Po jakim czasie należy wyjąć tampon?
To bardzo ważne, by pilnować czasu, w którym mamy zaaplikowany tampon. Zaleca się, by wyjąć tampon po od 4 do 6 godzin użytkowania. Jeśli będziesz dbać o to, by zawsze mieć tampon w rozmiarze (o stopniu chłonności) adekwatnym do nasilenia okresu, unikniesz przykrych niespodzianek w postaci plam na bieliźnie, a samo wyjmowanie tamponu nie powinno sprawiać bólu (dobrze nasiąknięty tampon usuwa się łatwo).
Więcej o tym gdzie wyrzucać zużyte tampony przeczytasz tutaj.
Jak poprawnie wyjąć tampon?
Przede wszystkim rozsiądź się wygodnie na sedesie z lekko rozstawionymi nogami. Jeśli używałaś_eś tamponu o właściwym stopniu chłonności i minęło już kilka godzin od aplikacji, tampon powinien być już wystarczająco nasiąknięty, by jego wyjęcie przebiegło łatwo, szybko i bezboleśnie. Spróbuj się zatem rozluźnić – spięte mięśnie mogą utrudnić wyjęcie tamponu (kwestie anatomiczne wyjaśniamy tu).
Kontroluj swój oddech, skup się na czymś zupełnie niezwiązanym z Twoim okresem. Niech w głowie majaczą Ci beztroskie wakacje czy plany na najbliższy weekend. Wszystko, byle nie pytanie: „jak wyjąć tampon?”. :) Jeśli chce Ci się siku, po prostu to zrób – wtedy mięśnie rozluźnią się same z siebie (więcej o sikaniu z tamponem, przeczytasz tutaj).
W kolejnym kroku pociągnij za sznureczek tamponu w kierunku od siebie. Tampon powinien wychodzić „gładko”, lekko, bez lub jedynie z niewielkim oporem. Możesz asekurować się kawałkiem papieru, żeby szybko zawinąć zużyty tampon (na wypadek gdyby miało z niego nieco kapać).
Zajrzyj też do naszych instrukcji: jak założyć tampon? oraz jak dobrać tampony?
Na co zwrócić uwagę?
Jeśli przy wyjmowaniu tamponu czujesz ból lub dyskomfort, a tampon stawia opór, oznacza to, że być może jest za wcześnie na jego wymianę (nie wchłonął jeszcze wystarczającej ilości płynów) lub – jeżeli masz go 6 godzin lub więcej – powinnaś_powinieneś przejść na mniejszy rozmiar tamponu bądź jedynie wkładkę.
Jak wyciągnąć tampon bez sznurka?
Aby wyjąć tampon bez sznurka, musisz użyć swoich palców. Jeśli korzystasz z tamponów ze sznurkiem i w trakcie wizyty w toalecie zauważyłaś_eś, że ów sznureczek gdzieś się zawieruszył, musisz go znaleźć. I nie jest to trudne zadanie, bo tampon nie może powędrować w głąb Twojego ciała (więcej o tym tu).
Przede wszystkim usuń pierścionki z palców (ostrożności nigdy za wiele!), dokładnie umyj ręce mydłem oraz ciepłą wodą i upewnij się, że masz obcięte paznokcie – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia śluzówki.
Następnie przyjmij pozycję, która jest dla Ciebie najwygodniejsza w trakcie aplikacji lub usuwania tamponu (możesz na przykład usiąść, przykucnąć bądź stanąć z nogą opartą o sedes).
Włóż dwa palce do pochwy – najlepiej zrobić „szczypce” z kciuka i palca wskazującego. Powinnaś_powinieneś być w stanie zlokalizować sznureczek od tamponu i cały tampon. Jeżeli wyczuwasz sznurek, pociągnij za niego i wyjmij tampon. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć sznureczka, spróbuj uchwycić tampon palcami.
Możesz pomagać sobie, pracując mięśniami, tak jak przy robieniu kupy – „parcie” powinno pomóc w przesunięciu tamponu bliżej wyjścia. Pamiętaj, że pochwa jest rozciągliwa, więc palce można włożyć naprawdę głęboko bez obaw o duże uszkodzenia (co najwyżej obtarcia, ale jeżeli dopilnowałyśmy_liśmy zasad, o których mowa wcześniej, to nic takiego nie powinno się przydarzyć).
Tampony bez sznurka
Istnieją na rynku tampony bez sznurka – są to zazwyczaj małe gąbki, które fabrycznie nie posiadają sznurka. Ich głównym zadaniem jest zbieranie krwi w trakcie stosunku – to opcja dla osób, które mają opory przed uprawianiem seksu podczas miesiączki. Inne zastosowania takich tamponów bez sznureczka to na przykład uprawianie sportu lub wizyta na basenie czy w saunie.
Jak wyjąć tampon bez sznurka?
Dokładnie tak samo, jak w przypadku wyjmowania zwykłych tamponów – do dyspozycji mamy jedynie własne palce. Jest to jednak nieco trudniejsze zadanie (wymagające wprawy) – gąbeczki te wkłada się dużo głębiej niż zwykłe tampony bawełniane. Tu również dużą rolę odgrywa parcie, które pomaga przesunąć tampon ku wyjściu.
Czy przydarzył Ci się przeciek? Jak tego uniknąć dowiesz się z artykułu „Dlaczego tampon przecieka?”.
Jakich narzędzi użyć do wyjęcia tamponu?
To ważne, by nie używać żadnych narzędzi do wyjęcia tamponu – czy to ze sznurkiem, czy bez sznurka. Szczypce czy pęseta mogą nie tylko zafundować Ci infekcję, ale przede wszystkim są niebezpieczne i można sobie nimi zrobić krzywdę.
Zasada jest prosta: jeśli nie jesteś w stanie wyjąć tamponu palcami, zgłoś się do lekarza_rki, który_a usunie tampon w bezpieczny sposób.
Jeżeli zmierzyłaś_eś się już z podobnym problemem, wiesz, jakie to uczucie – tu nietrudno o panikę i szybsze bicie serca. Tymczasem, najprościej mówiąc (i pisząc!), tylko spokój może nas uratować. Już wiesz, co robić, więc działaj, bo czas niestety nie działa na Twoją korzyść (o tym dlaczego, przeczytasz tu).
- R.A. Hajjeh, A. Reingold, A. Weil et al., Toxic shock syndrome in the United States surveillance update, 1979–1996, „Emerging Infectious Diseases” 1999, vol. 5, i. 6, p. 807-810.
- P.J. Hillard Adams, Menstruation in young girls: a clinical perspective, „Obstetrics & Gynecology” 2002, vol. 99, i. 4, p. 655-662, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0029784402016605 [dostęp z dn. 1.04.2022].
- Retained tampon or other object, „Health Direct”, https://www.healthdirect.gov.au/retained-object-or-tampon [dostęp z dn. 1.04.2022].
- S. Vostral, Toxic shock syndrome, tampons and laboratory standard–setting, „Canadian Medical Association Journal” 2017, vol. 189, i. 20, E726-E728, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5436965/ [dostęp z dn. 1.04.2022].
Data dodania: 15/08/2022
Data aktualizacji: 15/08/2022