Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Czym się różni krwawienie z odstawienia od miesiączki?

Aktualizacja: 4min.

Stosujesz tabletki antykoncepcyjne, a mimo to krwawisz? Spokojnie, to całkowicie normalne. Sprawdź, czym jest krwawienie z odstawienia i dlaczego nie należy nazywać go miesiączką!

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Być może obfite i bolesne miesiączki stanowiły dla Ciebie jeden z powodów do rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej i chociaż bierzesz pigułki regularnie, a bóle menstruacyjne ustąpiły, to jednak… krwawisz po przyjęciu każdego blistra. Dlaczego tak się dzieje? Czym dokładnie jest krwawienie z odstawienia? 

Aby to dobrze zrozumieć, na początek rzućmy okiem na owulację!

Brak okresu przy tabletkach antykoncepcyjnych – przyczyny

To proste – brak owulacji. O owulacji pisaliśmy szczegółowo już tutaj: „Jej wysokość Owulacja”.

Ilustracja faz cyklu miesiączkowego i owulacji

Ode mnie tylko krótkie przypomnienie: cykl miesiączkowy powtarza się w różnych odstępach – zazwyczaj od 21 do 35 dni, a średnio co 28. W każdym cyklu następuje proces jajeczkowania, inaczej zwany owulacją – wtedy, najczęściej pomiędzy 13. a 16. dniem, dojrzewa oraz pęka pęcherzyk jajnikowy (tak zwany pęcherzyk Graafa). I co wtedy? Jajo! ;)

Bo to właśnie ono zostaje uwolnione z pęcherzyka i wyrusza w podróż do jajowodu. Tam może dojść do zapłodnienia jaja w wyniku kontaktu z plemnikiem… i to wszystko ma szansę wydarzyć się co miesiąc – chyba że regularnie bierzesz tabletki antykoncepcyjne.

Poza zmianą lepkości śluzu szyjkowego tabletki antykoncepcyjne mają za zadanie blokować owulację – obniżają więc poziom hormonów, zatrzymując standardowy przebieg procesu jajeczkowania. Dzięki działaniu pigułek, przyjmowanych zgodnie z zaleceniami (!), nie masz owulacji i dni płodnych. A skoro nie następuje owulacja, to nie pojawia się również miesiączka. Brak okresu przy tabletkach jest normalnym i pożądanym zjawiskiem.

Zachęcamy też do lektury artykułu „Żel intymny a tabletki antykoncepcyjne – czy ze sobą kolidują?”.

Skąd się bierze krwawienie podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Krwawienie w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych to tak zwane krwawienie z odstawienia, które nie jest miesiączką. Może ją jednak przypominać kolorem oraz częstotliwością występowania. Co najlepsze, w porównaniu do okresu krwawieniu z odstawienia nie powinny towarzyszyć prawie żadne dolegliwości bólowe. Dzięki temu możesz zapomnieć na jakiś czas o termoforze i środkach przeciwbólowych!

Kiedy występuje krwawienie z odstawienia?

Krwawienie z odstawienia następuje po przyjęciu wszystkich aktywnych pigułek hormonalnych – w czasie przerwy między blistrami lub w trakcie brania tabletek placebo.

Jeśli stosujesz klasyczne tabletki dwuskładnikowe (czyli takie z syntetycznym estrogenem i gestagenem), to po przyjęciu 21 pigułek albo robisz sobie tygodniową przerwę, albo bierzesz 7 tabletek placebo. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku stosowania tabletek w wariancie 24 + 4 (zmienia się tylko długość przerwy lub czas przyjmowania placebo).

Po wzięciu wszystkich czynnych tabletek z blistra, niezależnie od ich liczby, pojawia się krwawienie z odstawienia. To całkiem normalne zjawisko, które jest skutkiem obniżenia poziomu hormonów w organizmie. Zazwyczaj im dłużej przyjmujesz tabletki, tym regularniejsze staje się krwawienie z odstawienia.

A co z osobami, które przyjmują tabletki w schemacie ciągłym?

Część z nich będzie dobrze tolerować taki schemat. Organizm potrafi jednak różnie reagować na brak przerw – w związku z tym u niektórych osób wystąpią niewielkie plamienia przez kilka dni w miesiącu. Z perspektywy medycznej taka sytuacja nie stanowi jednak niebezpieczeństwa dla zdrowia, może być za to źródłem dyskomfortu.

Ile trwa krwawienie z odstawienia?

Zapewne zastanawia Cię, jak długo może Ci towarzyszyć krwawienie z odstawienia i czy będzie występować po każdym przyjętym blistrze tabletek aktywnych.

