Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Kubeczek menstruacyjny – rozwiejemy WSZYSTKIE Twoje obawy

Aktualizacja: 14min.

Kubeczek menstruacyjny to idealny kandydat na stanowisko specjalisty ds. miesiączki. Jednak zanim przyjmiesz go na pełny etat, poznaj odpowiedzi na kilka kluczowych pytań. Niech służą Ci na początku oraz w trakcie owocnej współpracy!

Zweryfikowane przez:

lek. Justyna Komenda

Aplikacja kubeczka – trudności

Niech pierwszy rzuci kubeczkiem, kto nie miał problemów z jego aplikacją. Jednak trening czyni mistrza, a świadomość przyczyn danych trudności pomoże Ci się szybko z nimi rozprawić.

Kubeczek nie chce wejść do pochwy

Jeśli czujesz opór i dyskomfort, zwróć uwagę na trzy rzeczy: 

 • złożenie kubeczka – dostosuj sposób składania kubeczka do swoich zdolności manualnych i preferencji;
 • napięte mięśnie – tutaj również mogą stanowić przyczynę trudności, dlatego zadbaj o komfortowe warunki i zniwelowanie napięcia;
 • brak poślizgu – zadbaj o nawilżenie. Możesz zwilżyć kubeczek wodą bądź użyć lubrykant na obwodzie kubka.

Kubeczek jest za nisko

Zbyt niskie umiejscowienie kubeczka może powodować znaczny dyskomfort. 

 • Aby przemieścił się ku górze, spróbuj delikatnie go przesunąć, popychając czubkiem palca i pracując mięśniami dna miednicy.
 • Jeśli kubeczek ani drgnie, może to oznaczać, że w pełni się rozłożył i odpowiednio zassał. Wówczas konieczne będzie odessanie go i próba ponownej aplikacji.

ilustracja kubeczek menstruacyjny w pochwie

Stawiasz pierwsze kroki z kubkiem? Poćwicz aplikację przed rozpoczęciem miesiączki! Gdy przyjdzie czas, nic Cię nie zaskoczy! Przeczytaj też nasz artykuł „Jak założyć kubeczek menstruacyjny?”.

Problemy z wyjęciem kubeczka menstruacyjnego

…potrafią zestresować. A stres w tym momencie staje się największym wrogiem. Zobacz, co zrobić, jeżeli nie wiesz, jak wyjąć kubeczek menstruacyjny.

„Moja pochwa nie współpracuje!”

Stres ⇋ Spięte mięśnie dna miednicy ⇋ Utrudniona manipulacja we wnętrzu pochwy

Przerwij błędne koło i wyluzuj! Tutaj uratować może Cię tylko (i aż) spokój.

Ułatw sobie zadanie i spraw, żeby całe ciało współpracowało. Zaczyna się od głowy, a kończy na pochwie!

„Nie mogę znaleźć kubeczka menstruacyjnego!”

Uwierz mi, nie zgubił się. Mógł jedynie zawędrować wyżej, niż sięgają Twoje palce, jednak nie jest to powód, który skieruje Cię na lekarską kozetkę.

 • Najpierw zadbaj o rozluźnienie. Medytacja bądź ciepła kąpiel w wannie czy pod prysznicem ukoją Twoje ciało, a mięśnie będą bardziej skore do dalszej współpracy.
 • W spokoju wykonuj naprzemienne skurcze i rozluźnienia mięśni dna miednicy. Skurcze prące powinny przemieścić kubeczek ku dołowi.

„Kubeczek jest nieruchomy”

Prawdopodobnie nie został odpowiednio odessany.

Ściśnij dół podstawy dwoma palcami bądź wsuń palec wskazujący i odsuń krawędź od ścian pochwy. Dopiero po zwolnieniu podciśnienia kubeczek zacznie się poruszać.

Pamiętaj, aby nigdy nie ciągnąć nieodessanego kubeczka na siłę!

Więcej o wyjmowaniu kubeczka dowiesz się z artykułu tutaj.

Czy kubeczek menstruacyjny nie wypadnie?

Odpowiednio założony pojemniczek menstruacyjny nie wypadnie.

Jeśli obawiasz się o wydostanie się kubeczka menstruacyjnego z ciała, zwróć uwagę na następujące czynniki:

 • Czy kubeczek znajduje się na odpowiedniej wysokości? Jeżeli kubeczek znajduje się zbyt nisko, może Ci się wydawać, że za chwile wypadnie. Średnica kubka jest jednak znacznie większa niż średnica wejścia do pochwy, więc jego wysunięcie jest mało prawdopodobne.
 • Czy rozmiar kubeczka dostosowany do Twojej pochwy? O ile Twój kubeczek nie jest o kilka rozmiarów za mały, możesz nosić go bez obaw o niekontrolowane wysunięcie się z ciała.
 • Czy kubeczek zassał się prawidłowo? Jego rozłożenie w pochwie zapewnia przyleganie do jej ścianek, a wytworzone podciśnienie gwarantuje idealne położenie kubeczka.

Czy kubeczek menstruacyjny może utknąć?

Kubeczek menstruacyjny nie może utknąć.

Można jednak mieć takie obawy, a nawet wrażenie, jeżeli po wsunięciu palców do pochwy nie jesteś w stanie manipulować kubeczkiem lub w ogóle go namierzyć.

Co zrobić, jeśli kubeczek ani drgnie?

 • Zachowaj spokój – stres i napięcie nie rozwiążą problemu, a jedynie spowodują większe spięcie mięśni dna miednicy.
 • Rozluźnij się – ciepła kąpiel, joga czy medytacja – wybierz to, co najlepiej wpływa na Twoje wyciszenie i przywrócenie spokojnego oddechu.
 • Pracuj mięśniami – wykonaj świadome napinanie i rozluźnianie. Skurcze prące przemieszczą kubeczek ku dołowi.
 • Zwolnij tempo i podciśnienie – gdy już poczujesz kubeczek, złap za jego podstawę i ściśnij ją w celu odessania od ścianek pochwy. Podciśnienie zniknie, a kubeczek zacznie współpracować z Twoimi palcami i pochwą.

Jeśli masz obawy o ewentualne „zagubienie” kubeczka w pochwie, nie obcinaj łodyżki bądź pętelki. Ich obecność szybciej pozwoli Ci zlokalizować kubek!

Czy kubeczek może wywołać wstrząs anafilaktyczny?

Świadomie użytkowany kubeczek wykonany z bezpiecznego materiału minimalizuje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Co oznacza świadome użytkowanie kubeczka menstruacyjnego?

Higiena ciała oraz kubeczka bezpośrednio wpływa na stwarzanie bezpiecznych okoliczności jego użytkowania.

Częstotliwość wymiany kubeczka większa niż co między 8 a 12 godzin to konieczność, której zaniedbanie może zwiększać ryzyko wstrząsu toksycznego.

Jaki materiał kubeczka menstruacyjnego jest bezpieczny?

Neutralny i bezpieczny materiał kubeczków menstruacyjnych stanowi silikon medyczny. Jest on obojętny dla ludzkiego ciała, dzięki czemu organizm nie traktuje go jak wroga, a ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego jest niewielkie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy kubeczek jest bezpieczny i jaki ma wpływ na zdrowie, zajrzyj do naszego artykułu tutaj. A o tym jak się ustrzec przed przeciekającym kubeczkiem przeczytasz tutaj.

Kubeczek menstruacyjny a wkładka domaciczna

Osoby noszące wkładkę domaciczną mogą używać kubeczków menstruacyjnych.

Istnieje jednak ryzyko, że podczas manipulowania kubeczkiem we wnętrzu pochwy dojdzie do naruszenia pozycji wkładki. Zagrożenie to związane jest z jej dolną częścią – z nitkami wystającymi do pochwy z kanału szyjki macicy. Możesz zminimalizować to ryzyko, prosząc ginekolożkę_ga o skrócenie nitek Twojej wkładki domacicznej.

Czy można włożyć kubeczek zbyt głęboko?

Wbrew mitom i irracjonalnym wyobrażeniom kubeczek nie zniknie w czeluściach Twojej pochwy.

Jeżeli jednak Twoja szyjka macicy zlokalizowana jest wysoko, kubek może przemieszczać się ku górze i stać się ciężko wyczuwalny. Wędrówkom sprzyja również jego wielogodzinny pobyt w pochwie.

Co zrobić, jeżeli kubeczek znajduje się za głęboko?

