Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Tampon tamponowi nierówny! Czyli jak dobrać tampony?

Aktualizacja: 4min.

Czy zakup tamponów może przyprawić o zawrót głowy? Ten pierwszy – może i tak. Ale wystarczy kilka słów wyjaśnienia i wybór najlepszych tamponów staje się naprawdę prosty i intuicyjny.

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Jakie są wielkości tamponów?

Na rynku dostępne są tampony w trzech wielkościach (rozmiarach): mini (light), regular (normal) i super. Czasami można spotkać również tampony w rozmiarze super plus. Są to określenia dotyczące chłonności tamponu. Co ciekawe, poziomy te są niezależne od marki, którą wybierzesz – zostało to wyliczone podczas standardowych testów laboratoryjnych.

Większość producentów oferuje jeden rozmiar w jednym pudełku, ale są też firmy dające możliwość spersonalizowania swojego opakowania (zobacz nasze tampony Your KAYA, kłaniamy się nisko). W takim przypadku to Ty decydujesz o swoim zapotrzebowaniu i wybierasz liczbę tamponów w poszczególnym rozmiarze. Nie musisz mieć więc w łazience trzech pudełek „na każdą okazję”, a tylko jedno, ale idealnie skrojone pod Ciebie.

A jak dobrać odpowiedni tampon, gdy jeszcze nie miesiączkowałaś_eś? Niestety, przed pierwszą miesiączką zakup tamponów w takiej opcji musi być intuicyjny, dopóki nie przekonasz się, jakie oblicza ma Twój okres i jaka konfiguracja będzie najbardziej odpowiednia. Dobrze jest zacząć od tych o najmniejszym rozmiarze.

Warto dodać, że czasami bezbolesne użytkowanie tamponów nie jest możliwe przez budowę hymenu (więcej o tym przeczytasz tu), a przy zachowanym hymenie lepiej używać tamponów w mniejszym rozmiarze.

ilustracja rodzaje hymen

Czy chłonność tamponów = pojemność?

Tak, właśnie tak – chłonność to pojemność tamponów, czyli ilość płynów miesiączkowych, które jest w stanie wchłonąć tampon zaaplikowany do pochwy.

Chłonność tamponu – kiedy jaką wybrać?

Jak już wspomniałam, na półkach z artykułami higienicznymi najczęściej spotkasz tampony: mini, regular i super. Zacznę od końca i wyjaśnię, że zazwyczaj największe tampony (najbardziej chłonne) potrzebne są na początkowe 1 lub 2 dni miesiączki. Czasami pierwsze kilka godzin okresu to zaledwie plamienie, z którym poradzi sobie zwykła podpaska lub tampon mini, ale sytuacja szybko się zmienia i możesz potrzebować solidniejszego wsparcia.

W miarę upływu czasu (czy raczej wydzieliny miesiączkowej) będziesz przechodzić z jednego poziomu chłonności na drugi, więc – najprościej mówiąc – będziesz sięgać po coraz mniejsze tampony: normal i mini.

ilustracja tampon w pochwie

Jakie tampony na początek?

Na początek najlepszy będzie najmniejszy tampon (o najmniejszym stopniu chłonności). Duże tampony przydadzą się na kolejnym etapie!

Równie ważne jest to, by były to dobre tampony, czyli zrobione z naturalnych materiałów, takich jak organiczna bawełna oraz by nie były bielone chlorem (ponownie – polecamy się!). To bardzo ważne – w końcu zostawiasz je w sobie na kilka godzin!

Koniecznie zajrzyj do naszej instrukcji jak założyć tampon.

A więcej o dziewictwie i używaniu tamponów przeczytasz tutaj: Czy będąc dziewicą możesz stosować tampony?

Jak dopasować tampon do obfitości okresu?

Aby najlepiej dopasować tampon do obfitości okresu, musisz obserwować zmieniające się krwawienie. Na niewielkie plamienie wystarczy najmniejszy tampon, ale gdy miesiączka jest intensywna, obfita – potrzebny będzie tampon o większym stopniu chłonności

Niestety w kwestii doboru tamponów na cały czas trwania okresu nie mamy uniwersalnej zasady dla wszystkich osób miesiączkujących. To bardzo indywidualna kwestia – część osób już od pierwszego dnia mają bardzo obfite krwawienie, u innych z kolei pierwszy dzień jest łaskawy, jeśli chodzi o objętość miesiączki, natomiast najbardziej obfite plamienie następuje w 2. i 3. dniu okresu – wtedy musisz sięgnąć po największy tampon. Dlatego tak ważne jest, żebyś obserwował_a swoje ciało i zwiększał_a swoją samoświadomość.

Po pewnym czasie od pierwszej miesiączki okres zwykle stabilizuje się (a kolejne krwawienia są podobne do poprzednich), co ułatwia oszacowanie ile produktów higienicznych w danym rozmiarze zużywa się w ciągu jednego okresu.

Zajrzyj też do artykułów o tamponie a sikaniu oraz o wyrzucaniu zużytych tamponów.

Źle dobrany tampon – jak go rozpoznać?

Jeden tampon możesz mieć zaaplikowany przez od 4 do 6 godzin, maksymalnie do 8 (więcej o tym, jak długo trzymać tampon, przeczytasz tu). Jeśli po czasie krótszym niż ten widzisz plamy na bieliźnie lub wkładce (niektóre osoby zakładają ją jako dodatkowe zabezpieczenie bielizny) lub zauważasz krew na sznureczku od tamponu, oznacza to, że musisz sięgnąć po bardziej chłonny tampon (jeśli to możliwe) lub zwiększyć częstotliwość jego wymiany (możesz ustawić przypomnienie w telefonie, by regularnie kontrolować sytuację). 

Jeśli natomiast po 4-6 godzinach wyjmujesz częściowo biały tampon, to możesz sięgnąć po ten w mniejszym rozmiarze lub – jeśli używasz mini – przerzucić się na podpaskę.

Jakie są skutki uboczne złego dopasowania?

Źle dopasowany tampon to z pewnością tampon, który przecieka – wtedy po prostu nie spełnia swojej funkcji (nie jest w stanie wchłonąć całkowicie płynów miesiączkowych). Zatem skutkiem ubocznym będzie tu poplamiona bielizna lub po prostu dyskomfort związany z przeciekaniem.

Wydawać by się mogło, że dobrym wyjściem mógłby być wybór tamponu o większej chłonności niż ta faktycznie potrzebna – nic bardziej mylnego. Zbyt duży tampon zbierze Twoje naturalne nawilżenie w pochwie (fizjologiczną wydzielinę), co może spowodować suchość i podrażnienie oraz sprzyjać rozwojowi zakażenia.

Z pewnością też nie będzie nasączony na tyle, by być niewyczuwalnym – co może spowodować dyskomfort, zarówno w trakcie użytkowania, jak i wyjmowania tamponu. Pamiętaj: wyjmowanie dobrze nasączonego tamponu jest łatwe i bezbolesne.

Psst! Po więcej informacji o wyjmowaniu tamponów udaj się tutaj!

Mam nadzieję, że masz już wszystkie informacje, by zacząć przygodę z tamponami. Powodzenia!

 • R.A. Hajjeh, A. Reingold, A. Weil et al., Toxic shock syndrome in the United States surveillance update, 1979–1996, „Emerging Infectious Diseases” 1999, vol. 5, i. 6, p. 807-810.
 • P.J. Hillard Adams, Menstruation in young girls: a clinical perspective, „Obstetrics & Gynecology” 2002, vol. 99, i. 4, p. 655-662,
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0029784402016605
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0029784402016605 [dostęp z dn. 01.04.2022].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 15/08/2022

  Data aktualizacji: 15/08/2022

  Autor_ka:

  Paulina Pomaska

  Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  Zobacz produkty