Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Tampon a basen – czy można się kąpać z tamponem?

Aktualizacja: 5min.

Uwaga, przypływ! Marzy Ci się kąpiel z bąbelkami, przeżywasz wakacje życia nad Bałtykiem, a może po głowie chodzi Ci wypad na basen, ale Twój okres ma swoje plany? Nie bój nic – spakuj tampony i śmiało wskakuj na głęboką wodę!

Zweryfikowane przez:

Lek. Małgorzata Siemion

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Czy można kąpać się z tamponem?

TAK! Bez problemu możesz pływać lub kąpać się z tamponem – czy to w wannie, jeziorze, morzu, czy basenie.

Co więcej, tampony, tuż obok kubeczka menstruacyjnego, to najlepszy dostępny wybór, gdy planujemy wypłynąć na szerokie wody w czasie okresu.

Tampon a basen – jak to działa?

Dlaczego to właśnie tampony sprawdzą się najlepiej podczas kąpieli i pływania w trakcie okresu?

Tampon działa jak gąbka, której zadaniem jest wchłonięcie płynu menstruacyjnego na etapie, gdy ten nie opuścił jeszcze naszego ciała. To sprawia, że na basenie lub w jeziorze sprawdzi się znacznie lepiej niż podpaska czy majtki menstruacyjne, które niestety nie spełnią swojej funkcji w wodzie tak skutecznie, jak robią to na lądzie.

Czy podczas pływania tampon może przecieknąć?

No dobra, ale czy w trakcie pływania tampon nie przecieknie, pozostawiając za sobą niezbyt pożądany ślad? Raczej nie.

Możliwe, że słyszałaś_eś, że w czasie pływania okres może się „zatrzymać”. Choć całkowite powstrzymanie krwawienia jest raczej rzadko spotykane, to rzeczywiście jego intensywność może się znacząco zmniejszyć. Dlaczego? Z odpowiedzią przychodzi nam stara, dobra fizyka – podczas pływania ciśnienie wody przeciwdziała sile grawitacji, spowalniając przepływ płynu menstruacyjnego.

ilustracja tampon w pochwie

Jeśli w trakcie pływania kichniesz lub kaszlniesz, może zdarzyć się, że odrobina płynu menstruacyjnego wydostanie się poza tampon (tak samo, jak mogłaby wydostać się poza niego na lądzie) i trafi do wody. Ale nie bój nic! W morzu czy jeziorze zniknie on niepostrzeżenie, a w basenie poradzą sobie z nim bakteriobójcze substancje, takie jak chlor czy brom.

O tym, jak założyć tampon, dowiesz się z naszej instrukcji tutaj, a o tym jak go poprawnie wyjąć tutaj.

Czy pływanie z tamponem jest bezpieczne? 

Wiemy już, czy z tamponem można kąpać się w basenie, ale jak to jest z tym bezpieczeństwem i higieną?

Zawsze, gdy rozmawiam z kimś o tamponach, na wierzch wypływa temat bezpieczeństwa. Nie bez powodu – nieodpowiednie stosowanie tamponów (ale też innych artykułów higieny menstruacyjnej) może prowadzić do przykrych w konsekwencjach infekcji oraz rzadkiego, ale bardzo niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego.

Jak dbać o higienę podczas stosowania tamponów, szczególnie gdy w grę wchodzi wyprawa na basen?

Na basen z tamponem – instrukcja obsługi

Przede wszystkim zadbaj o to, aby przed wejściem do wody włożyć świeży tampon. Najczęściej mówi się o zmianie tamponu co od 4 do 8 godzin, ale nie wchodziłabym do wody z„przechodzonymtamponem. Po pierwsze to kwestia higieny oraz bezpieczeństwa, po drugie zmniejszenia ryzyka niechcianego przecieku i utraty poczucia komfortu.

Zajrzyj też do naszego artykułu „Jak długo trzymać tampon”.

FDA (czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków) rekomenduje także, aby używać tamponów o najmniejszej możliwej chłonności, która jest w stanie zapewnić nam komfort (dla jednych będą to tampony typu mini, dla innych na przykład regular). Mniejsza chłonność to niejako wymuszenie częstszej zmiany tamponów, co dla naszego zdrowia jest nieocenione. 

Kolejną ważną rzeczą jest zmiana tamponu na nowy po wyjściu z wody. Dlaczego? Nasze cipki nie są wodoodporne, niestety. Po wizycie na basenie, w morzu czy jeziorze w tamponie mogą znaleźć się woda oraz bakterie – a to już znaczący argument za tym, aby po wyjściu na ląd wymienić tampon na świeży. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko infekcji i wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego.

Jaki tampon wybrać na basen?

Najrozsądniejszą rzeczą jest wybór produktu, który znasz i stosujesz na co dzień. Najlepszy tampon na basen to ten, który został przez Ciebie przetestowany i sprawdził się już w innych warunkach. Wcześniej wypróbowany zawodnik z pewnością zapewni Ci spokojniejszą głowę podczas pływania – a jeśli okaże się, że nie ma między Wami miłości w wodzie, śmiało sięgnij po inną markę.

Psst, zajrzyj też do poradnika: jak dobrać rozmiar tamponów?.

Przed Tobą wyprawa na plażę lub basen i zastanawiasz się, jakie tampony wybrać? Otóż… nie ma jednej rekomendacji medycznej dotyczącej tego, jaki tampon wybrać na basen.

W kontekście wypadów na basen coraz częściej mówi się o stosowaniu tamponów probiotycznych z kwasem mlekowym, jednak są one wciąż produktem stosunkowo nowym, na którego temat nie mamy zbyt licznych badań.

Choć obecne badania są bardzo obiecujące i wskazują na pozytywny wpływ tamponów z probiotykiem na zdrowie intymne (mają one między innymi zapobiegać dolegliwościom pochwy oraz sromu wynikającym z częstego korzystania z basenu, utrzymywać terapeutyczny efekt leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego pochwy oraz zapobiegać nawracającym infekcjom, a także przeciwdziałać zaburzeniom równowagi flory pochwy po antybiotykoterapii), z finalną opinią o probiotycznych tamponach należy się jeszcze wstrzymać.

Zdecydowanie nierekomendowaną opcją są jednak na pewno zyskujące na popularności tampony wielorazowe – to totalne no-go, jeżeli chodzi o wizytę na basenie, ale w mojej ocenie też poza nim.

Tampony wielokrotnego użytku tworzone są z różnych materiałów – bawełny, bambusa, ale i weluru czy mikropolaru. Mają starczać nawet na od 6 do 12 miesięcy użytkowania. To z założenia bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych tamponów jednorazowych, jednak FDA mówi jasno: wielorazowe tampony mogą nieść ze sobą dodatkowe ryzyko infekcji, takich jak infekcje drożdżakowe, grzybicze i bakteryjne. Agencja nie rekomenduje stosowania tamponów wielorazowego użytku jako alternatywnych artykułów menstruacyjnych i nie zatwierdziła żadnego tego typu produktu.

Najrozsądniejszą rzeczą jest wybór produktu, który znasz i stosujesz na co dzień. Najlepszy tampon na basen to ten, który został przez Ciebie przetestowany i sprawdził się już w innych warunkach. Wcześniej wypróbowany zawodnik z pewnością zapewni Ci spokojniejszą głowę podczas pływania – a jeśli okaże się, że nie ma między Wami miłości w wodzie, śmiało sięgnij po inną markę.

Psst, zajrzyj też do poradnika: jak dobrać rozmiar tamponów?.

Czytamy składy (nie tylko na basenie)

To, na co chciałabym jednak zwrócić Twoją uwagę – nie tylko w kontekście wyboru idealnych tamponów na basen – to skład produktu. Niestety, w wielu artykułach menstruacyjnych znajdują się potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne (jak chlor czy dioksyny), które mogą podrażniać i uwrażliwiać nasze okolice intymne na infekcje.

Zespoł Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazuje również, że odkąd nowoczesne tampony z bawełny zaczęły zastępować te z karboksymetylocelulozy i poliestru, liczba przypadków zespołu wstrząsu toksycznego w Stanach drastycznie zmalała – dlatego zdecydowanie warto poświęcić chwilę na zapoznanie się ze składem produktu i wybór takiego, który jest naturalny (a jeszcze lepiej – organiczny) i przetestowany. Dzięki temu możemy oszczędzić sobie takich atrakcji jak podrażnienia, odparzenia czy otarcia.

Na rynku mamy już coraz większy wybór ekologicznych i zdrowszych alternatyw dla poliestrowych tamponów pompowanych zupełnie niepotrzebną chemią. A wybrać zdrowie(j) zdecydowanie warto!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Kamila Klasa

Weryfikacja merytoryczna:

Małgorzata Siemion

Ginekolożka

Lekarka w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. Szkoli się również w dziedzinie uroginekologii oraz nieustannie poszerza wiedzę z ultrasonografii płodu czy patologii ciąży.

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  [PRZEDSPRZEDAŻ] Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  -25% W PRZEDSPRZEDAŻY

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Wyprzedane

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 27,19 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

  -20% TANIEJ

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

  -20% Z BEST20

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWE OPAKOWANIE

  PRZEDSPRZEDAŻ

Zobacz produkty