 • Zachowaj spokój – stres i napięcie tutaj nie pomogą, a tylko wywołają spięcie mięśni dna miednicy i utrudnią manipulację kubkiem.
 • Rozluźnij się – kąpiel w wannie, wykonanie ćwiczeń relaksacyjnych – wybierz to, co najlepiej wpływa na Twoje wyciszenie.
 • Pracuj mięśniami – wykonaj świadome napinanie i rozluźnianie. Skurcze pochwy przemieszczą kubeczek ku dołowi.

Jeśli masz obawy o ewentualne „zagubienie” kubeczka w pochwie, nie obcinaj jego łodyżki bądź pętelki. Ich obecność szybciej pozwoli Ci zlokalizować kubek i zniweluje stres.

Kubeczek menstruacyjny nie zasysa się – co zrobić?

Jeśli kubeczek nie zassał się prawidłowo, nie musisz od razu przeprowadzać aplikacji od nowa.

Co zrobić, jeśli kubeczek się nie zassał?

 • Spróbuj się rozluźnić – spięte mięśnie to główna przyczyna niezasysającego się kubeczka.
 • Delikatnie pociągnij kubeczek menstruacyjny za pętelkę bądź za końcówkę łodyżki – ten ruch ma szansę spowodować ponowne zassanie kubeczka, które tym razem może być wystarczające.
 • Jeżeli kubeczek wciąż nie jest rozłożony, złap jego podstawę dwoma palcami i ściśnij, delikatnie poruszając nim na boki i go obracając.
 • Zadbaj o drożność otworów przy krawędzi kubeczka – to one odpowiadają za wytworzenie podciśnienia i zassanie się kubeczka. Jeśli płyn menstruacyjny zalega w otworach, może uniemożliwiać poprawną regulację ciśnienia i utrudniać zassanie kubka menstruacyjnego.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie zadziałała, należy założyć kubeczek menstruacyjny jeszcze raz.

Zwróć uwagę, czy kubeczek menstruacyjny jest w odpowiednim dla Ciebie rozmiarze. Za duży kubeczek może nie mieć wystarczająco dużo przestrzeni, aby poprawnie się otworzyć i zassać.

O tym, jak dopasować kubeczek menstruacyjny, dowiesz się z naszego artykułu.

Czy wytworzone przez kubeczek podciśnienie nie szkodzi zdrowiu?

Ciśnienie wytwarzane przez kubeczek menstruacyjny nie szkodzi zdrowiu, ponieważ jest niewielkie – regulowane dzięki otworkom przy jego krawędzi nie wywiera negatywnego wpływu na organizm.

Istotne jest, aby przed wyjęciem kubeczka zwolnić podciśnienie. Jak?

Ściśnij kubek przy podstawie bądź odchyl jego krawędź od ścianki pochwy. Tej czynności towarzyszy zazwyczaj specyficzny odgłos oraz wyczuwalne we wnętrzu bezbolesne „uwolnienie” napięcia.

Pamiętaj, aby dbać o czystość otworów. W przypadku ich niedrożności ciśnienie nie jest regulowane, co skutkuje mocniejszym bądź słabszym zassaniem kubeczka.

Dyskomfort podczas noszenia kubeczka

Dyskomfort przy noszeniu kubeczka najczęściej wynika z niepoprawnej aplikacji.

Nierozłożenie się kubeczka we wnętrzu

Nieregularny kształt kubeczka może uwierać w ścianki pochwy. 

 • Rozluźnij mięśnie dna miednicy. To one mogą trzymać kubeczek w zbyt silnym uścisku, który uniemożliwia jego rozłożenie.
 • Wsuń czysty palec wskazujący do pochwy i spróbuj odkształcić kubeczek, delikatnie go ugniatając.
 • Złap za podstawę kubeczka i delikatnie nim poruszaj.
 • Jeśli nadal czujesz dyskomfort, przeprowadź aplikację ponownie.

Kubeczek jest za nisko

Ucisk w dolnej części pochwy utrudnia Ci wykonywanie niemal każdego ruchu. Po wsunięciu palca do pochwy od razu wyczuwasz pętelkę bądź łodyżkę kubeczka i masz wrażenie, że „zaraz wypadnie”.

 • Rozluźnij mięśnie dna miednicy.
 • Wsuń czysty palec do pochwy i delikatnie popchnij kubeczek ku górze, pomagając sobie pracą mięśni.
 • Jeżeli kubeczek jest nieruchomy, nie siłuj się z nim. Zadbaj o prawidłowe odessanie go i wyjmij z ciała.
 • Ponownie zaaplikuj kubeczek, zwracając uwagę na to, aby przed zassaniem znalazł się w pochwie nieco wyżej.

Podrażnienie przez brak nawilżenia

Stres i napięcie spowodowane aplikacją kubeczka mogą wywołać suchość okolic intymnych nawet w trakcie miesiączki oraz prowadzić do podrażnień.

Zadbaj o nawilżenie podczas aplikacji. Dla niektórych wystarczające będzie zwilżenie ciepłą wodą, lecz innym przypadnie do gustu posmarowanie krawędzi kubeczka lubrykantem.

Zły rozmiar kubeczka

Zbyt duży kubeczek menstruacyjny będzie wywierać ucisk niezależnie od poprawności aplikacji.

W takim wypadku zdecyduj się na mniejszy rozmiar lub skonsultuj się z ginekologiem_ożką, który pomoże Ci w podjęciu właściwego wyboru.

Jak sprawdzić poziom napełnienia kubeczka?

Niestety, w odróżnieniu od podpaski nie można na bieżąco kontrolować poziomu napełnienia kubeczka menstruacyjnego w pochwie.

Jego stan, tak samo jak tamponu, zauważalny jest dopiero po wyjęciu z ciała.

Jeśli chcesz skontrolować ilość płynu menstruacyjnego, należy wyjąć kubeczek z pochwy.

Poziom jego napełnienia zależy od Twojego cyklu, intensywności miesiączki i rozkładu sił w czasie menstruacji. Podczas użytkowania kubeczka uzyskasz najlepsze wyczucie i z czasem będziesz w stanie dostosować częstotliwość opróżnień.

Przy pierwszych wspólnych okresach możesz zabezpieczyć swoją bieliznę, stosując wkładkę (polecamy nasze wkładki z bawełny organicznej). Dzięki niej unikniesz trwałych pamiątek po nauce menstruacji z kubeczkiem.

Jak często wymieniać kubeczek?

Kubeczek menstruacyjny należy opróżniać w zależności od obfitości krwawienia.

 • Podczas pierwszych, najobfitszych w krwawienie miesiączkowe dniach zaleca się opróżnianie kubeczka co od 3 do 5 godzin.
 •  Gdy krwawienie jest mniej obfite, kubeczek opróżniać możesz nawet co 12 godzin!

Jest to jednak maksymalny czas obecności kubeczka we wnętrzu ciała. Przekraczanie tej granicy może spowodować gromadzenie się zbyt dużej ilości płynu miesiączkowego i stanowi zagrożenie dla utrzymania odpowiedniej higieny i zdrowia.

Pamiętaj, że częstotliwość opróżniania to kwestia indywidualna i zależna od obfitości krwawienia. Z czasem lepiej poznasz swój cykl i będziesz wiedzieć, kiedy i jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny.

Więcej o wymianie kubeczka dowiesz się z naszego artykułu: Kubeczek menstruacyjny - wymiana w różnych warunkach.

Kubeczek menstruacyjny a oddawanie moczu

Jak dobrze wiemy (bo wiemy, prawda?), cewka moczowa i pochwa to dwie, niezależne przyjaciółki, które nie przeszkadzają sobie w trakcie pracy.

Dlatego…

 • Kubeczek nie przeszkadza w oddawaniu moczu.
 • Nie musisz wyjmować kubeczka podczas sikania.
 • Nie utrudnia on przepływu moczu przez cewkę moczową.

Jeżeli czujesz dyskomfort przy oddawaniu moczu z zaaplikowanym kubeczkiem menstruacyjnym, zgłoś to ginekolożce_gowi!

Kubeczek wypada podczas wypróżniania

Dla jednych nieprzyjemna wizja, dla drugich nieprzyjemne… doświadczenie.

Tak, może się tak wydarzyć. Występujące w trakcie wypróżniania parcie na stolec może kierować kubeczek w dół pochwy, a obniżanie się go – prowadzić do całkowitego wysunięcia się z niej.

Przyczyny wypadania kubeczka podczas wypróżniania

Wypadanie kubeczka przy wypróżnianiu nie jest jednak standardem, a występowanie tego zjawiska ma swoje przyczyny. Jakie?

