Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Zegar tyka... Jak długo trzymać tampon?

Aktualizacja: 3min.

Jak długo chroni Cię założony tampon? 8 godzin? 10 godzin? Czy ktoś da więcej? Oby nie, bo zbyt długo noszony tampon jest niebezpieczny dla Twojego zdrowia. Przeczytaj i bądź bezpieczna_y już dziś.

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Okres okresem, a żyć jakoś trzeba… Dlatego każda_y z nas (z wyjątkiem osób, które decydują się na free bleeding, czyli swobodne krwawienie) szuka najlepszego dla siebie zabezpieczenia przed plamami na ubraniach i bieliźnie. Jedną z opcji jest tampon.

Tampony to bardzo wygodne środki higieniczne, które wchłaniają płyn menstruacyjny. Zazwyczaj dostępne są w trzech rozmiarach: mini (light), regular (normal) i super, czasami można spotkać również tampony w rozmiarze super plus. Rozmiary te w rzeczywistości oznaczają stopień chłonności.

No dobrze, to wydaje się proste. Ale jak długo nosić tampon w danym rozmiarze? Po jakim czasie zmienić tampon, by mieć spokojną głowę i nie igrać ze zdrowiem?

Ile godzin można mieć (nosić) tampon w środku?

Jeden tampon możesz mieć zaaplikowany przez 4 do 6 godzin, maksymalnie do 8 godzin. To jest bezpieczny czas, w którym tampon Cię chroni, nie szkodząc Twojemu zdrowiu. Po więcej niż 8 godzinach wzrasta ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

To bardzo poważna choroba wywołana toksynami wytwarzanymi głównie przez bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus). Pomimo że występuje bardzo rzadko, postępuje szybko i jest bardzo poważna – w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu.

Tampon przez 10 godzin? Lepiej nie!

Tak jak pisaliśmy wcześniej, tampon należy nosić maksymalnie do 8 godzin. Zaplanuj wymiany tak, aby nie przekroczyć tego czasu (na przykład wymiana zaraz przed położeniem się do łóżka). Gdy natomiast wiesz, że sen będzie dłuższy, a nie chcesz ustawiać budzika – zrezygnuj z tamponu. Jeśli jednak wypadła Ci niespodziewanie długa noc – spokojnie (o ile to wyjątek od reguły). Po prostu zacznij dzień od wizyty w toalecie. Pamiętaj o wymianie, troszcz się o swoje zdrowie, higienę i komfort.

Zajrzyj też do naszych tekstów: o sikaniu z tamponem oraz o zużytych tamponach i gdzie je wyrzucać.

Zatem jak często zmieniać tampony?

Tampony należy zmieniać w zależności od potrzeb. Jeśli czujesz jakąkolwiek wilgoć na wkładce (o ile ją masz) lub bieliźnie, to prawdopodobnie przegapiłaś_eś właściwy moment. Oznacza to, że musisz sięgnąć po bardziej chłonny tampon (jeśli to możliwe) lub zwiększyć częstotliwość jego wymiany.

Jak długo tampon noszę ja? W dni, kiedy mój okres jest najbardziej obfity, podczas każdej wizyty w łazience sprawdzam stan sznureczka. Bywa, że ślady krwi są już po 2 godzinach (to zazwyczaj zależy od mojej aktywności). Wtedy oczywiście niezwłocznie zmieniam tampon. Jeśli natomiast po 6 godzinach noszenia tamponu sznureczek jest biały, i tak wymieniam tampon na nowy, by uniknąć przetrzymania go.

W temacie tamponów mogę udzielić pewnej porady: jeśli wiesz, że przez najbliższe kilka godzin nie będziesz miał_a dostępu do toalety, to wymień tampon w ostatnim możliwym momencie, by nie został w pochwie zbyt długo. Jeśli więc po 3 godzinach od aplikacji wybierasz się na spacer z koleżanką, lepiej wymień tampon na nowy – na wypadek gdyby nogi poniosły Was na przygodę życia. :)

Zajrzyj też do naszej instrukcji jak poprawnie wyjąć tampon.

Ilustracja wyjmowania tamponu

Ile trzymać tampon, gdy okres jest mniej obfity?

Tyle samo! Do obfitości okresu dostosuj rozmiar tamponu, nie czas jego noszenia. Jeśli po 6 godzinach wyjmujesz częściowo biały tampon, to możesz sięgnąć po ten w mniejszym rozmiarze lub – jeśli używasz mini – przerzucić się na podpaskę lub wkładkę.

Tampony mini, regular i super – na ile wystarczą?

Każdy z tych rozmiarów mówi o stopniu chłonności, czyli pojemności danego tamponu. Tampon musi być dobrany zgodnie z obfitością krwawienia. Za mały tampon może przeciekać, zbyt duży – zbierze Twoje naturalne nawilżenie w pochwie (fizjologiczną wydzielinę), co może spowodować suchość i podrażnienie oraz sprzyjać rozwojowi zakażenia.

Więcej o przeciekających tamponach i jak temu zaradzić przeczytasz tutaj.

Tampon mini – na ile godzin? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak nikt jednoznacznie nie powie, na ile godzin wystarcza jej_mu jeden tampon. To kwestia bardzo indywidualna, zależna od obfitości okresu w danym dniu. Dobrze jest zacząć od tamponu o jak najmniejszej chłonności i kontrolować jego stan (sprawdzać, czy nie przecieka). 

Przykro mi, że nie mogę załączyć tu sensownej tabeli pod tytułem „Ile godzin można mieć tampon?”. Obawiam się, że taka nie istnieje. Ale spokojnie! Zaufaj sobie i reaguj na zmiany, które dyktuje Twoje ciało. Grunt to wymieniać tampon regularnie.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Weryfikacja merytoryczna:

Karolina Rasoul-Pelińska

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty