Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Tabletki antykoncepcyjne a libido

Aktualizacja: 5min.

Znasz to uczucie, kiedy w końcu znajdujesz rodzaj antykoncepcji, który nie pogarsza Ci samopoczucia? I już zaczynasz się cieszyć, a potem całkowicie tracisz ochotę na seks? Welcome to the club!

Zweryfikowane przez:

lek. Adrianna Witkowska

Specjalistka ginekologii i położnictwa. Pracuje w Szpitalu im św. Rodziny na oddziale Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej. Zajmuje się diagnostyką i poradnictwem w ciążach wysokiego ryzyka, diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych, poradnictwem antykoncepcyjnym, a także wykonuje badania USG położnicze i ginekologiczne.

Być może masz już swoje doświadczenia z tabletkami antykoncepcyjnymi, a może dopiero „badasz grunt” i zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z doustną antykoncepcją hormonalną.

Pamiętaj: to, że czyjś organizm zareagował w konkretny sposób, nie oznacza, że Twoje ciało zachowa się dokładnie tak samo. W przypadku pigułek antykoncepcyjnych niezwykle ważne jest ich optymalne dobranie, dlatego jeśli zauważysz jakiekolwiek skutki uboczne – skontaktuj się z ginekologiem_ożką, który_a przeprowadzi Cię przez ten proces i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie ochronę.

Kluczowe jest, aby nie demonizować antykoncepcji hormonalnej i w przypadku ewentualnych efektów ubocznych skupiać się na rzeczowych informacjach i obserwacji własnego ciała!

Tabletki antykoncepcyjne a układ hormonalny

Wydaje się, że coś musi być na rzeczy, skoro spadek ochoty na seks pojawia się w dyskusji jako jeden z uciążliwych skutków ubocznych. W większości przypadków jest to po prostu kwestia nieodpowiednio dobranej antykoncepcji.

Dzieje się tak dlatego, że środki te w teorii regulują hormony (z medycznego punktu widzenia), ale faktycznie ich poziom jest czymś bardzo indywidualnym.

Przy odpowiednio dobranych tabletkach antykoncepcyjnych popęd seksualny powinien wrócić na swoje miejsce.

Poza tym czasem jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Przykładowo większość kobiet odczuwa większą ochotę na seks w okresie okołoowulacyjnym, więc jeżeli przyjmujemy tabletki, które hamują owulację, nie powinno dziwić to, że poziom libido się zmienia.

Środki mające działanie antyandrogenne korzystnie działają między innymi na kondycję skóry i włosów, ale mogą negatywnie wpływać na libido. Na przykład estrogenowa składowa tabletek (występująca zawsze w pigułkach dwuskładnikowych) odpowiada za zmniejszenie wolnych androgenów (w tym testosteronu), natomiast składowa progesteronowa (która może mieć różne właściwości, na przykład antyandrogenne) powoduje ich zmniejszoną produkcję.

Stosunkowo od niedawna na polskim rynku dostępne są tabletki mające w składzie octan chlormadinonu, który jest pochodną naturalnego progesteronu. Ich przyjmowanie nie wpływa na poziom libido, więc jeśli tego właśnie się obawiasz lub miałaś_łeś negatywne doświadczenia z innymi tabletkami, być może to odpowiednia opcja dla Ciebie.

Odpowiedni dobór antykoncepcji to klucz!

Nawet jeżeli w przeszłości odczułaś_łeś negatywny wpływ antykoncepcji na libido, to nie oznacza, że absolutnie każdy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych będzie miał te same skutki uboczne.

Oczywiście, dobrze jest zrobić własny research, ale czytanie artykułów w internecie nie zastąpi kontaktu z lekarzem_rką. Możesz z nim_nią skonsultować wszelkie obawy, a jeśli zależy Ci na czymś konkretnym (na przykład poprawie wyglądu skóry albo nieosłabieniu libido) – powiedz o tym!

Na polskim rynku dostępne są przeróżne rodzaje antykoncepcji (nie tylko hormonalnej!), więc istnieje duża szansa, że znajdziesz taki, który nie będzie miał negatywnego wpływu na Twoją jakość życia. Tabletki należą do najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, więc jeżeli zależy Ci na maksymalnej ochronie, warto nie poddawać się w poszukiwaniach.

Choć może to trochę potrwać, to z pomocą dobrego_ej ginekologa_ożki prawdopodobnie uda Ci się w końcu znaleźć taki rodzaj antykoncepcji, który nie spowoduje wzrostu wagi, spadku libido czy innych skutków ubocznych.

Przeczytaj też nasz artykuł o tabletkiach antykoncepcyjnych i ich wpływie na okres.

Czy pigułki antykoncepcyjne powodują spadek libido?

Spadek libido nie zawsze jest bezpośrednim skutkiem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. 

W jednej z prac poświęconych właśnie temu zagadnieniu zestawiono ze sobą 36 badań. Grupa badanych wynosiła łącznie 8422 osób. Jedynie 15% zgłosiło spadek libido, pozostałe nie zauważyły żadnych zmian (a część z nich nawet zadeklarowała wzrost popędu seksualnego!). Trudno jednak jednoznacznie powiązać te wyniki z antykoncepcją hormonalną, jako że libido jest czymś bardzo indywidualnym i może na nie wpływać wiele czynników.

Jeśli przyjmujesz doustną antykoncepcję hormonalną i czujesz się ociężała_y, bo Twój organizm zatrzymuje wodę, brak ochoty na seks może wynikać z braku poczucia atrakcyjności w oczach partnera_rki. Bywa też tak, że tabletki antykoncepcyjne oddziałują na śluzówkę pochwy, prowadząc do jej wysuszenia, przez co zaczynamy (nawet podświadomie) unikać seksu. Warto wspomnieć, że suchość pochwy nie musi wynikać z hormonów i można jej łatwo zaradzić, na przykład stosując odpowiedni lubrykant.

Jeśli jednak Twoje libido się obniżyło i chcesz wykluczyć inne przyczyny, zanim obarczysz winą antykoncepcję, po pierwsze przeanalizuj, czy zaczęłaś_zacząłeś w ostatnim czasie brać jakieś inne leki. Antydepresanty, środki nasenne, a także leki obniżające ciśnienie mogą zmniejszać ochotę na seks.

Nie od dziś wiadomo też, że stresujące wydarzenia, brak snu, dieta bogata w tłuszcze i cukry proste czy ogólna kondycja psychiczna również mają wpływ na libido. Warto więc zainwestować czas w zróżnicowaną dietę, ruch, odpowiednią ilość snu i wszystkie pozostałe czynniki, o których wiemy, że pomagają nam utrzymać się w dobrym zdrowiu, ale w codziennym zabieganiu bywa nam trudno o nie zadbać.

Poza tym nawet osoba z prawidłową gospodarką hormonalną może odczuwać brak ochoty na seks, jeśli na przykład przeżywa kryzys w związku lub nie czuje się całkowicie komfortowo ze swoim partnerem. Relacja z osobą, z którą mamy uprawiać seks, w dużej mierze wpływa na to, czy nasze ciało będzie z nami współpracować.

Czasem przywrócenie ochoty na seks niekoniecznie powinno być priorytetem, a zamiast tego lepiej skupić się na pracy nad samym związkiem, komunikacją i wspólnym rozwiązywaniem problemów. Pozytywne skutki na pewno odczujecie na wielu płaszczyznach.

Antykoncepcja hormonalna a libido: zapamiętaj!

Wiesz już, że obniżony pociąg seksualny może być wypadkową wielu czynników.

Jeżeli napotkasz ten problem, warto wiedzieć, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie jest jedynym sposobem, by mu zaradzić. Przede wszystkim wystąpienie skutków ubocznych zgłaszaj swojemu_jej lekarzowi_rce, zwłaszcza jeśli cię niepokoją lub przeszkadzają w codziennym życiu.

Jednak czasem – zamiast starać się zwiększyć libido za wszelką cenę – warto przyjrzeć się innym obszarom swojego życia. Może się okazać, że ochota na seks wróci, kiedy weźmiemy wolne i w końcu się wyśpimy.

Należy pamiętać, że są osoby, które najzwyczajniej w świecie źle reagują na antykoncepcję hormonalną. Nie namawiam nikogo do próbowania dziesiątego rodzaju tabletek, jeżeli wszystkie poprzednie powodowały szereg efektów ubocznych i drastycznie obniżały samopoczucie. Godzinami mogłabym też mówić o tym, jaką niesprawiedliwością jest fakt, że to na kobietach spoczywa większa część tego ciężaru, a męska pigułka antykoncepcyjna, choć od czasu do czasu o niej słyszymy, wciąż nie widnieje na horyzoncie.

Jeśli tabletki wywołały u Ciebie mnóstwo skutków ubocznych – powinnaś_powinieneś zmienić rodzaj antykoncepcji. Dla wielu osób decyzje tego typu ostatecznie sprowadzają się do kalkulacji zysków i strat. Istnieje wiele dostępnych metod zapobiegania ciąży – my piszemy o nich tutaj, a Ty śmiało porozmawiaj ze swoim ginekologiem_ożką, który_a pomoże Ci dobrać tę najlepszą dla Ciebie.

  • A. Boozalis, N.T. Tutlam, C.C. Robbins, J.F. Peipert, Sexual Desire and Hormonal Contraception, „Obstetrics & Gynecology” 2016, vol. 127, i. 3, p. 563-572, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4764410/ [dostęp z dn. 25.06.2021].
  • A.R. Davis, P.M. Castaño, Oral Contraceptives and Libido in Women, „Annual Review of Sex Research” 2004, vol. 15, i. 1, https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/10532528.2004.10559822?needAccess=true [dostęp z dn. 25.06.2021].
  • Z. Pastor, K. Holla, R. Chmel, The influence of combined oral contraceptives on female sexual desire: A systematic review, „The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care” 2013, vol. 18, i. 1, p. 27-43.
Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 14/08/2022

Data aktualizacji: 14/08/2022

Autor_ka:

Marta Iwaniuk

Weryfikacja merytoryczna:

Adrianna Witkowska

Ginekolożka

Specjalistka ginekologii i położnictwa. Pracuje w Szpitalu im św. Rodziny na oddziale Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej. Zajmuje się diagnostyką i poradnictwem w ciążach wysokiego ryzyka, diagnostyką i leczeniem schorzeń ginekologicznych, poradnictwem antykoncepcyjnym, a także wykonuje badania USG położnicze i ginekologiczne.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty