Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Czy będąc dziewicą możesz stosować tampony?

Aktualizacja: 5min.

Dziewica i tampon. Dream team z prawdziwego zdarzenia, a może totalnie niekompatybilny związek? Na szczęście zawędrowałaś_eś w dobre miejsce – tu pogadamy o dziewictwie, hymenie i o tym, czy tampon może go naruszyć.

Zweryfikowane przez:

lek. Justyna Komenda

Czym jest dziewictwo?

Dziewictwo jest dla każdego czymś innym. Bardzo często słychać definicje typu: „stan przed inicjacją seksualną”, „czas przed pierwszym stosunkiem” i tak dalej. No dobrze, ale w takim razie jak w ogóle rozumiemy stosunek? Padają głosy, że to wprowadzenie penisa do pochwy – jednak co z parami jednopłciowymi? Co z osobami uprawiającymi petting, który przecież jest równie intymną czynnością? A seks oralny?

No właśnie. O dziewictwo spytałam też moich znajomych:

P., 29 lat

Dziewictwo nie było (i nie jest) dla mnie jakimś ważnym konstruktem, ale dla moich koleżanek już tak – całe liceum to był temat numer 1 naszych wszystkich poszkolnych spotkań. Gdy już znalazłam odpowiedniego partnera, nie robiliśmy z seksu wielkiego halo. Nie czułam, że oddaję mu największy skarb życia (lol). Dziewictwo pożegnałam niezdarnie, ale czule i bez sentymentów”.

D., 30 lat

„Dla mnie dziewictwo to stan pierwotny każdego człowieka, który przeszedł dojrzewanie płciowe, a który jeszcze nie rozpoczął współżycia seksualnego”.

P., 26 lat

„Uważam, że dziewictwo nikogo nie identyfikuje, nigdy nie oceniałam siebie i innych przez jego pryzmat. Niestety wiele osób patrzy na to stereotypowo i uważa, że bycie dziewicą to coś wstydliwego. Dla mnie jest to kwestia czysto biologiczna, do której podchodzę spokojnie, bez presji czasu i otoczenia”.

Czy utrata dziewictwa to coś złego?

Sam fakt – nie. Nazewnictwo – owszem. „Tracenie dziewictwa” (czy „cnoty” – brrr, Ty też aż się wzdrygasz na to słowo?) ma zdecydowanie negatywny wydźwięk. Bo spójrz – stracić można bliską osobę, wiarę w siebie, nadzieję, oszczędności, pracę… Nic przyjemnego. Nie bez powodu dziewictwo w naszej kulturze się „traci”. Pochwala się czystość, a w momencie jej „straty” ktoś zaczyna być postrzegany jako niepełny, z ubytkiem, zbrukany, a nawet niegodny szacunku – i to najczęściej dotyczy kobiet.

Dlatego tak ważne jest normalizowanie seksualności kobiet, mówienie o niej jako o czymś zupełnie naturalnym i… pięknym. Zresztą właśnie dzięki rozmowie i otwartym komunikatom możemy zdekonstruować pojęcie dziewictwa i – co za tym idzie – odrzucić „błonę dziewiczą” w dyskursie (o tym już za moment!).

Więcej poczytasz w artykule „Pozbądźmy się dziewictwa!”.

Czy dziewictwo ma coś wspólnego z błoną dziewiczą*?

Stan Twojego hymenu nie świadczy o tym, czy jesteś dziewicą, czy nie. I zapomnij o przerażającej perspektywie rozrywania czy przebijania czegokolwiek w Twoim ciele – błonę można co najwyżej rozciągnąć, tak jak robią to Twoje mięśnie albo kot po długiej drzemce.

Po pierwsze tak naprawdę niezwykle rzadko zdarza się, żeby błona całkowicie blokowała ujście pochwy i wymagała perforacji – jeśli jednak zaistnieje taka konieczność, wskazana jest konsultacja z ginekologiem_żką, ponieważ krew menstruacyjna potrzebuje wypływać na zewnątrz.

Po drugie hymen w przeważającej liczbie przypadków już od początku ma w sobie „dziurę”. Może ona przyjmować kształt małego, półksiężycowatego otworu, większego otworu lub nawet kilku otworów o różnych rozmiarach. To bardzo elastyczny fałd śluzówki macicy, który rozciąga się w różnych okolicznościach – na przykład podczas masturbacji, ale też badania ginekologicznego, jazdy konnej czy na rowerze (czyli sytuacjach pozbawionych jakiegokolwiek zabarwienia seksualnego).

O budowie i funkcji hymenu poopowiadała już co nieco moja koleżanka, Mika. Zajrzyj tu: „Błona dziewicza, czyli hymen w pytaniach i odpowiedziach”.

* Tfu, tfu! Nie błoną dziewiczą, a hymenem. Czemu preferuję to sformułowanie? Ano dlatego, że błona dziewicza nijak się ma do dziewictwa, jakkolwiek by je rozumieć. Wiele osób myśli, że błona w całości zakrywa wejście do pochwy, a w momencie inicjacji seksualnej (wprowadzenia penisa, palca czy dildo) zostaje przerwana. Jest to jednak bardzo zbrutalizowana i przekłamana wizja rzeczywistości!

Czy tampon może przebić błonę?

Zdarza się, że przy zbyt szybkim wprowadzeniu tamponu do pochwy lub zrobieniu tego na siłę w wyniku naruszenia (nie przebicia) błony pojawiają się mała ilość krwi i dyskomfort. Dlatego istotne jest, by robić to stopniowo, z wyczuciem i dużą dozą luzu. Twoje ciało może potrzebować czasu. I to jest okej.

Powinno się więc zachować delikatność; aplikując tampon – by umożliwić mu wsunięcie się do środka – jedynie rozszerzasz, a nie przebijasz otwór przy ujściu pochwy (albo otwór już i tak będzie na tyle szeroki, że rozciąganie wcale nie będzie konieczne). Tyle.

ilustracja tampon w pochwie

Jakie tampony dla dziewic będą najlepsze?

Wiemy już, że „dziewica” to pojęcie względne i, nomen omen, naciągane :) Czy w takim razie istnieją specjalne tampony dla dziewic? Otóż nie. Tampony dostępne na rynku nie są dostosowywane do tego, w jakim stanie jest czyjś hymen, tylko do tego, jak obfity jest okres (więcej na temat doboru właściwego rozmiaru tamponu dowiesz się TUTAJ). Dlatego osoby przed inicjacją seksualną powinny obserwować swoje krwawienie w trakcie cyklu i na tej podstawie wybierać tampony w rozmiarze mini, regular lub super.

Zajrzyj też do naszych artykułów: jak wyjąć tampon oraz tampon a siku.

Jaki tampon dla dziewicy?

Tampony mini – dla dziewic w sam raz. Dlaczego? Jak pisałam wyżej, mały rozmiar to małe ryzyko naruszenia hymenu przy pierwszych podejściach i większy komfort na początek. Taki tampon tylko nieznacznie (jeśli w ogóle) rozciągnie błonę, bo łatwiej jest go zaaplikować do pochwy.

Wybierz bezpieczne tampony bezzapachowe. Twoja pochwa nie potrzebuje perfum, tylko nieszkodliwych materiałów chłonących krew menstruacyjną, dających pewność i delikatność. Dodatki zapachowe mogą zaburzać pH pochwy, powodować podrażnienia, infekcje i reakcje alergiczne. Wystrzegaj się ich, czytając uważnie składy produktów, w które się zaopatrujesz.

Możesz dojść do wniosku, że niezłym pomysłem będą tampony z aplikatorem, dla dziewic i młodych osób zwłaszcza – w końcu aplikator ma upraszczać sprawę, prawda? Zachęcam jednak do eksplorowania swojego ciała poprzez kontakt bezpośredni, z użyciem palców. Dzięki temu wyczujesz strukturę swojej pochwy, poznasz jej fakturę, wielkość, nawet zapach. Co ważne, nie ma w tym nic złego; to część ciała jak każda inna i oswajanie się z nią pozwoli Ci monitorować na bieżąco, czy wszystko jest w porządku.