Za mały rozmiar kubeczka menstruacyjnego

Skutki zbyt małego kubeczka możesz odczuć nie tylko podczas wypróżniania się. Wyciek i problem z zassaniem także mogą wskazywać na niedopasowanie wymiarów.

Kubeczek jest założony zbyt nisko

Jeśli kubeczek znajduje się zbyt blisko ujścia pochwy, skurcze prące mogą go z niej wypchnąć. Zbyt niskie ułożenie kubeczka powoduje dyskomfort w trakcie codziennego użytkowania.

Kubeczek nie jest poprawnie zassany 

Jeżeli podczas aplikacji powinął Ci się palec, a kubeczek nie otworzył się poprawnie, prawdopodobnie się również nie zassał. W konsekwencji nie trzyma się ścianek pochwy i wędruje, zbliżając się też do jej ujścia. Wówczas w trakcie wypróżniania niewspierany przez podciśnienie kubek może wydostać się z ciała.

Zbyt mocne parcie podczas wypróżniania 

Pamiętaj, że zbyt intensywne parcie na stolec przy nawracających zaparciach może prowadzić nie tylko do wypadnięcia kubeczka, ale także powodować schorzenia dolnego odcinka układu pokarmowego.

Co zrobić, jeśli kubeczek menstruacyjny wpadnie do toalety? 

Stało się. Kubeczek wypadł i znajduje się w kibelku. To nie koniec świata! Przede wszystkim: 

 • Nie spuszczaj go w toalecie! Pierwsza myśl może podsunąć taki odruch, jednak to nie jest dobre rozwiązanie. Dlaczego? Możliwość zatkania odpływu, potencjalne problemy w oczyszczalni ścieków i strata kubeczka nie brzmią najlepiej, prawda?
 • Dezynfekcja i sterylizacja! Niezależnie od stanu, w jakim znalazł się kubeczek, nie oznacza to końca jego żywotu. Po odpowiedniej, w pełni świadomej i dokładnej sterylizacji i dezynfekcji możesz wciąż go użytkować.

Pamiętaj, samo umycie pod bieżącą wodą nie wystarczy. Konieczne jest poddanie kubeczka menstruacyjnego działaniu wysokiej temperatury, na przykład podczas gotowania we wrzącej wodzie. Zabić bakterie i drobnoustroje możesz także przy pomocy preparatów przeznaczonych do czyszczenia kubeczka menstruacyjnego.

O tym, jak poprawnie myć i utrzymywać higienę kubeczków menstruacyjnych, dowiesz się tutaj.

Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie zadbać o higienę i poprawne oczyszczenie kubeczka menstruacyjnego, nie ryzykuj. Przeniesienie bakterii i drobnoustrojów znajdujących się w toalecie do wnętrza ciała jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia!

Czy kubeczek menstruacyjny zwiększa ryzyko infekcji intymnych i TSS?

Poprawne użytkowanie kubeczka nie zwiększa ryzyka infekcji intymnych ani zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

 • Kubeczek menstruacyjny wykonany jest zazwyczaj z silikonu medycznego, czyli bezpiecznego dla organizmu materiału.
 • W porównaniu do tamponów i podpasek jest kolektorem – nie wchłania płynów menstruacyjnych, lecz je zbiera. Dzięki temu nie wysusza pochwy i pozwala utrzymać jej prawidłowe pH.
 • Nie zawiera substancji bielących ani szkodliwych dla organizmu dioksyn.

Kubek po swojej stronie oferuje Ci bezpieczną miesiączkę – to od Ciebie zależy, czy taka będzie!

Utrzymuj higienę kubeczka menstruacyjnego oraz stosuj się do zaleceń i nie zapominaj opróżnić najpóźniej co 12 godzin, a obniżysz ryzyko infekcji intymnych i uchronisz się od wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego.

W razie podejrzenia TSS bezzwłocznie zgłoś się do lekarza!

Kubeczek menstruacyjny przecieka – co zrobić?

Wyciek to znak, że coś jest nie tak!

Co zrobić, jeśli kubeczek przecieka? Poznać przyczynę!

Nieodpowiedni rozmiar kubeczka menstruacyjnego 

Zbyt małe kubeczki menstruacyjne nie zassą się w pochwie, ponieważ nie będą ściśle przylegać do jej ścianek. Ich przemieszczanie i zbyt mała pojemność skutkują wyciekiem, niezależnie od Twoich starań. Wówczas konieczna jest zmiana kubeczka na większy.

Zbyt duże kubeczki menstruacyjne nie rozłożą się w pochwie całkowicie, przez co płyn menstruacyjny może omijać wnętrze kubeczka i beztrosko spływać po jego bokach. Jeżeli czujesz ucisk w pochwie, kubeczek nie może swobodnie się rozłożyć – możliwe, że konieczna będzie wymiana kubeczka na mniejszy.

Kubeczek nie rozłożył się poprawnie

Gdy kubek znajduje się we wnętrzu, ale nie nastąpiło jego całkowite rozłożenie, część płynu menstruacyjnego nie trafi do kubka, a wprost na Twoją bieliznę.

Jak poprawnie aplikować kubeczek, dowiesz się z naszego artykułu

Kubeczek jest pełny

Obfite krwawienie bądź długi czas noszenia kubeczka mogą powodować jego maksymalne napełnienie. Nadwyżka płynu menstruacyjnego może przedostać się poza granice kubka i spływać w dół pochwy.

Monitoruj swój cykl i nasilenie krwawienia. Dzięki temu skuteczniej ocenisz, kiedy nadejdzie czas opróżniania i unikniesz wycieku!

Kubeczek menstruacyjny a mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy odgrywają niemal pierwszoplanową rolę w sztuce „menstruacji z kubeczkiem”.

To dzięki współpracy z nimi możesz poprawnie zaaplikować oraz wyjąć kubeczek, Rozluźnione mięśnie dna miednicy umożliwiają manipulację kubkiem we wnętrzu pochwy.

Najczęściej stan ich spięcia zależy od Twojego samopoczucia i tego, czy jesteś zestresowana_y – dlatego tak ważna jest kontrola i umiejętność pracy (z) mięśniami miednicy!

Kubeczek menstruacyjny a wysokość szyjki macicy

Wysokość szyjki macicy to jeden z ważniejszych czynników przy doborze kubeczka menstruacyjnego. Dzięki niej określisz, jaka długość będzie dla Ciebie odpowiednia.

 • Osoby, u których szyjka macicy zlokalizowana jest wyżej, powinny wybierać kubeczki dłuższe. Minimalizuje się ryzyko przemieszczenia się kubeczka zbyt wysoko, co może być problematyczne podczas lokalizowania go przy wyjmowaniu. 
 • Osoby z niżej zlokalizowaną szyjką macicy powinny wybierać kubeczki o mniejszej długości. Końcówki długich kubeczków mogą znajdować się zbyt blisko ujścia pochwy i być (nie)prawdopodobnie niewygodne.

Pamiętaj, że nawet gdy poprawnie zaaplikujesz kubeczek, lecz jego łodyżka wystaje z pochwy, możesz ją śmiało uciąć!

A czy Ty dobrze znasz się ze swoją szyjką?

Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy?

Pomiaru wysokości szyjki macicy najłatwiej dokonać poprzez wsunięcie (czystego!) palca wskazującego bądź środkowego do pochwy, aż wyczujesz szyjkę macicy (czyli miękką i gładką tkankę, różniącą się w dotyku od ścianki pochwy).

Następnie, używając kciuka, zaznacz na palcu miejsce wejścia do pochwy.

Po wyjęciu palca zmierz linijką odległość od zaznaczenia do czubka palca.

Pamiętaj, że szyjka macicy zmienia się na przestrzeni cyklu. Aby wynik był najbardziej miarodajny, dokonaj pomiarów w pierwszych dniach miesiączki!

Czy mogę założyć kubeczek menstruacyjny na noc?

Tak, kubeczek menstruacyjny można założyć również na noc.

Jego działanie jest tak samo skuteczne w pozycji leżącej.

 • Jeśli Twoje krwawienie w nocy nie jest obfite, możesz spać spokojnie! Dzięki temu, że kubek można wymieniać nawet co 8 godzin, zapewni Ci on komfortowy sen bez wycieków.
 • Jeśli jednak światło księżyca wzmaga Twoje krwawienie, możliwe, że pojawi się konieczność opróżnienia kubeczka w nocy.

Kubeczek menstruacyjny a sport

Z kubeczkiem menstruacyjnym możesz uprawiać każdy rodzaj sportu.

Bez dyskomfortu, bez wstydu i bez ograniczeń.

Niezależnie od tego, czy trenujesz akrobatykę, biegasz, czy jeździsz konno. Maksimum bezpieczeństwa, wygoda i możliwość wymiany nawet co 8 godzin dają Ci pole do popisu i możliwość rozwoju Twoich pasji.

Czy mogę pływać z włożonym kubeczkiem?

Tak, jak najbardziej można pływać z kubeczkiem. Jednak…

Odkrycie jego zalet i korzystanie z nich jest bezpieczne tylko wtedy, gdy zachowasz higienę! Od razu po zakończeniu pływania bądź w przerwie na siku opróżnij i umyj kubek.

Połączenie bakterii z wody, która dostała się do pochwy, ze śluzem i płynem menstruacyjnym na ściankach kubeczka to prosta droga do nabawienia się infekcji i powstania przykrego zapachu.

Twój kubeczek zmienił kolor i śmierdzi? Jeszcze nie wszystko stracone! Dowiedz się, jak przywrócić mu dawny blask w artykule „Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?”.

Jak poprawnie przechowywać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny można przechowywać w:

 • Bawełnianym woreczku. Poza estetyką przechowywania woreczek zapewnia przepływ powietrza i pozwala kubeczkowi oddychać. Nie zapominaj, aby raz na jakiś czas wyprać tkaninę woreczka. Zwróć uwagę na zalecenia producenta, a do prania wykorzystaj łagodne środki czystości.
 • Pojemniku. Jeśli zdecydujesz się na pojemniczek menstruacyjny, zwróć uwagę, aby miał zapewnioną cyrkulację powietrza.
 • Papierze toaletowym / chusteczce. Gdy w grę wchodzi tymczasowe przechowanie kubeczka, a nie masz pod ręką woreczka ani pojemnika, możesz zaimprowizować i otulić go papierem toaletowym bądź chusteczką.

O czym należy pamiętać podczas przechowywania kubeczka menstruacyjnego?

 • Przed ostatnim spojrzeniem na kubeczek i pożegnaniem go na kolejne tygodnie poddaj go dezynfekcji.
 • Pamiętaj, aby pozostawić kubeczek menstruacyjny do całkowitego wyschnięcia, zanim umieścisz go w woreczku bądź pojemniku. Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i wpływa na zapach.
 • Zapewnij kubeczkowi dostęp powietrza oraz dopilnuj, aby był przechowywany w temperaturze pokojowej.

Poznając ideę kubków menstruacyjnych i morze oferowanych przez nie możliwości, możesz świadomie zdecydować o przyszłości Waszej współpracy.

Jeśli znasz już teorię związaną z kubkiem menstruacyjnym, sprawdź i przekonaj się, jak działa w praktyce!

 • M.P. de Araujo, L. Chimello, B.P. Brigido et al., Evaluation of the safety and comfort of menstrual cup during sport: A prospective cohort study, São Paulo 2020.
 • A.M. van Eijk, G. Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „Lancet Public Health” 2019, vol. 4, i. 8, p. 376-393.
 • C.R. Kakani, J. K. Bhatt, Study of adaptability and efficacy of menstrual cup in managing menstrual health and hygiene, „International Journal of Reproduction, Contraception, Obstetrics and Gynecology” 2017, vol. 6, i. 7, p. 3045-3053.
 • E. Manorama, M.S. Shreya, M.P.A. Sailakshmi, Knowledge about menstrual cup and its usage among medical students, „International Journal of Reproduction, Contraception, Obstetrics and Gynecology” 2019, vol. 8, no. 12, p. 4966-4970.
 • J. Sundqvist, A cup of freedom? A study of the menstrual cup’s impact on girls’ capabilities, A Bachelor’s thesis, Linnaeus University, 2015.
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 14/08/2022

  Data aktualizacji: 14/08/2022

  Autor_ka:

  Weronika Śliwecka

  Weryfikacja merytoryczna:

  Justyna Komenda

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
   OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

   Bestseller

   Teraz -25%

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 38,24 ZŁ
   OD 38,24 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ

   Bestseller

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 21,24 ZŁ
   OD 21,24 ZŁ

   Bestseller

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   Bestseller

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ

   Bestseller

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 46,33 ZŁ
   OD 46,33 ZŁ

   Bestseller

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 84,99 ZŁ
   OD 84,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   NIŻSZA CENA

   NOWE OPAKOWANIE

  Zobacz produkty