Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?

Aktualizacja: 6min.

Czy kubeczek menstruacyjny jest higieniczny? W końcu to produkt wielorazowy, a krew na rękach to zbrodnia przeciwko higienie! Jak dbać o kubeczek menstruacyjny w trakcie i po okresie? Spieszymy z podpowiedziami, których nie zdradzi Ci opakowanie!

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Jak dbać o kubeczki menstruacyjne w trakcie miesiączki?

Kubeczek menstruacyjny może być nawet bardziej higieniczny niż podpaski czy tampony. Weź pod uwagę, że jest on kolektorem, co oznacza, że w porównaniu z pozostałymi środkami higienicznymi zbiera płyn, zamiast go pochłaniać.

Prawidłowo użytkowany zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Ponadto, kubeczek wykonany jest z silikonu medycznego: nie zawiera więc kleju, środków zapachowych i wybielających, dlatego nie powoduje reakcji alergicznych.

Zanim wspólnie odkryjemy tajniki higieny kubeczka menstruacyjnego, warto przypomnieć o tym, aby przy każdym kontakcie ze środkami higienicznymi mieć czyste ręce!

Zobacz również nasz artykuł: Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny?

Czym myć kubeczek menstruacyjny w czasie okresu?

Pierwszy i najbardziej intuicyjny sposób to przepłukanie kubeczka pod bieżącą wodą.

Dokładne umycie pozwoli na oczyszczenie gładkich ścianek i krawędzi wykonanych z silikonu medycznego. Najpierw opłucz kubeczek pod zimną wodą. Rozpoczynając od mycia ciepłą wodą, narażasz go na przebarwienia.

Pamiętaj, że płyn menstruacyjny lubi chować się w otworkach. Aby pozbyć się zalegającej w nich wydzieliny, wlej wodę do środka kubeczka. Następnie przyłóż dłoń od góry, blokując ujście wody, i energicznie go ściśnij. Woda ucieknie przez otworki, jednocześnie je udrażniając!

ilustracja kubeczek menstruacyjny w pochwie

Po umyciu nie musisz wycierać kubeczka do sucha. Pozostałe nawilżenie może ułatwić Ci ponowną aplikację, fundując dodatkowy poślizg. Jeśli jednak zwilżenie okaże się niewystarczające, przed aplikacją kubeczka możesz posmarować jego brzegi lubrykantem – w tym celu świetnie sprawdzi się żel intymny Your KAYA, stworzony na bazie wody i aloesu. Jest w pełni bezpieczny i pozbawiony ewentualnych, drażniących dla okolic intymnych substancji.

Mycie samą wodą stanowi skuteczną i higieniczną metodę oczyszczania kubeczka między aplikacjami. Jeżeli jednak będziesz czuć się bardziej komfortowo, myjąc kubeczek detergentem, zwróć uwagę na parę szczegółów:

 • Przede wszystkim zadbaj o delikatność. Detergent powinien mieć łagodny i najlepiej prosty (krótki) skład.
 • Stosuj żele bądź mydła na bazie wody.
 • Zwróć uwagę, czy w detergencie nie znajdują się substancje na bazie oleju (na przykład olej kokosowy, którego zemulgowanie z powierzchni kubeczka bywa problematyczne).
 • Wystrzegaj się środków zapachowych oraz antybakteryjnych, które w kontakcie ze strefami intymnymi mogą je wysuszać i podrażniać.
 • Unikaj silikonów kosmetycznych i ostrych środków czyszczących (SLS i SLES), których zasadowy odczyn stanowi zagrożenie dla kwaśnego środowiska wulwy.
 • Stosuj żele bądź mydła, których pH wynosi od 3,5 do 4,5

Wszystkie powyższe kryteria spełni nasz płyn do higieny intymnej. Produkt ten jest bezpieczny, a jego skład nie uszkodzi kubeczka. Dodatkowo pomoże utrzymać prawidłowe pH pochwy.

Powyższe sposoby sprawdzą się w domowych warunkach bądź w toalecie z umywalką. A co, jeśli warunki są ekstremalne i w toalecie publicznej, w której przyszło Ci rozprawiać się z miesiączką, nie ma dostępu do umywalki?

 • Przede wszystkim zadbaj o czystość rąk! Umycie ich lub dezynfekcja to konieczność przed jakąkolwiek czynnością związaną z umieszczaniem kubeczka w pochwie.
 • Możesz wykorzystać wodę z butelki, która w czterech ścianach kabiny pomoże Ci opróżnić i umyć kubeczek. Oczywiście na takie rarytasy pozwolisz sobie, tylko jeśli przewidzisz taką potrzebę. 

Czyszczenie kubeczka w toalecie publicznej całkiem Cię zaskoczyło? Parę oddechów i szybka analiza otoczenia. Masz pod ręką chusteczki bądź papier toaletowy? Jesteś uratowana_ny! Wytarcie pozostałości płynów z kubeczka przygotuje go do ponownej aplikacji.

Po znalezieniu w swojej torebce nawilżanych chusteczek do higieny intymnej zwróć uwagę, że większość z nich przeznaczona jest tylko do użytku zewnętrznego. Na rynku dostępne są nawilżane chusteczki do czyszczenia kubeczka menstruacyjnego, które w takich sytuacjach sprawdzą się rewelacyjnie!

Jak często czyścić kubeczek menstruacyjny podczas okresu?

Częstotliwość mycia kubeczka uzależniona jest od jego opróżniania. Przy każdej z tych okazji powinna zostać zastosowana któraś z wyżej wymienionych metod. Jednocześnie pamiętaj, że częstsze czyszczenie kubeczka, niż wymaga tego cykl jego opróżniania, może naruszyć florę bakteryjną pochwy. Dlatego w trakcie okresu możesz myć go jedynie między aplikacją kubeczka, czyli średnio co 4 do 8 godzin.

Jeśli zastanawiasz co zrobić w przypadku przecieku przeczytaj nasz tekst „Przeciekający kubeczek menstruacyjny – jak temu zaradzić?”.

Higiena kubeczka menstruacyjnego przed i po użyciu

Nie pomijaj czyszczenia i dezynfekcji kubeczka przy pierwszej aplikacji oraz po zakończeniu jego użytkowania. To, jak dbasz o kubeczek między menstruacjami, ma istotny wpływ na jego higienę, stan i trwałość.

Gdy spłynie ostatnia kropla krwi, emocje opadną, a termofor ostygnie, możesz na parę tygodni pożegnać się z kubeczkiem. Jednak zanim to nastanie, poświęć chwilę na jego higienę. Niech czyszczenie kubeczka wejdzie Ci w krew! Przed wykonywaniem generalnej sterylizacji powinno się najpierw przepłukać kubeczek w celu zmycia z niego ewentualnych pozostałości wydzielin. 

Jak dezynfekować kubeczek menstruacyjny?

W celu dezynfekcji należy poddać kubeczek działaniu wysokiej temperatury bądź użyć dedykowanych (lub domowych) środków czystości.

Aby odpowiednio wygotować kubeczek, przeznacz na to około 5 minut (zwróć uwagę na zalecenia producenta). Podczas gotowania we wrzątku zadbaj o to, aby poziom wody uniemożliwiał kubeczkowi dotykanie dna garnka. Wygotuj kubeczek z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny, aby odświeżyć jego kolor i zapobiec tworzeniu się kamienia.

Jeżeli nie masz możliwości dezynfekcji w garnku, na ratunek przychodzi wyparzenie kubeczka we wrzątku.

Na rynku dostępne są specjalne tabletki do sterylizacji akcesoriów dziecięcych, które świetnie sprawdzą się do dezynfekcji kubeczka menstruacyjnego. Wystarczy użyć sterylizatora w wodzie i umieścić kubeczek w powstałym roztworze. Następnie przepłucz go czystą wodą – i gotowe! 

Innym sposobem, by wysterylizować kubeczek, jest przepłukanie go roztworem octu spirytusowego z wodą w proporcji 1:9. Po tej czynności koniecznie umyj kubeczek pod bieżącą wodą.

W czasie czyszczenia kubeczka nie zapomnij o jego otworkach!

Aby wspomóc usuwanie z nich pozostałości płynu menstruacyjnego, użyj szczoteczki do mycia zębów z miękkim włosiem (oczywiście nie tej samej, którą myjesz zęby!). Szczoteczka koncertowo poradzi sobie z zanieczyszczeniami i nie uszkodzi powierzchni kubeczka menstruacyjnego.

Jeśli chcesz się dowiedzieć o aplikacji kubeczka przeczytaj artykuły: Jak założyć kubeczek menstruacyjny? oraz Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Przechowywanie kubeczka menstruacyjnego

Między okresami

W odróżnieniu od podpasek i tamponów w przypadku kubeczka ważna jest jeszcze kwestia przechowywania. W opakowaniu kubeczka często można znaleźć również dodatkowy pojemnik bądź bawełniany woreczek. Poza estetyką przechowywania woreczek zapewnia przepływ powietrza i pozwala kubeczkowi oddychać. Przechowując kubeczek w pojemniku, zwróć uwagę, aby miał zapewnioną cyrkulację powietrza.

Pssst! Idealny woreczek do przechowywania kubeczka menstruacyjnego znajdziesz w naszym sklepie Your KAYA.

Gdy w grę wchodzi tymczasowe przechowanie kubeczka, a nie masz pod ręką woreczka ani pojemnika, możesz zaimprowizować i otulić go papierem toaletowym bądź chusteczką.

O czym należy pamiętać podczas przechowywania kubeczka menstruacyjnego?

 • Przed ostatnim spojrzeniem na kubeczek i pożegnaniem go na kolejne tygodnie poddaj go dezynfekcji.
 • Pamiętaj, aby pozostawić kubeczek menstruacyjny do całkowitego wyschnięcia, zanim umieścisz go w woreczku bądź pojemniku. Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i wpływa na zapach.
 • Zapewnij kubeczkowi dostęp powietrza oraz dopilnuj, aby był przechowywany w temperaturze pokojowej.
 • Jeśli trzymasz kubeczek w woreczku, nie zapominaj, aby raz na jakiś czas wyprać tkaninę. Zwróć uwagę na zalecenia producenta, a do prania wykorzystaj łagodne środki czystości

Dlaczego kubeczek menstruacyjny śmierdzi?

Wolny od drobnoustrojów płyn menstruacyjny w kubeczku jest bezwonny. Można jedynie wyczuć delikatny metaliczny zapach krwi. Brzydki zapach wywołują bakterie, które znajdują się na zewnętrznych ściankach kubeczków menstruacyjnych. Na ich nadmierny rozwój wpływać może:

 • Opróżnianie kubeczka rzadziej niż co 8 do 12 godzin.
 • Noszenie kubeczka menstruacyjnego w trakcie kąpieli lub pływania w wodzie i wymiana dopiero po paru godzinach.
 • Gotowanie w garnku, w którym znajdowały się pozostałości jedzenia.
 • Nieodpowiednia dieta i problemy hormonalne użytkowniczki_ka.
 • Rozwijająca się, niegroźna infekcja – w tym przypadku udaj się na konsultację lekarską, aby zobaczyć, czy wszystko w porządku!

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu kubeczka menstruacyjnego? 

 • Do mycia użyj delikatnego żelu bądź mydła.
 • Namaczaj kubeczek w soku z cytryny przez godzinę (potem wygotuj i umyj kubeczek!).

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o kubeczku przeczytaj artykuł: „wady i zalety kubeczka menstruacyjnego" oraz „najczęstsze obawy przy użytkowaniu kubeczka".

Odbarwiony kubeczek menstruacyjny

Odbarwianie jest naturalnym skutkiem kontaktu z krwią zawartą w płynie menstruacyjnym. Żółknięcie, brązowienie czy powstające plamki nie stanowią jednak żadnej przeszkody do dalszego użytkowania. Cierpi jedynie efekt wizualny, który można zniwelować.

 • Tak jak w przypadku radzenia sobie z brzydkim zapachem, z odbarwieniami na kubeczku pomoże sok z cytryny bądź kwasek cytrynowy (mające rozjaśniające właściwości).
 • Kolejnym kandydatem jest ocet, który przy okazji dezynfekcji pomoże także uporać się z przebarwieniami.
 • Sprawdzoną alternatywę stanowi też soda oczyszczona – najlepiej zadziała w duecie z delikatną szczoteczką do zębów. Nacieranie zwilżoną sodą odnowi Twój kubeczek. 

Należy pamiętać, by po każdym z powyższych zabiegów wygotować kubeczek menstruacyjny, aby pozbyć się pozostałości po używanych środkach!

Sposobów na utrzymywanie higieny kubeczków menstruacyjnych jest naprawdę wiele. Mam nadzieję, że teraz bardziej przychylnie zerkniesz na kubeczek i docenisz go jako alternatywę dla podpasek i tamponów.

Zajrzyj też do artykułu „Kubeczek menstruacyjny – wymiana w wersji survivalowej".

 • K.S. Ballal, A. Bhandary, Menstrual cup: awareness among reproductive women, „International Journal of Reproduction, Contraception, Obstetrics and Gynecology” 2020, vol. 9, i. 4, p. 1-5.
 • H. Divakar, R. Singh, P. Narayanan et al., Menstrual Health and Hygiene – Study of Knowledge Attitudes and Practices of Obgyns on Usage of Menstrual Cups, „Journal of Evidence Based Medicine and Healthcare” 2020, vol. 7, i. 8, p. 372-376.
 • A.M. Eijk, G, Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „The Lancet Public Health” 2019, vol. 4, i. 8, p. 376-393.
 • C.R. Kakani, J.K. Bhatt, Study of adaptability and efficacy of menstrual cup in managing menstrual health and hygiene, „International Journal of Reproduction, Contraception, Obstetrics and Gynecology” 2017, vol. 6, i. 7, p. 3045-3053.
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 14/08/2022

  Data aktualizacji: 14/08/2022

  Autor_ka:

  Weronika Śliwecka

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ
   OD 36,12 ZŁ 42,49 ZŁ

   Bestseller

   TERAZ -15%

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 38,24 ZŁ
   OD 38,24 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 46,33 ZŁ
   OD 46,33 ZŁ

   Bestseller

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ
   OD 84,99 ZŁ 101,18 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  Zobacz produkty