Egzamin z dziewictwa

Dziewica a tampony? Teraz wiesz już, że jedno wcale nie koliduje z drugim. Spokojnie możesz je stosować i nie martwić się o swoje dziewictwo – Twój hymen wcale nie wskazuje na to, czy uprawiałaś_eś już seks, czy nie.

Co prawda, faktem jest, że często bierze się pod uwagę stan błony, kiedy na przykład osoba po napaści seksualnej zgłasza się na obdukcję. Ma on znaczenie także wtedy, kiedy testuje się daną osobę pod kątem jej dziewictwa. (Kojarzysz przypadek córki rapera T.I.? W 2019 roku wyszło na jaw, że regularnie zabierał 18-latkę do ginekologa, by kontrolować jej błonę; sic!) Według badań Forensic Medicine Unit w londyńskiej St George’s Hospital Medical School wcale nie jest to jednak jednoznaczny wskaźnik. Wręcz przeciwnie; bardzo często takie testy podszyte są uprzedzeniami płciowymi, brakiem wiedzy i patriarchalnym stosunkiem do kobiet.

A jeszcze więcej o tamponach dowiesz się z naszych tekstów: Jak długo trzymać tampon? oraz Dlaczego tampon przecieka?

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 15/08/2022

Data aktualizacji: 15/08/2022

Autor_ka:

Marcelina Wójcik

Weryfikacja merytoryczna:

Justyna Komenda

Ginekolożka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
 • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

  Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

  OD 67,99 ZŁ
  OD 67,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

  3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

  OD 124,95 ZŁ
  OD 124,95 ZŁ

  Bestseller

 • Olejek intymny

  Olejek intymny

  Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ
  OD 31,87 ZŁ 42,49 ZŁ

  Bestseller

  Teraz -25%

 • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Delikatny dezodorant pod pachy i biust

  Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

  OD 38,24 ZŁ
  OD 38,24 ZŁ

  Bestseller

 • Podpaski nowej generacji

  Podpaski nowej generacji

  100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

  OD 16,14 ZŁ
  OD 16,14 ZŁ

  Bestseller

 • Płyn do higieny intymnej

  Płyn do higieny intymnej

  Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Naturalny olejek do ust z efektem glow

  Naturalny olejek do ust z efektem glow

  „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

  OD 21,24 ZŁ
  OD 21,24 ZŁ

  Bestseller

 • Chusteczki do higieny intymnej

  Chusteczki do higieny intymnej

  Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

  OD 11,39 ZŁ
  OD 11,39 ZŁ

  Bestseller

 • Krem do golenia

  Krem do golenia

  Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

  OD 41,65 ZŁ
  OD 41,65 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

  Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

  OD 127,49 ZŁ
  OD 127,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Tampony

  Tampony

  100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

  OD 16,99 ZŁ
  OD 16,99 ZŁ

  Bestseller

 • Żel intymny

  Żel intymny

  Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

  OD 46,33 ZŁ
  OD 46,33 ZŁ

  Bestseller

 • Peeling do okolic intymnych

  Peeling do okolic intymnych

  Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

  OD 50,15 ZŁ
  OD 50,15 ZŁ

  Bestseller

 • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

  Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

  OD 82,62 ZŁ
  OD 82,62 ZŁ

  Bestseller

 • Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Kojące serum do twarzy z witaminą C

  Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

  OD 84,99 ZŁ
  OD 84,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

  Redukuje krostki i koi cerę

  OD 161,49 ZŁ
  OD 161,49 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

 • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

  Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

  OD 271,99 ZŁ
  OD 271,99 ZŁ

  Bestseller

  NIŻSZA CENA

  NOWE OPAKOWANIE

Zobacz produkty