Z reguły krwawienie z odstawienia trwa około 3 lub 4 dni i ma miejsce podczas każdej przerwy pomiędzy blistrami tabletek antykoncepcyjnych. Początkowo jednak (przy około 3 pierwszych opakowaniach pigułek) krwawienie z odstawienia może być nieregularne. Nie przejmuj się tym – po prostu daj swojemu organizmowi czas na przywyknięcie do nowej sytuacji, jaką jest dla niego antykoncepcja hormonalna.

Jak wygląda krwawienie z odstawienia?

Może mieć różne formy. Czasem pojawia się w postaci zaledwie delikatnego plamienia (i dzięki temu możesz zamienić podpaski, kubeczek lub tampony na cienkie wkładki). Skąpe krwawienie z odstawienia jest jak najbardziej w porządku – świadczy o tym, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przebiega w sposób prawidłowy. Powodem do niepokoju może być za to bardzo długie i obfite krwawienie z odstawienia, występujące po kilku (od około 4 do 6) miesiącach regularnego przyjmowania pigułek.

Taką dolegliwość skonsultuj z ginekologiem_ożką. Dzięki temu wykluczysz ewentualne schorzenia układu rodnego i sprawdzisz, czy duża utrata krwi nie doprowadziła do anemii.

Krwawienie z odstawienia nie wystąpiło. I co teraz?

Co zrobić w sytuacji, kiedy krwawienie z odstawienia w ogóle się nie pojawiło? Bez paniki, tak się czasem zdarza. Przyjmowane przez Ciebie tabletki antykoncepcyjne wpływają na przyrost błony śluzowej. Może się okazać, że do krwawienia z odstawienia nie doszło z powodu zbyt małej ilości błony do złuszczenia. Pamiętaj również, że jeżeli stosujesz tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (tak zwane pigułki „mini”, zawierające wyłącznie gestagen), to krwawienie z odstawienia nie będzie występować praktycznie wcale.

Inną możliwością, dlaczego krwawienie z odstawienia się nie pojawiło, jest zbyt wysoki poziom hormonów, utrzymujący się podczas przerwy w przyjmowaniu tabletek aktywnych. Kolejna opcja to ewentualny problem ze skutecznością antykoncepcji (na przykład jeśli zdarzyło Ci się pominąć jedną z tabletek, wymiotowałaś_eś lub miałaś_eś biegunkę). Zanim jednak zaczniesz się niepotrzebnie stresować, zapisz się na wizytę do ginekologa_ożki. 

Pamiętaj, że pigułki przyjmowane zgodnie z zaleceniami są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji! 

O wszystkich metodach antykoncepcji przeczytasz w naszym artykule tutaj.

Kiedy powraca miesiączka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Najczęściej następuje to w kolejnym cyklu, sporadycznie dopiero po kilku miesiącach.

Kiedy bierzesz tabletki antykoncepcyjne, Twój organizm przyzwyczaja się do przyjmowania określonych ilości hormonów. W momencie, gdy zakończysz stosowanie pigułek, będziesz potrzebować trochę czasu na przywrócenie swoich procesów biologicznych do dawnego stanu.

Po przyjęciu ostatniego opakowania tabletek najpierw klasycznie wystąpi krwawienie z odstawienia. Miesiączka najprawdopodobniej powróci w kolejnym cyklu, jednak czasem nie nadejdzie tak szybko.

Sporadycznie brak okresu po odstawieniu tabletek będzie się utrzymywać nawet przez 3 miesiące, a w jeszcze rzadszych przypadkach – 6 miesięcy. Wraz z miesiączką powrócą też charakterystyczne symptomy menstruacyjne – i po tym najłatwiej poznasz, że „to już”. Okres będzie także obfitszy niż krwawienie z odstawienia. Miej zatem w pogotowiu paczkę ulubionych tamponów, podpasek albo kubeczek menstruacyjny ;)

A jeśli okres nie powróci w ciągu maksymalnie 6 miesięcy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem_rką!

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Gabriela Wiśniewska

Weryfikacja merytoryczna:

Karolina Rasoul-Pelińska

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 42,49 ZŁ
  OD 42,49 ZŁ

  Bestseller

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  ZAPACH TOFFI

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  PIELĘGNACJA INTYMNA

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

  MENSTRUACJA

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 33,99 ZŁ
  OD 33,99 ZŁ

  Bestseller

  NOWA FORMUŁA

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
  OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  BEZPIECZNY W CIĄŻY

Zobacz produkty