominaj też o higienie intymnej, przebywając poza domem. Rozwiązaniem będą wówczas delikatne chusteczki przeznaczone do wrażliwych sfer ciała, wzbogacone kwasem mlekowym, naturalnymi wyciągami z ziół i składnikami nawilżającymi, za to pozbawione sztucznych substancji zapachowych.

Higiena podczas miesiączki sprzyja poczuciu komfortu i czystości. Umożliwia także utrzymanie pH na optymalnym poziomie (od 3,6 do 4,5), a to najlepszy sposób na wsparcie prawidłowej mikroflory bakteryjnej, czyli naturalnej bariery ochronnej okolic intymnych. Właściwa pielęgnacja chroni również przed infekcjami intymnymi (bakteryjnymi i grzybiczymi) oraz przykrymi dolegliwościami.

Zmiana tamponów i podpasek w czasie miesiączki

Środki higieniczne powinny być regularnie wymieniane. Dotyczy to też tych produktów, które mają zwiększoną chłonność. Podczas obfitego okresu tampony najlepiej zmieniać średnio co od 2 do 3 godzin (lub częściej). W pozostałych dniach, kiedy krwawienie jest już mniej obfite – co od 3 do 4 godzin.

Pamiętaj: nie należy nosić jednego tamponu dłużej niż od 6 do 8 godzin. Może się on wówczas przyczynić do powstania stanu zapalnego lub zakażenia. Zbyt długie trzymanie nasączonego płynem menstruacyjnym tamponu w pochwie wzmaga ryzyko wystąpienia TSS – czyli niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego.

W przypadku podpaski noszenie tej samej od rana do wieczora może spowodować podrażnienia skóry, świąd lub pieczenie. Zakładanie nowej wskazane jest co około od 3 do 4 godzin w pierwszych dniach okresu i co najmniej co 6 godzin w kolejnych dniach.

Częstotliwość wymiany podpasek, podobnie jak tamponów, zależy od organizmu i obfitości krwawienia – dlatego niektóre osoby muszą wymieniać je częściej, a inne rzadziej.

W sprzedaży znajdziesz też kubeczki menstruacyjne. To rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Najbezpieczniejsze są kubeczki wykonane z medycznego silikonu. Zapewniają ochronę nawet do 12 godzin.

Są niewyczuwalne, można w nich biegać i pływać. Wymagają dezynfekcji i regularnego czyszczenia, ale kubeczek menstruacyjny to inwestycja na długi czas – przy właściwym i higienicznym użytkowaniu posłuży Ci nawet przez kilka lat!

Skąd ten nieprzyjemny zapach?

Niektórym okres kojarzy się z przykrym zapachem. Warto jednak pamiętać, że sama krew menstruacyjna jest niemal bezwonna, może mieć jedynie delikatnie metaliczny zapach (co jest zupełnie normalne!). Więc gdzie leży problem?

Ewentualna specyficzna i nieprzyjemna woń powstaje wskutek reakcji krwi ze środkami chemicznymi znajdującymi się wewnątrz podpaski.

Dla bezpieczeństwa warto używać łagodnych środków pielęgnacyjnych o prostym składzie i bez dodatku SLS. Wszelkiego rodzaju chemicznym dezodorantom, środkom odkażającym, a także perfumowanym podpaskom i wkładkom dziękujemy! Mogą przyczynić się do podrażnienia wrażliwych miejsc intymnych, powstania bolesnych obrzęków lub wystąpienia reakcji alergicznych.

Przeczytaj też nasz artykuł „Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać?”.

Jak myć okolice intymne podczas miesiączki?

Pamiętaj: niezależnie od momentu cyklu wszelkiego rodzaju gąbki i myjki nie stanowią odpowiednich narzędzi do mycia miejsc intymnych! Są one siedliskiem bakterii i sprzyjają infekcjom.

Przemywaj srom czystymi dłońmi, posiłkując się łagodnym płynem do higieny intymnej. Istotny jest także kierunek mycia – ruchy należy wykonywać od przodu do tyłu, a więc od wzgórka łonowego do odbytu. Zapobiega to przenoszeniu bakterii kałowych, które mogą być źródłem infekcji, na narządy rodne.

Po umyciu zaleca się osuszenie okolic intymnych ręcznikiem – papierowym lub materiałowym (zarezerwowanym wyłącznie do tych części ciała!). Osoby, które zmagają się z problemem nawracających infekcji, powinny każdorazowo używać świeżego, czystego ręcznika.

Tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne trzeba dobierać do własnych preferencji. Ich kształt i wielkość należy dopasować do ciała, a chłonność – do obfitości krwawienia. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko dyskomfortu, otarć i podrażnień skóry oraz śluzówki.

Unikaj kolorowego papieru toaletowego oraz silnie pachnących i sztucznie barwionych kosmetyków do kąpieli. Sztuczne perfumanty mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje alergiczne.

W czasie krwawień menstruacyjnych zaleca się również noszenie bielizny z naturalnych i przewiewnych materiałów. W takiej roli sprawdzą się na przykład bawełniane majtki. Bielizna ze sztucznych tkanin może sprzyjać poceniu się skóry, a wilgotne środowisko zwiększa ryzyko infekcji intymnych oraz zapalenia układu moczowego.

Płyn do higieny intymnej – jak wybrać?

Najlepiej, aby wszelkie środki do higieny intymnej (w tym oczywiście płyn) były wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Nie zaleca się więc używania zwykłego mydła ani żelu pod prysznic. W ich składzie często znajdują się bowiem drażniące dodatki, które niszczą kwaśne środowisko pochwy i osłabiają biologiczną barierę ochronną stref intymnych.

W czasie miesiączki warto sięgnąć po jak najdelikatniejszy płyn: wolny od SLS (sodium lauryl sulfate), SLES (sodium laureth sulfate), barwników, chemicznych konserwantów, parabenów, alkoholu czy sztucznych substancji zapachowych.

Mamy nadzieję, że nasze małe kompendium wiedzy dostarczyło Ci sporej dawki wiedzy na temat pielęgnacji okolic intymnych. Pamiętaj: nigdy nie jest za późno na pozytywną rewolucję w Twojej łazience, a będzie nam bardzo miło, jak zaprosisz do niej produkty Your KAYA. Polecamy się!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 13/08/2022

Data aktualizacji: 13/08/2022

Autor_ka:

Anna Bartoś

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  ZAPACH TOFFI

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 33,99 ZŁ
  OD 33,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  BEZPIECZNY W CIĄŻY

Zobacz produkty