Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Pływanie podczas okresu – o czym warto pamiętać?

Aktualizacja: 3min.

Właśnie pakujesz torbę na basen albo walizkę nad morze, gdy nagle słyszysz: „Dla mnie też coś spakuj, ruszam z Tobą’’. Ciężko wzdychając, witasz miesiączkę i zastanawiasz się, czy na pewno chcesz rzucać się z nią na głęboką wodę.

Zweryfikowane przez:

Lek. Małgorzata Siemion

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Czy można chodzić na basen w trakcie menstruacji?

Tak! Jeśli czujesz, że aktywność na basenie to to, czego potrzebujesz w czasie okresu – śmiało! Jedyne, co musisz zrobić, to pamiętać o użyciu środków higienicznych, dzięki którym unikniesz ewentualnego „przecieku”.

Jak zabezpieczyć się podczas pływania w trakcie okresu?

Oto kilka sposobów na bezpieczne i komfortowe pływanie w trakcie okresu:

Użyj tamponu

ilustracja tampon w pochwie

Tampon działa wewnątrz ciała, wchłaniając płyn menstruacyjny, tak jak gąbka wodę. Może się zdarzyć, że tampon nasiąknie niewielką ilością wody z basenu zawierającej bakterie zaburzające pH pochwy. Aby uniknąć infekcji, pamiętaj, aby wymienić tampon bezpośrednio przed i zaraz po kąpieli!

Użyj kubeczka menstruacyjnego 

Jeśli zdecydujesz się na kubeczek menstruacyjny, nie musisz martwić się o przedostanie się do niego basenowej wody.

Pojemność kubeczka jest również większa niż tamponu, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ewentualnego wycieku. Jak dla mnie, kubeczki menstruacyjne bez wątpienia mogłyby rywalizować z wodoodpornymi słuchawkami o tytuł najlepszego basenowego gadżetu!

ilustracja kubeczek menstruacyjny w pochwie

Włóż menstruacyjny strój kąpielowy 

Bielizna, która może być używana podczas okresu zamiast środków higienicznych, powstała już jakiś czas temu. Niedawno przyszła pora na kolejny etap okresowej rewolucji – na rynku pojawiły się menstruacyjne stroje kąpielowe.

Wielowarstwowa wyściółka ich dolnej części ma lepszą i większą chłonność niż podpaski, a materiał zewnętrzny jest szybkoschnący. Oczywiście po kąpieli strój wymaga wyprania, ale po tym drobnym obowiązku możemy bez obaw pływać w nim kolejnego dnia.

Jeśli chcesz, wybierz strój kąpielowy w ciemnym kolorze

Używając samego tamponu czy kubeczka, jak najbardziej można zakładać seledynowe, żółte czy białe bikini i wskakiwać do wody! To kwestia Twojego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, więc w razie czego dobrze mieć w szafie także dodatkowe opcje. :)

Jak widzisz, podpaski nie znalazły się w powyższym kąpielowym pogotowiu. Przyczyna jest prosta: po zanurzeniu w wodzie wykonana z chłonnego materiału podpaska szybko wypełniłaby się nią po brzegi, nie zostawiając już miejsca na płyn menstruacyjny.

Klej, dzięki któremu podpaska trzyma się materiału, pod wodą również przestaje spełniać swoją funkcję, więc niewykluczone, że wyślizgnęłaby się spod kostiumu i… odpłynęła, gdzie ją prąd poniesie. Ale nie zakładajmy najczarniejszych scenariuszy ;)

Czy pływanie w czasie miesiączki jest higieniczne? 

Nie ma nic niehigienicznego w pływaniu w trakcie miesiączki, jeżeli tylko użyjesz odpowiedniego zabezpieczenia.

Ciśnienie wody może chwilowo zatrzymać miesiączkę podczas pływania, choć częściej po prostu spowalnia krwawienie. Jeżeli będąc w wodzie, zaśmiejesz się, zakaszlesz czy kichniesz, zaciśnięte mięśnie brzucha mogą ułatwić wydalenie niewielkiej ilości krwi. Z tego powodu pływanie w trakcie miesiączki bez użycia żadnego środka higienicznego nie jest dobrym pomysłem (nawet jeśli jest ona mało obfita).

