Seks podczas miesiączki? Tak! | Your KAYA
Seks podczas miesiączki

Udostępnij

Seks podczas miesiączki

Seks podczas miesiączki to jeden z tematów, który budzi wiele emocji. Aż 23% Polek uważa, że seks w trakcie miesiączki jest niedozwolony. Czy to kwestia tabu, jakim jest krew menstruacyjna?

Paulina Pomaska

Opublikowano: 7.04.20216 minczytania

seks podczas okresu ilustracja

Ilustracja: Jarek Danilenko

Produkty Your KAYA w zielonej łazience

Ułożenie sobie w głowie

To, czy zdecydujemy się na współżycie w trakcie miesiączki, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, to kwestia tego, jak my same myślimy o naszej krwi. Czy czujemy się dobrze podczas zbliżeń, gdy miesiączkujemy, czy raczej ciało staje się na te kilka dni świątynią, do której niechętnie przyjmujemy gości. Często stres związany z plamieniem przenosi się na poziom emocjonalny i odbiera przyjemność z seksu. Wiele z nas nadal czuje się brudna, lepka, nawet mimo zachowywania higieny. Pojawia się tu również obawa o reakcję partnera na członek oblepiony krwią lub skrzepy na podbrzuszu czy udach.

Zapewnij sobie komfort każdego dnia okresu!

Ale ponieważ „do tanga trzeba dwojga”, drugim ważnym składnikiem jest partner_ka i jego podejście. Najważniejsza jest w tym względzie komunikacja. Często strach wynika z niewiedzy, wiele osób jest przeciwnych zbliżeniom w trakcie okresu ze względu na... strach o zdrowie partnerki_a lub założenie, że ich libido jest w tych dniach bliskie zeru. 

Jak zatem przerwać ten impas? A może by tak… (Uwaga, szalony pomysł!) Zacząć od rozmowy? 🙂

To, co należy ustalić jasno, to: SEKS W TRAKCIE MENSTRUACJI MOŻE BYĆ PRZYJEMNY, o ile jesteście na to gotowi. Wymaga to zaufania, bezpieczeństwa i pewności w obszarze Waszej intymności. Chodzi o komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Ale co jest takiego fajnego w seksie w trakcie miesiączki? 

To, że masz miesiączkę, nie oznacza, że ​​twoje życie seksualne powinno się się zatrzymać. Choć seks miesiączkowy może być nieco bałaganiarski – jest bezpieczny (o ile zastosujecie się do naszych wskazówek!). Na dodatek może być szczególnie przyjemny. 

Baner przedsprzedaży Kursu Masturbacji

Do orgazmu prost(sz)a droga

Część osób aktywnych seksualnie uważa, że najlepsze orgazmy można przeżyć właśnie podczas menstruacji. Jak to możliwe? Podczas krwawienia w kobiecej gospodarce hormonalnej zachodzą zmiany, m.in. podnosi się poziom estrogenu i testosteronu, który prowadzi do wzmożonego pobudzenia i większej wrażliwości na dotyk. Dzięki temu doznania podczas zbliżenia są bardziej intensywne. Plusem współżycia w trakcie okresu jest także większe nawilżenie, co również wpływa na moc przeżyć. Krew działa jak naturalny lubrykant, więc w tym czasie możecie cieszyć się sobą bez dodatkowego wsparcia. 

Seksmisja: nowa pozycja

Seks w czasie miesiączki to też dobry moment na testowanie pozycji, które do tej pory przysparzały Wam trudności – szyjka macicy jest w tych dniach bardziej otwarta, co może ułatwić niektórym parom współżycie w dotychczas niewykonalnych konfiguracjach. 

Luźniej i przyjemniej!

Kolejną zaletą seksu podczas okresu jest fakt, że orgazmy mogą łagodzić menstruacyjne skurcze! Kiedy szczytujesz, mięśnie pochwy najpierw się kurczą, a potem rozluźniają, co może przynieść ulgę w miesiączkowych bólach. Warto też wiedzieć, że seks uwalnia naturalne środki przeciwbólowe naszego organizmu – endorfiny, oksytocynę i dopaminę. To samo zresztą tyczy się bólu głowy. 

Narządy płciowe w trakcie menstruacji są bardziej przekrwione, co wpływa, znowu, na intensywność doznań. Wydzielają się hormony, które pomagają się rozluźnić i zmniejsza się suchość pochwy, a wzrasta libido. Do czego prowadzi to szaleństwo? Na przykład do orgazmu!

Potrzebujesz dodatkowego nawilżenia?

Do wolności krótsza droga

To nie koniec korzyści! Czy wiedziałyście_wiedzieliście, że seks może skrócić miesiączkę? Skurcze mięśni podczas orgazmu szybciej wypychają zawartość macicy, przez co złuszczone endometrium zostaje wydalone w krótszym czasie. Przeciętny okres może więc zamiast typowych 5 dni trwać nawet o 1-2 dni krócej. 

Czas miesiączki jest dla wielu par dobrym momentem do poszukiwania innych sposobów dostarczania sobie przyjemności, niekoniecznie związanych z penetracją. 

A czy seks oralny w czasie okresu jest dozwolony? 

Jak najbardziej! Taka forma pieszczot w okresie krwawienia jest całkowicie bezpieczna. Głównym zmartwieniem większości osób rozważających taką aktywność jest oczywiście higiena, ale na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc w zachowaniu jak największej czystości w trakcie takich igraszek. 

Z czego możecie skorzystać, by utrzymać czystość seksu oralnego? 

Najprostszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku tampon, który zablokuje wypływ krwi z pochwy. Dobrym wyborem będzie także kubeczek menstruacyjny, który zbiera krew menstruacyjną do pojemniczka, dzięki czemu nie wycieka ona na zewnątrz wulwy, a równocześnie nic z niej nie wystaje (jak w przypadku sznurka z tamponu).

Zapomnij o przeciekaniu!

Dodatkową alternatywą jest dysk/krążek menstruacyjny, który działa na podobnej zasadzie do kubeczka, gwarantując nawet 12 godzin bez „przecieków”. Dodatkowo taki krążek menstruacyjny można nosić podczas seksu penetracyjnego. Elastyczne krążki wkłada się do pochwy w podobny sposób do tampona z tą różnicą, że krążek powinien zostać umieszczony wyżej, przy sklepieniu pochwy. Niestety póki co to rozwiązanie jest mało popularne w Polsce i naprawdę trudno dostępne. Na szczęście wspomniany tampon czy kubeczek pozwolą na satysfakcjonującą stymulację manualną czy oralną, bez obaw o plamy. 

Jak uprawiać seks podczas okresu?

Jak wszystko, również seks okresowy ma swoje negatywne strony. Największym minusem i równocześnie zmartwieniem, jeśli chodzi o uprawianie seksu w okresie, jest bałagan. Krew może pojawić się na pościeli oraz Waszych ciałach, szczególnie jeśli masz silne krwawienie lub jesteś na początku miesiączki. Jak tego uniknąć i zminimalizować „straty”?

  1. Rozłóż na łóżku ciemny ręcznik. W ten sposób ochronisz prześcieradło przed ewentualnymi zabrudzeniami. Możesz nawet przygotować specjalną pościel, której będziecie używać tylko w „te dni”. Dobra i niezbyt odkrywcza wiadomość jest taka, że krew nietrudno sprać czy zmyć w razie katastrofy, więc nawet rodzice przy niedzielnym obiedzie nie będą atakowani resztkami krwi na podłodze czy kanapie. 😉 Polecamy szybko namoczyć zabrudzone tkaniny zimną wodą, spryskać odplamiaczem lub polać wodą utlenioną, i wyprać.

  2. Uprawiaj seks pod prysznicem lub w wannie. Taka forma współżycia pozwoli w całości wyeliminować problem ewentualnych zabrudzeń, a dodatkowo może zapewnić nowe doznania. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących spróbować seksu w trakcie okresu, ale obawiających się jego krwawych konsekwencji. 

  3. Korzystaj z prezerwatyw. Seks w czasie miesiączki jest bezpieczny pod względem zdrowotnym dla obojga partnerów, ale nie można pomijać antykoncepcji, ponieważ w trakcie menstruacji można zajść w ciążę. Owulacja może zacząć się jeszcze w trakcie krwawienia, a plemniki są zdolne do przeżycia w organizmie kobiety nawet do 5 dni. Poza tym, jest wtedy większe ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową, ponieważ śluzówka jest rozpulchniona, szyjka macicy otwarta, a z pochwy wydobywa się krew.

  4. Miej w pobliżu mokrą ściereczkę. Trzymaj mokrą szmatkę czy chusteczki blisko łóżka lub miejsca stosunku. Po zbliżeniu szybko wytrzesz ewentualną krew i unikniesz utrwalenia się plam.

  5. Weź prysznic przed współżyciem. Chociaż „niechlujny” seks może być jednym z najgorętszych, warto zadbać o higienę miejsc intymnych i zmycie ewentualnej krwi znajdującej się na zewnątrz pochwy. Dodatkowo oczyszczający prysznic pomaga się rozluźnić i jest doskonałą grą wstępną. Pamiętaj jednak, żeby nie czyścić wnętrza waginy, np. kierując tam strumień prysznicowej słuchawki czy dokonując irygacji! To może doprowadzić do poważnych infekcji. Pochwa czyści się sama, nie trzeba jej w tym pomagać.

  6. Zaufaj grawitacji. Jeśli obawiacie się dużego wypływu krwi, możecie skorzystać np. z pozycji misjonarskiej - w tym przypadku grawitacja zadba o czystość Waszej pościeli ;) Mniej krwi bywa także z reguły pod koniec okresu, kiedy jej przepływ jest już słabszy. 

Podstawą współżycia w trakcie okresu jest oczywiście bezpieczeństwo, dlatego wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii prezerwatyw. Poważnym zmartwieniem związanym z uprawianiem seksu w czasie okresu jest ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji przenoszonej drogą płciową (STI), takiej jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby. Wirusy te żyją we krwi i mogą rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z zakażoną krwią menstruacyjną. Chociaż krew miesiączkowa różni się od „zwykłej”, która jest w żyłach i tętnicach, jednak nadal istnieje możliwość przeniesienia choroby. Ponieważ szyjka macicy jest w tym czasie bardziej otwarta niż zwykle, prawdopodobieństwo infekcji się zwiększa. Dlatego warto korzystać z prezerwatyw za każdym razem, gdy uprawiasz seks podczas miesiączki! Ich użycie znacząco zmniejsza szansę rozprzestrzeniania się lub złapania choroby przenoszonej drogą płciową. 

Stosowanie zabezpieczenia jest również kluczowe, jeśli nie próbujesz aktywnie zajść w ciążę. Bez względu na to, w jakiej części Twojego cyklu miesiączkowego się znajdujesz, w każdej chwili może dojść do zapłodnienia! Miesiączka nie jest tutaj wyjątkiem. Dni płodne i dni niepłodne to umownie przyjęte przedziały czasowe, najczęściej liczone dla typowego cyklu trwającego 28 dni. Nigdy nie ma jednak 100% pewności. Twoje szanse na poczęcie są wprawdzie niższe, ale nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę w tym czasie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w innym naszym materiale – LINK

Z innych ważnych kwestii warto wspomnieć o czymś oczywistym, co przy odrobinie zapomnienia może skończyć się naprawdę źle. Jeśli planujesz kochać się podczas miesiączki, a nosisz tampon, należy go wcześniej wyjąć. Tampon może podczas seksu zostać wepchnięty tak głęboko, że konieczna będzie interwencja lekarska. Pamiętaj też, że chociaż naturalne nawilżenie podczas miesiączki będzie zasadniczo większe niż w pozostałym czasie miesiąca, to jeśli zdejmiesz tampon na chwilę  przed seksem, może on wchłonąć część naturalnego nawilżenia. Wtedy sięgnij po lubrykant.

Skreślić z „to do list”

Seks w trakcie okresu ma z pewnością wiele zalet, ale prawdziwie pozytywny i dający spełnienie jest tylko wtedy, gdy wszystkie strony biorące w nim udział robią to z własnej, nieprzymuszonej woli, a nie wbrew sobie. Nie nalegaj na to, jeśli mimo rozmowy Twój partner nadal ma wątpliwości. Każdy ma swoje granice i nikt nie ma prawa ich przekraczać. Nawet jeśli były partner nie miał z tym problemów i wiesz, że to skraca Twój okres oraz niweluje ból menstruacyjny – odpuść. Wywieranie presji prędzej czy później odbije się na Waszej relacji.

Podobne

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Regularna porcja wiedzy prosto do Twojej skrzynki

Co tydzień dzielimy się z Tobą specjalnie wybranymi artykułami, które piszemy we współpracy z ekspertami medycyny i psychologii. Co Ty na to?

Wiedza w pigułce

  1. Seks podczas okresu? Czemu nie – nie ma żadnych powodów, aby krwawienie powstrzymywało Cię od intymnych zbliżeń. Wszystko zależy od podejścia (zarówno Twojego, jak i partnera_partnerki).

  2. Uprawianie seksu w czasie miesiączki może być wyjątkowo przyjemne – krew działa jak naturalny lubrykant a narządy płciowe są bardziej przekrwione niż zazwyczaj (co wpływa na intensywność doznań).

  3. Oralny seks podczas okresu jest również całkowicie bezpieczny. Można uprawiać go z włożonym do wnętrza pochwy tamponem czy kubeczkiem menstruacyjnym.

  4. Pamiętaj, że menstruacja nie oznacza, że możesz zrezygnować z antykoncepcji – w czasie krwawienia możesz zajść w ciążę, poza tym prezerwatywa uchroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Autor_ka

Paulina Pomaska

Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

Zobacz inne artykuły

Seks

Seks jako dowód miłości – to nie jest ok!

Jedni potrzebują czułych słów, trzymania się za rękę i spędzania razem czasu, by wyrażać i czuć miłość. Innym wystarczą przelotne spojrzenia i kanapki robione do pracy. Jeszcze inni z kolei potrzebują stosunku seksualnego. Ale czy aby na pewno jest on dowodem miłości?

Paulina Pomaska