Pewnie zgodzisz się ze mną, że zrozumienie procesów zachodzących w naszym ciele znacząco poprawia jakość codziennego życia. Nie inaczej jest w tym przypadku. Obserwacja śluzu i umiejętność identyfikowania poszczególnych wydzielin z pochwy umożliwia nam chociażby śledzenie faz cyklu menstruacyjnego, a także rozpoznanie w porę objawów infekcji intymnej.
Jeśli nie miałyśmy_eliśmy okazji nauczyć się tego w szkole – dobrze byłoby nadrobić zaległości.
Co to jest śluz szyjkowy?
Śluz szyjkowy to naturalna wydzielina z pochwy, produkowana przez – jak sama nazwa wskazuje – szyjkę macicy i zmieszana ze złuszczonymi komórkami nabłonka pochwy.
Najczęściej ma jasny lub biały kolor, czasem leciutko żółty, raczej nie wydziela zapachu. Na dzień przypada około od pół do jednej łyżeczki (od 2 do 5 mililitrów). Często masz okazję zobaczyć go na wewnętrznej części majtek czy papierze toaletowym, a także wyczuć palcami podczas codziennego mycia.
Wygląd, zapach i ilość śluzu szyjkowego są uzależnione od dnia cyklu miesiączkowego (o ile nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej), czasami zmiany następują w ciągu doby. Mają na to wpływ dwa hormony płciowe: estrogen i progesteron.
Im bliżej do owulacji, tym bardziej wzrasta poziom estrogenów, a tym samym zwiększa się ilość wydzieliny. Obserwujesz też zmianę jej konsystencji – jest rozciągliwa lub wodnista (przypomina surowe kurze białko). Taki rodzaj śluzu to tak zwany śluz płodny – dzięki niemu plemniki mają łatwiejszą drogę do Twojej komórki jajowej. W dni płodne możesz mieć również zwiększoną ochotę na seks.
Śluz wynikający z podniecenia seksualnego
Śluz wynikający z podniecenia seksualnego jest dość podobny do śluzu płodnego, czyli tego, który występuje w okolicach owulacji.
Ten pierwszy można rozpoznać po tym, że jest bardziej wodnisty, przejrzystszy, a zarazem mniej rozciągliwy.
Zwilgotnienie to naturalna reakcja zarówno fizjologiczna, jak i psychologiczna, która zaczyna się od fazy pobudzenia seksualnego. Gdy robisz się podniecona_y, krew w Twoich żyłach zaczyna krążyć szybciej, przez co narządy rozrodcze stają się obrzęknięte, wrażliwsze i bardziej ukrwione (można zaobserwować ich lekkie zaczerwienienie).
Powoduje to produkcję śluzu, który osadza się na ściankach pochwy – stąd wilgoć, którą wtedy odczuwasz. W ten sposób Twoje ciało przygotowuje się na bezbolesną penetrację.
Poniżej przygotowałam dla Ciebie małą ściągę z czynnikami, które wpływają na powstawanie śluzu wynikającego z podniecenia seksualnego:
- poziom hormonów w danym momencie cyklu menstruacyjnego,
- leki, a przede wszystkim antykoncepcja hormonalna,
- Twój nastrój danego dnia,
- poziom podniecenia seksualnego,
- ciąża,
- karmienie piersią (w takim przypadku ochota na seks często jest dużo mniejsza niż zazwyczaj),
- menopauza.
Ważna sprawa: seks ma być przyjemny, w żadnym wypadku nie powinien boleć. Ponadto, jeśli pochwa nie jest wystarczająco nawilżona, możesz spodziewać się podrażnień, otarć i uszkodzeń jej ścian, a to już prosta droga do rozwoju infekcji.
Suchość pochwy
Jeżeli nie zauważyłaś_łeś u siebie śluzu płodnego, a ponadto występują u Ciebie problemy z popędem seksualnym, warto umówić się na konsultację lekarską.
Suchość pochwy stanowi częstą dolegliwość u osób przechodzących menopauzę, ale nie tylko. Objawy suchości pochwy zgłaszają także osoby leczone izotretynoiną (z powodu trądziku) oraz te stosujące antykoncepcję hormonalną. Niestety, ten stan sprzyja otarciom i infekcjom, dlatego tak ważne jest, aby porozmawiać o tym z ginekologiem_ożką w celu dopasowania odpowiedniej terapii.
Podsumowując: na początku i pod koniec cyklu, gdy w Twoim organizmie produkcja estrogenu maleje, możesz spodziewać się śluzu w mniejszych ilościach i o nieco innych konsystencji (gęstszej) i kolorze (białym).
Jesteś zbyt sucha_y? Odczuwasz nieprzyjemne pieczenie i dyskomfort? Sięgnij po żel intymny (na bazie wody – jeżeli stosujesz silikonowe gadżety erotyczne lub po prostu wolisz coś naturalniejszego; na bazie silikonu – jeśli potrzebujesz czegoś trwalszego lub w grę wchodzi zabawa z wodą, na przykład prysznicem). Sama swój trzymam w szufladzie szafki nocnej, żeby był zawsze pod ręką. ;)
Następna sprawa: komunikuj swoje potrzeby. Twój_Twoja partner_ka może być najcudowniejszą osobą na świecie, ale nie czyta Ci w myślach, a – jak już wiemy – Twój nastrój i poziom podniecenia mają bezpośredni wpływ na jakość Waszego współżycia. Zastanów się, jakie mogą być przyczyny faktu, że Twoja pochwa jest za mało wilgotna.
Może potrzebujesz więcej czasu? Może czujesz, że zadziałałoby na Ciebie coś innego niż do tej pory? A może po prostu dzisiaj nie masz ochoty, wolisz się poprzytulać i wspólnie obejrzeć film?
Pogadajcie, pokombinujcie, zadawajcie pytania, słuchajcie i uczcie się od siebie nawzajem. Jeżeli problem mimo wszystko się utrzymuje, wybierzcie się do specjalisty_tki – po to w końcu jest.
Polecamy lekturę artykułu o tym, jak rozmawiać o seksie z partnerem_rką.
Upławy
No dobrze, wiesz już, czym jest śluz szyjkowy i co wpływa na jego wygląd oraz konsystencję, potrafisz też odróżnić go od śluzu, który powstaje wskutek podniecenia seksualnego. Masz świadomość, że świeża wydzielina z pochwy nie ma żadnego charakterystycznego zapachu, choć oczywiście, jeśli pozostawisz ją dłużej na bieliźnie, w pewnym momencie naturalnie zacznie go wydzielać (i nie będzie on zbyt przyjemny).
To wciąż jednak nie będzie zapach upławów, czyli zjawiska, które natychmiast powinno Cię zaalarmować!
Upławy to niewłaściwa wydzielina z pochwy, raczej nie pomylisz jej ze śluzem szyjkowym. W ten sposób organizm informuje Cię o infekcjach intymnych, najczęściej bakteryjnych lub drożdżakowych (o bakteryjnym zapaleniu pochwy przeczytasz tu, o grzybicy pochwy tutaj). Nie warto narażać zdrowia, dlatego też bądź czujna_y i zwróć szczególną uwagę, jeżeli wydzielina z pochwy:
- ma nietypowy kolor: szarawy, żółtawy, zielonkawy, brązowawy;
- jest zdecydowanie obfitsza niż zwykle i współwystępuje z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak: obrzęk narządów rodnych, swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie;
- zmieniła swoją konsystencję – stała się znacznie gęstsza niż zwykle lub wręcz odwrotnie, dużo bardziej wodnista; zaniepokoić powinna Cię również konsystencja twarożku z charakterystycznymi grudkami;
- wydziela nieprzyjemny zapach, na przykład metaliczny lub rybi.
Zmiany w śluzie zachodzące w ramach cyklu menstruacyjnego są zupełnie normalne, podobnie w trakcie, jak i po seksie (także tym solo). Jeżeli jednak masz poczucie, że to anomalia, koniecznie umów się na konsultację ginekologiczną. Lekarz_rka będzie miał_a możliwość sprawdzić, co stanowi przyczynę upławów, i w razie potrzeby jak najszybciej rozpocznie odpowiednie leczenie.
- K.N. Jozkowski, D. Herbenick, V. Schick et al., Women’s perceptions about lubricant use and vaginal wetness during sexual activities, „The Journal of Sexual Medicine” 2012, vol. 10, i. 2.
- R.J. Levin, VIP, vagina, clitoral and periurethral glans – an update on human female genital arousal, „Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes” 1991, vol. 98, i. 2, p. 61-69.
- R.J. Levin, The physiology of sexual arousal in the human female: a recreational and procreational synthesis, „Archives of Sexual Behavior” 2002, vol. 31, i. 5, p. 405-411.
- Z. Pastor, Female ejaculation orgasm vs. coital incontinence: a systematic review, „The Journal of Sexual Medicine” 2013, vol. 10, i. 7, p. 1682-1691.
Data dodania: 14/08/2022
Data aktualizacji: 14/08/2022