Niewielkie ilości płynów ustrojowych (takich jak mocz czy pot) są w morzu czy jeziorze szybko rozcieńczane, a w basenie neutralizowane przy pomocy chloru czy bromu. Nie oznacza to jednak, że mamy przestać dbać o czystość wody, w której pływamy (podobnie jak stosunkowo szybki rozkład chusteczki higienicznej nie oznacza, że mamy ją wyrzucać na chodnik czy trawę podczas spaceru).

Przeczytaj też nasz artykuł o synchronii menstruacyjnej - czy rzeczywiście istnieje?

Czy pływanie uśmierza bóle miesiączkowe?

Zawody pływackie może niekoniecznie, ale relaksujące pływanie jak najbardziej ma szansę załagodzić skurcze menstruacyjne (o których więcej dowiesz się tutaj), podobnie zresztą jak inne ćwiczenia o niskiej intensywności.

Podczas aktywności fizycznej uwalniane są endorfiny poprawiające samopoczucie oraz beta-endorfiny, które uśmierzają ból. Przy silnych skurczach i niskim poziomie energii pozostanie w łóżku może być najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli jednak czujesz, że pływanie pomoże Ci się nieco rozluźnić, to nie pozostaje nic innego, jak zanurzyć się w wodzie!

Pływanie w trakcie miesiączki a infekcje intymne

Chlor używany do czyszczenia basenów zabija bakterie obecne w wodzie. Ale pamiętajmy o tym, że nie wszystkie bakterie są złe – te naturalnie znajdujące się w pochwie pomagają w utrzymaniu jej zdrowia.

Chlor zaburza równowagę pH pochwy i może ją podrażnić, doprowadzając do infekcji drożdżakowej lub bakteryjnego zapalenia pochwy.

A jeśli wspomniane infekcje zdarzają Ci się nader często, możesz zaopatrzyć się w tampony probiotyczne, czyli takie z pałeczkami Lactobacillus (czyli kwasu mlekowego). Dodatek żywych kultur bakterii, które naturalnie tworzą florę bakteryjną pochwy, zmniejszy ryzyko zakażenia.

Jak już napisałam, wymiana środków higienicznych tuż przed i po kąpieli zdecydowanie minimalizuje ryzyko infekcji intymnych. Pamiętaj też o tym, żeby wziąć prysznic i unikać siedzenia w mokrym stroju kąpielowym po pływaniu w basenie.

Jeżeli po kąpieli poczujesz swędzenie czy pieczenie okolic intymnych lub zauważysz nietypową wydzielinę z pochwy, zwróć się do lekarza!

Mówienie, że podczas okresu można góry przenosić i morze przepłynąć, dla jednych będzie wzmacniające, a dla drugich – zupełnie nieprzystające do ich możliwości. Wszystko zależy od Twoich chęci i nastroju – jeśli czujesz się na siłach, spakuj, co trzeba, wskakuj do wody i zaszalej z tym kraulem! 

 • A. Caballero-Guzmán, M.M. Lafaurie-Vilamil, Swimming and menstruation: a qualitive study in elite female swimmers, „Revista de la Facultad de Medicina” 2020, vol. 68, i. 3, p. 356-362.
 • A.M. van Eijk, G. Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „The Lancet Public Health” 2019, vol. 4, i. 8, p. 376-393.
 • A.M. Maged, A.H. Abbassy, H.R.S. Sakr et al., Effect of swimming exercise on premenstrual syndrome, „Archives of Gynecology and Obstetrics” 2018, vol. 297, i. 4, p. 951-959.
 • J. Rivera, T. Adera, Assessing Water Quality: Staphylococci as microbial indicators in swimming pools, „Journal of Environmental Health” 1991, vol. 53, i. 6, p. 29-32.
Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Jagoda Olczyk

Weryfikacja merytoryczna:

Małgorzata Siemion

Ginekolożka

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  Teraz -25%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 21,24 ZŁ
  OD 21,24 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty