Na rynku dostępne są liczne środki higieniczne mające uchronić przed przeciekaniem podczas miesiączki. Podpaski, tampony, kubeczki menstruacyjne – to jedynie ich główne rodzaje, w obrębie których znajdziesz szereg różnych wariantów i możliwości.
Jeżeli odwiedzasz nas po raz pierwszy: You KNOW, czyli portal, na którym czytasz poniższy artykuł, jest siostrzaną platformą Your KAYA, marki specjalizującej się w tworzeniu ekologicznych produktów higienicznych, a także związanych z pielęgnacją czy szeroko rozumianym self-care.
Zobacz również nasze instrukcje „jak założyć kubeczek menstruacyjny” oraz „jak wyjąć kubeczek menstruacyjny”.
Prawdopodobnie przed jego zakupem zechcesz wykonać porządny research, a jednym z pytań, które zrodzą się w Twojej głowie, będzie:
Czy kubeczek menstruacyjny jest zdrowy?
To dość ogólne pytanie, za którym czai się szereg wątpliwości. Być może borykasz się z jakimiś dolegliwościami intymnymi, które uniemożliwiają Ci swobodne funkcjonowanie (nie tylko podczas okresu). Może słyszałaś_łeś o TSS i obawiasz się konsekwencji używania wybranych środków higieny menstruacyjnej. A może po prostu „badasz grunt” i chcesz poznać nowy produkt przed rozpoczęciem jego stosowania. Przejdźmy więc do sedna.
Kubeczek menstruacyjny a dziewictwo
Wiele osób, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego, obawia się, że stosowanie dopochwowych środków ochrony menstruacyjnej może spowodować utratę dziewictwa.
Hymen (błona dziewicza) stanowi fałd śluzówki macicy – nie ma podstaw do dopisywania mu jakichkolwiek głębszych znaczeń z medycznego punktu widzenia.
To, co oznacza dla Ciebie dziewictwo, jest Twoją osobistą sprawą. Nikt nie ma prawa Cię oceniać czy narzucać swoich poglądów, merytorycznie sprawa przedstawia się jednak właśnie w ten sposób.
O konstrukcie kulturowym dziewictwa szerzej mówimy tutaj, natomiast informacji o samym hymenie (wcześniej: błonie dziewiczej) szukaj tu.
Kubeczek menstruacyjny (podobnie jak tampony) może uelastycznić i rozciągnąć hymen. Jeśli z osobistych względów nie chcesz go naruszyć, możesz używać kubeczka jedynie w wybranych okolicznościach – chodzi o szczątkowy hymen, który nie stanowi przeszkody przy włożeniu kubeczka oraz rozciągliwy hymen, który nie zamyka wejścia do pochwy.
W pozostałych przypadkach pierwsze założenie kubeczka może wiązać się z dyskomfortem i niewielkim krwawieniem.
Współżycie
Seks oralny podczas miesiączki może być troszkę… bałaganiarski?
Kubeczek menstruacyjny z racji formuły swojego działania (zbierania płynu menstruacyjnego w szczelnym, silikonowym kielichu) i faktu, że poprawnie zaaplikowany nie wystaje z dróg rodnych, jest w tej sytuacji stosownym wyborem. Stosownym – bo bezpiecznym, skutecznym i niestojącym na przeszkodzie czerpania satysfakcji ze współżycia.
Seks w czasie miesiączki? Więcej dowiesz się tutaj.
Infekcje intymne
Po pierwsze pamiętaj, że wszelkiego rodzaju problemy zdrowia intymnego wymagają profesjonalnej diagnostyki i leczenia.
Ewentualne infekcje nie stanowią przeszkody w stosowaniu kubeczków menstruacyjnych pod warunkiem, że zachowasz wymagany rygor higieniczny, czyli:
- będziesz je regularnie opróżniać i oczyszczać,
- przy każdej jego wymianie będziesz przemywać okolice intymne (pochwa oczyszcza się sama – mówimy więc o zewnętrznych narządach płciowych, czyli sromie; w jego higienie świetnie sprawdzi się delikatny płyn z kwasem mlekowym w składzie).
Przeczytaj również tekst lek. Karoliny Rasoul-Pelińskiej o tym, jak radzić sobie z infekcjami intymnymi.
TSS
Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to zakażenie organizmu wywołane obecnością toksyn produkowanych przez bakterie gronkowca.
Ryzyko TSS łączone było głównie z tamponami – ich długotrwała obecność w pochwie podczas krwawienia menstruacyjnego wiąże się z powstawaniem ciepłego i wilgotnego środowiska wewnętrznego, które w przypadku zarażenia gronkowcem staje się idealną przestrzenią do rozwoju tej bakterii.
W czasie używania kubeczka ryzyko zespołu wstrząsu toksycznego występuje, jednak jest znacznie niższe niż przy użyciu tamponów.
Dlaczego? Kubeczek nie wchłania płynu menstruacyjnego, a zbiera go i zamyka w silikonowym kielichu. Pamiętaj, że kubeczek menstruacyjny należy opróżnić maksymalnie po 12 godzinach od jego aplikacji.
Więcej o TSS przeczytasz tutaj.
Endometrioza
Jeżeli masz endometriozę – przedyskutuj chęć korzystania z kubeczka menstruacyjnego z ginekologiem_ożką.
Endometrioza przez charakterystyczne dolegliwości bólowe może utrudniać aplikację kubeczka. Odpowiadają za to jej ogniska, które w pewnych przypadkach uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w trakcie menstruacji.
Szukając informacji na temat powiązań kubeczka menstruacyjnego z endometriozą, możesz natknąć się na hipotezę związaną z występowaniem tak zwanego wstecznego miesiączkowania (które według jednej z teorii odpowiedzialne jest za powstawanie endometriozy). Są to jednak wyłącznie studia przypadków, a nie zakrojone na szerszą skalę badania. Wstępne wnioski i opinie lekarzy wskazują też, że ewentualne komplikacje zdrowotne mogą wynikać nie z samego kubeczka, a z jego niewłaściwego użytkowania.
Jeśli Twój lekarz_rka nie widzi przeciwwskazań, a aplikacja kubeczka nie sprawia Ci bólu – możesz śmiało kontynuować jego używanie.
Zobacz również nasz artykuł: Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?
Nadżerka (ektopia)
Ektopia szyjki macicy to przemieszczenie nabłonka walcowatego wyścielającego jej kanał na tarczę szyjki (czyli tę część widoczną przez pochwę).
Ektopia może powodować dyskomfort i krwawienie w trakcie współżycia czy nasilać infekcje. W takim w wypadku lekarz może odradzić używanie kubeczka. Bezobjawowa postać ektopii nie stanowi jednak żadnej przeszkody.
Dowiedz się więcej także o łagodnych zmianach w obrębie macicy i jajników.
Grzybica pochwy
W trakcie miesiączki nie stosuje się leczenia w formie dopochwowych preparatów, dlatego jeśli to kubeczek uważasz za najbardziej adekwatną dla siebie formę ochrony menstruacyjnej i lekarz_rka wyraża zgodę na kontynuację jego użytkowania – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Infekcja jako skutek uboczny używania kubeczka to bardzo rzadkie zjawisko. Prędzej może do niej dość wskutek transmisji bakterii z dłoni podczas aplikacji, dlatego warto podkreślić znaczenie odpowiedniej dezynfekcji i przygotowania nie tylko kubeczka, ale i higieny Twojego ciała.
Zerknij również na nasz artykuł: Grzybica pochwy od A do Z.
Tyłozgięcie macicy
Tyłozgięcie macicy to stan, w którym trzon macicy zwrócony jest w kierunku kręgosłupa. Analogicznie, jeżeli skierowany jest w stronę pęcherza moczowego, mówimy o przodozgięciu.
Może mieć charakter wrodzony lub nabyty, a szacuje się, że ma je 1 na 5 osób posiadających macicę!
Tyłozgięcie macicy nie stanowi patologii ani choroby samej w sobie. Jego postać nabyta może być symptomem między innymi endometriozy. Wrodzone nie wymaga leczenia, nie stanowi również żadnej przeszkody w przypadku ciąży czy chociażby stosowania kubeczka menstruacyjnego.
Ważne jest, aby dać sobie czas na sprawdzenie i znalezienie rozmiaru oraz dogodnej pozycji dla kubeczka (czyli zarazem wiedzy o położeniu szyjki macicy w dniach krwawienia – jeśli jest ona zbyt nisko, nawet najmniejszy rozmiar kubeczka może się okazać niemożliwy do użytku).
Przeczytaj również nasz artykuł o budowie macicy.
Spirala antykoncepcyjna
Stosowanie spirali nie jest przeciwwskazaniem do używania kubeczka menstruacyjnego.
Być może obawiasz się, że wyciągając kubeczek, naruszysz (lub wysuniesz z jamy macicy) spiralę. Strach ma jednak wielkie oczy – ryzyko jest niskie. Pamiętaj, że przy wyjmowaniu należy odessać kubeczek.
Oddawanie moczu
Kubeczek menstruacyjny nie powoduje problemów z oddawaniem moczu, nie trzeba go również wyjmować przed mikcją.
Osoby, które mają problemy na przykład z nietrzymaniem moczu, powinny wybierać kubeczki menstruacyjne z miękkiego silikonu medycznego, aby nie wywoływać dodatkowego nacisku na pęcherz.
Problem częstego oddawania moczu opisujemy tutaj.
Suchość pochwy a aplikacja kubeczka
Jeśli dokucza Ci suchość pochwy – przede wszystkim postaraj się znaleźć przyczynę tego stanu. Nie wahaj się i skonsultuj się z ginekologiem_ożką.
Suchość pochwy może utrudniać aplikację kubeczka. Pomocne rozwiązanie stanowi w tym wypadku lubrykant – ważne, aby miał naturalny, delikatny skład. Z czystym sercem polecam Ci żel intymny Your KAYA. Został stworzony na bazie wody i aloesu, więc nie wpłynie na strukturę kubeczka i jest w pełni bezpieczny dla Twojego ciała.
Mięśnie dna miednicy a kubeczek menstruacyjny
Spięte mięśnie Kegla mogą skutkować problemami podczas aplikacji i wyjmowania kubeczka menstruacyjnego z dróg rodnych.
Tańczysz pole dance? Ćwiczenia tego typu wzmacniają mięśnie dna miednicy i w ich trakcie możesz śmiało używać kubeczka menstruacyjnego.
W przypadku konkretnych zaleceń od terapeuty_tki urofizjologicznego_nej skonsutuj z nim_nią chęć używania kubeczka w trakcie krwawienia.
Ważna uwaga – bezpieczniej jest rozpoczynać swoją kubeczkową przygodę od tych bardziej miękkich produktów i ewentualnie zwiększać twardość silikonu medycznego, z którego zostały wykonane.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o kubeczku - polecamy artykuł: „zalety i wady kubeczka menstruacyjnego" oraz „najczęstsze obawy podczas użytkowania kubeczka". Jeśli obawiasz się przeciekania zajrzyj do artykułu „Przeciekający kubeczek menstruacyjny – jak temu zaradzić?”.
- A.N. Schnyer, J.T. Jensen, A. Edelman, L. Han, Do menstrual cups increase risk of IUD expulsion? A survey of self-reported IUD and menstrual hygiene product use in the United States, „The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care” 2019, vol. 24, i. 5, p. 1-5.
- E. Stanek-Misiąg, Kubeczek menstruacyjny. Jaki wybrać, jak zakładać i wyjmować, jak często opróżniać, https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/wywiady/281955,kubeczek-menstruacyjny-jaki-wybrac-jak-zakladac-i-wyjmowac-jak-czesto-oprozniac [dostęp z dn. 12.01.2022].
- A.M. Van Eijk, G. Zulaika, M. Lenchner et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, „The Lancet Public Health” 2019, vol. 4, i. 8.
- E.R. Wiebe, K.J. Trouton, Does using tampons or menstrual cups increase early IUD expulsion rates?, „Contraception” 2012, vol. 86, i. 2, p. 119-121.
Data dodania: 14/08/2022
Data aktualizacji: 14/08/2022