Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Fact check | Your KAYA
Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Udostępnij

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

W przeciętnym cyklu menstruacyjnym jest od 5 do 10 dni płodnych, a więc reszta miesiąca powinna być bezpieczna. Ale tylko teoretycznie! Do poczęcia może dojść niemal w każdym momencie miesiąca. Jak to możliwe? I czy miesiączka jest wyjątkiem?

Ania Przetakiewicz

Opublikowano: 4.02.20216 minczytania

Ciąża podczas okresu ilustracja Jarek Danilenko

Ilustracja: Jarek Danilenko

Niedawno ukazał się szokujący raport stworzony na zlecenie Kulczyk Foundation, w którym zbadano świadomość Polek w zakresie miesiączki. Badacze postanowili sprawdzić, z jakimi fałszywymi przekonaniami najczęściej zgadzają się kobiety (badanie wskazuje na kobiety, a nie osoby menstruujące). Okazało się, że prawie co piąta respondentka sądzi, że w czasie miesiączki nie można uprawiać seksu… Otóż można! Jeśli tylko oboje partnerzy (czy obie partnerki) czują się z tym komfortowo, nie ma powodów, żeby powstrzymywać się ze współżyciem w trakcie krwawienia. Jednak koniecznie pamiętajmy - miesiączka to nie jest moment, w którym na 100% nie zajdziemy w ciążę! Tymczasem prawie 30% kobiet (zgodnie z badaniem) uważa, że w czasie okresu szanse na poczęcie są równe zeru. To chyba najbardziej rozpowszechniony mit dotyczący menstruacji. 

Mimo, że miesiączka u większości osób zwykle nie przypada na okres płodny cyklu, to nadal może wtedy dojść do zapłodnienia. I chociaż prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w pierwszych dniach po rozpoczęciu krwawienia jest niemal zerowe, to pamiętajcie - to “prawie” robi różnice! Co zatem wpływa na zwiększenie ryzyka ciąży w tym czasie? Infekcje (nie tylko dróg intymnych, nawet przeziębienie może tutaj odegrać rolę!), dieta, alkohol, stres czy zaburzenia hormonalne - to wszystko bardzo oddziałuje na rozregulowanie cyklu. Przy tylu zmiennych, trudno mówić o bezwzględnie niepłodnych dniach. Nasze ciało to nie robot, którego można zaprogramować, tylko żywy organizm, podatny na różne zewnętrzne czynniki. Dlatego, nawet doskonale znając własne ciało, nie jesteś w stanie przewidzieć ze 100% pewnością kiedy w danym cyklu wypadną dni niepłodne czy owulacja. Każdy cykl jest wyjątkowy i nie sposób przewidzieć, czy akurat w tym miesiącu wszystko będzie działało w naszych jajnikach “jak w zegarku”. I to jest ok!

Wyjaśnijmy wobec tego jeszcze jedną rzecz: czym tak naprawdę są dni płodne? To sumaryczny czas, w którym może dojść do poczęcia. Dni płodne zaczynają się jeszcze przed pęknięciem pęcherzyka, trwają w ciągu owulacji oraz kilka dni po niej. W ten sposób osoba z macicą może zostać zapłodniona nie tylko w dniu owulacji, ale tak naprawdę przez około 10 dni w miesiącu. Jeśli dodać do tego jeszcze żywotność plemników okazuje się, że szansa na zajście w ciążę występuje niemal przez połowę cyklu.

Antykoncepcja w trakcie okresu

Ok, najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę uprawiając seks podczas menstruacji. Dzieje się tak dlatego, że moment owulacji jest oddalony o kilka-kilkanaście dni od miesiączki, co zmniejsza szanse zajścia w ciążę podczas okresu. Pierwsza faza cyklu menstruacyjnego rozpoczyna się z dniem wystąpienia krwawienia. Oczywiście jeśli staracie się o dziecko, to seks w trakcie okresu oczywiście nie zaszkodzi ;) Wprawdzie szanse na poczęcie są wtedy niewielkie, ale nie można wykluczyć takiej możliwości. W dodatku prawdopodobieństwo poczęcia zaczyna rosnąć z każdym kolejnym dniem cyklu - mimo że nadal mamy okres.

Średni moment owulacji to 14 dni przed rozpoczęciem miesiączki - bez względu na długość jej trwania. W cyklu trwającym 28 dni, owulacja następuje więc około dwóch tygodni po rozpoczęciu menstruacji. Dlatego dla większości kobiet jest to czas niepłodny.

Są jednak wyjątki! Ta zasada dotyczy bowiem osób, które mają “typowy cykl miesiączkowy”. Tymczasem jeśli masz krótszy cykl, na przykład 21 do 24 dni, to owulujesz kilka dni wcześniej niż w “typowym” okresie. W przypadku krótkich cykli jajeczkowanie może wystąpić już w okolicach 6 dnia od miesiączki. Znacznie większe szanse na zajście w ciążę podczas okresu są przede wszystkim u osób, które mają krótkie, długie lub nieregularne cykle albo długie krwawienia.

Jednak nawet najbardziej regularnie menstruująca osoba może mieć niespodziewane wahanie cyklu, które zaowocuje poczęciem. Z kolei znacznie mniejsze ryzyko zajścia w ciążę w trakcie okresu występuje u osób z dłuższymi cyklami - np. powyżej 35 dni. U takich osób do owulacji dochodzi z reguły po 20. dniu od wystąpienia krwawienia.

To nie koniec haczyków. Ponieważ plemniki mogą żyć w ciele aż do 7 dni, możesz zajść w ciążę, uprawiając seks w trakcie okresu, nawet jeśli Twój cykl jest regularny! Przyjmijmy, że Twój cykl trwa 27 dni, Twoja miesiączka - 6 dni, współżycie odbyło się ostatniego dnia krwawienia, a 7 dni później (czyli w 13. dniu cyklu) doszło do owulacji, na którą kilka dni czekały plemniki partnera_ki.

Dlatego jeśli nie planujesz w najbliższym czasie potomstwa i chcesz uprawiać seks bez zbędnego stresu, nie rezygnuj z zabezpieczenia przed ciążą w trakcie miesiączki.

Ze względów higienicznych, wiele par używa wtedy prezerwatywy, która nie tylko chroni przed ewentualnymi zabrudzeniami, które niektórym przeszkadzają, ale też gwarantuje większe bezpieczeństwo stosunku. Miejsca intymne w trakcie okresu są bowiem szczególnie podatne na wszelkie infekcje. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie miesiączki śluzówka pochwy rozpulchnia się, a zasadowy odczyn krwi menstruacyjnej zmienia środowisko pH pochwy. Te czynniki zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale też ułatwiają zarażanie, dlatego obie strony biorące udział we współżyciu są bardziej narażone na potencjalne choroby. Dlatego uprawiając seks w trakcie miesiączki warto jeszcze bardziej niż zwykle zadbać o przestrzeganie zasad higieny! Przeczytaj też nasz artykuł o higienie podczas okresu.

Robimy kurs masturbacji

Damy głowę, że na takim jeszcze nie byłaś_eś. Obecność obowiązkowa!

Zapisz się na listę oczekujących, a otrzymasz w prezencie fragment kursu – odkryj, jak rozpalić (nie tylko) swoje ciało do czerwoności. Pierwsza_y dowiesz się o starcie i promocyjnej cenie kursu w przedsprzedaży.

Czy to różnica w którym dniu miesiączki uprawiam seks?

Wiele osób zastanawia się, czy można zajść w ciążę zaraz po okresie. Odpowiedź jest prosta - wkraczasz wtedy w okno płodności, więc tak, możesz zajść w ciążę zaraz po ustaniu krwawienia.

W typowym cyklu, który trwa od 28 do 30 dni, zwykle między 11. a 21. dniem występują dni płodne. Pamiętaj, że plemniki mogą przeżyć w pochwie do 7 dni. Ułatwia im to śluz pojawiający się wówczas w drogach rodnych - mowa o tej charakterystycznej wydzielinie z pochwy, która pojawia się przeciętnie około 7 dnia cyklu. Z upływem dni zabarwia się na biało. To znak, że owulacja się zbliża. Taki śluz jest bardzo przyjaznym środowiskiem dla plemników i pomaga przedłużyć ich żywotność. Na początku cyklu menstruacyjnego szanse na poczęcie są więc dużo niższe, niż pod koniec miesiączki. Szczególnie w przypadku długich krwawień - na początku menstruacji możesz być zupełnie niepłodna_y, a już pod koniec krwawienia wkraczać w czas owulacji.

Twoje szanse na poczęcie stopniowo rosną, aż osiągną szczyt w momencie owulacji (przy dłuższych cyklach może to nastąpić np. nawet między 20. a 30. dniem od rozpoczęcia menstruacji). Jeśli próbujesz zajść w ciążę pamiętaj, że czas największe szansy na zapłodnienie zbliża się z każdym dniem! 

A chwilę przed miesiączką? Czy to bezpieczny czas na seks bez zabezpieczeń?

Możliwość zapłodnienia w wyniku stosunku odbytego tuż przed miesiączką jest bardzo niewielka. Przy standardowych cyklach 28-30 dniowych lub dłuższych, z reguły uwolnienie komórki jajowej miało miejsce między 11 a 21 dniem. Im dalej więc od owulacji, tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niższe. Czas na krótko przed miesiączką to więc teoretycznie najbezpieczniejszy pod względem unikania ciąży moment na seks bez prezerwatywy. Ale również tutaj nie ma stuprocentowej pewności. I choć często słyszy się, że szanse poczęcia w tej fazie cyklu miesiączkowego są prawie zerowe, warto pamiętać, że ryzyko zajścia w ciążę występuje. 

Prawdopodobieństwo poczęcia w okolicach okresu jest więc niskie, ale nadal istnieje! Dlatego jeśli nie próbujesz zajść w ciążę, lepiej skorzystaj z wybranej metody antykoncepcyjnej nawet w tych dniach. Nie warto ryzykować! 

I pamiętaj, że nie chodzi tylko o ciążę - badaj się i chroń się przed chorobami przenoszonymi płciowo.

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Ciąża

Spóźniający się okres – kiedy cykl wypada z rytmu

Spóźniony okres może spędzać sen z powiek – zapewne większość menstruujących osób miałaby coś na ten temat do powiedzenia. Ja też! Co powoduje zachwianie równowagi cyklu i czy „domowe” sposoby są w tym przypadku adekwatne?

Dominika Olchowik