Biologiczną ochronę pochwy stanowi warstwa śluzu połączona z komórkami nabłonka i bakteriami – w 95% jest to populacja bakterii Lactobacillus, które odpowiadają za produkcję kwasu mlekowego. Dzięki temu pochwa ma odczyn kwaśny, który zapobiega gromadzeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów i rozwojowi infekcji. Warto pamiętać, że pH pochwy wzrasta wraz z wiekiem!
Jak często należy myć okolice intymne w trakcie okresu?
Wszystko zależy od rodzaju środków higienicznych, które towarzyszą Ci podczas krwawienia. Optymalnym rozwiązaniem jest mycie miejsc intymnych 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Jeśli wybierasz podpaski – warto robić to dodatkowo podczas każdej ich wymiany. Dzięki temu skutecznie usuniesz pozostałości płynu menstruacyjnego i zapobiegniesz gromadzeniu się bakterii w okolicy sromu.
Nie zapominaj też o higienie intymnej, przebywając poza domem. Rozwiązaniem będą wówczas delikatne chusteczki przeznaczone do wrażliwych sfer ciała, wzbogacone kwasem mlekowym, naturalnymi wyciągami z ziół i składnikami nawilżającymi, za to pozbawione sztucznych substancji zapachowych.
Higiena podczas miesiączki sprzyja poczuciu komfortu i czystości. Umożliwia także utrzymanie pH na optymalnym poziomie (od 3,6 do 4,5), a to najlepszy sposób na wsparcie prawidłowej mikroflory bakteryjnej, czyli naturalnej bariery ochronnej okolic intymnych. Właściwa pielęgnacja chroni również przed infekcjami intymnymi (bakteryjnymi i grzybiczymi) oraz przykrymi dolegliwościami.
Zmiana tamponów i podpasek w czasie miesiączki
Środki higieniczne powinny być regularnie wymieniane. Dotyczy to też tych produktów, które mają zwiększoną chłonność. Podczas obfitego okresu tampony najlepiej zmieniać średnio co od 2 do 3 godzin (lub częściej). W pozostałych dniach, kiedy krwawienie jest już mniej obfite – co od 3 do 4 godzin.
Pamiętaj: nie należy nosić jednego tamponu dłużej niż od 6 do 8 godzin. Może się on wówczas przyczynić do powstania stanu zapalnego lub zakażenia. Zbyt długie trzymanie nasączonego płynem menstruacyjnym tamponu w pochwie wzmaga ryzyko wystąpienia TSS – czyli niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego.
W przypadku podpaski noszenie tej samej od rana do wieczora może spowodować podrażnienia skóry, świąd lub pieczenie. Zakładanie nowej wskazane jest co około od 3 do 4 godzin w pierwszych dniach okresu i co najmniej co 6 godzin w kolejnych dniach.
Częstotliwość wymiany podpasek, podobnie jak tamponów, zależy od organizmu i obfitości krwawienia – dlatego niektóre osoby muszą wymieniać je częściej, a inne rzadziej.
W sprzedaży znajdziesz też kubeczki menstruacyjne. To rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Najbezpieczniejsze są kubeczki wykonane z medycznego silikonu. Zapewniają ochronę nawet do 12 godzin.
Są niewyczuwalne, można w nich biegać i pływać. Wymagają dezynfekcji i regularnego czyszczenia, ale kubeczek menstruacyjny to inwestycja na długi czas – przy właściwym i higienicznym użytkowaniu posłuży Ci nawet przez kilka lat!
Skąd ten nieprzyjemny zapach?
Niektórym okres kojarzy się z przykrym zapachem. Warto jednak pamiętać, że sama krew menstruacyjna jest niemal bezwonna, może mieć jedynie delikatnie metaliczny zapach (co jest zupełnie normalne!). Więc gdzie leży problem?
Ewentualna specyficzna i nieprzyjemna woń powstaje wskutek reakcji krwi ze środkami chemicznymi znajdującymi się wewnątrz podpaski.
Dla bezpieczeństwa warto używać łagodnych środków pielęgnacyjnych o prostym składzie i bez dodatku SLS. Wszelkiego rodzaju chemicznym dezodorantom, środkom odkażającym, a także perfumowanym podpaskom i wkładkom dziękujemy! Mogą przyczynić się do podrażnienia wrażliwych miejsc intymnych, powstania bolesnych obrzęków lub wystąpienia reakcji alergicznych.
Przeczytaj też nasz artykuł „Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać?”.
Jak myć okolice intymne podczas miesiączki?
Pamiętaj: niezależnie od momentu cyklu wszelkiego rodzaju gąbki i myjki nie stanowią odpowiednich narzędzi do mycia miejsc intymnych! Są one siedliskiem bakterii i sprzyjają infekcjom.
Przemywaj srom czystymi dłońmi, posiłkując się łagodnym płynem do higieny intymnej. Istotny jest także kierunek mycia – ruchy należy wykonywać od przodu do tyłu, a więc od wzgórka łonowego do odbytu. Zapobiega to przenoszeniu bakterii kałowych, które mogą być źródłem infekcji, na narządy rodne.
Po umyciu zaleca się osuszenie okolic intymnych ręcznikiem – papierowym lub materiałowym (zarezerwowanym wyłącznie do tych części ciała!). Osoby, które zmagają się z problemem nawracających infekcji, powinny każdorazowo używać świeżego, czystego ręcznika.
Tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne trzeba dobierać do własnych preferencji. Ich kształt i wielkość należy dopasować do ciała, a chłonność – do obfitości krwawienia. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko dyskomfortu, otarć i podrażnień skóry oraz śluzówki.
Unikaj kolorowego papieru toaletowego oraz silnie pachnących i sztucznie barwionych kosmetyków do kąpieli. Sztuczne perfumanty mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje alergiczne.
W czasie krwawień menstruacyjnych zaleca się również noszenie bielizny z naturalnych i przewiewnych materiałów. W takiej roli sprawdzą się na przykład bawełniane majtki. Bielizna ze sztucznych tkanin może sprzyjać poceniu się skóry, a wilgotne środowisko zwiększa ryzyko infekcji intymnych oraz zapalenia układu moczowego.
Płyn do higieny intymnej – jak wybrać?
Najlepiej, aby wszelkie środki do higieny intymnej (w tym oczywiście płyn) były wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Nie zaleca się więc używania zwykłego mydła ani żelu pod prysznic. W ich składzie często znajdują się bowiem drażniące dodatki, które niszczą kwaśne środowisko pochwy i osłabiają biologiczną barierę ochronną stref intymnych.
W czasie miesiączki warto sięgnąć po jak najdelikatniejszy płyn: wolny od SLS (sodium lauryl sulfate), SLES (sodium laureth sulfate), barwników, chemicznych konserwantów, parabenów, alkoholu czy sztucznych substancji zapachowych.
Mamy nadzieję, że nasze małe kompendium wiedzy dostarczyło Ci sporej dawki wiedzy na temat pielęgnacji okolic intymnych. Pamiętaj: nigdy nie jest za późno na pozytywną rewolucję w Twojej łazience, a będzie nam bardzo miło, jak zaprosisz do niej produkty Your KAYA. Polecamy się!
- A. Bacz, Bakteryjna waginoza w ciąży, „Medycyna Praktyczna dla Pacjentów”, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63102,bakteryjna-waginoza-w-ciazy [dostęp z dn. 25.05.2022].
Data dodania: 13/08/2022
Data aktualizacji: 13/08/2022