Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Skąpy okres - powód do radości czy stresu?

Aktualizacja: 4min.

Miesiączka, trwająca mniej niż 3 dni i niewymagająca nawet zakładania podpaski… Rozmarzyłaś_łeś się? ;) Czy skąpy okres to jednak oby na pewno powód do radości? Jakie mogą być jego przyczyny i czy są one groźne dla zdrowia?

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska

Skąpa miesiączka – czyli jaka?

Niektóre osoby urodziły się pod szczęśliwą gwiazdą i począwszy od pierwszej miesiączki, cykle przechodzą bezobjawowo. Krwawienie nie jest uciążliwe, jajniki dają żyć bez bólu, a nieznośny PMS to dla nich czarna magia…

Jeżeli Twój okres z zasady jest raczej skąpy i nie towarzyszą Ci z jego powodu żadne nieprzyjemne dolegliwości – nie masz czym się martwić. Jeśli jednak zauważasz zmiany w obfitości miesiączki i chciałabyś_łbyś zmierzyć, ile krwi faktycznie wydalasz w trakcie menstruacji – zapraszam Cię do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdziesz wskazówki jak najsprawniej wykonać takie pomiary.

Podczas okresu z organizmu wydala się nie tylko krew – stanowi ona jedynie składnik płynu miesiączkowego. Przyjmuje się, że na 100 mililitrów płynu menstruacyjnego od około 40 do 60 mililitrów to krew. Pamiętaj jednak, że to orientacyjna wartość!

Według tych danych skąpy okres to taki, w trakcie którego Twój organizm wydala mniej niż 40 mililitrów krwi w płynie menstruacyjnym.

Jednorazowe wzmożone lub skąpe krwawienie nie powinno wzbudzać Twojego niepokoju – jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, obserwuj swój organizm (oraz samopoczucie) na przestrzeni 3 cykli. A jeżeli nie masz obfitych miesiączek, nie chcesz brudzić sobie majtek, a podpaska to za dużo, nie zapomnij o naszych wkładkach higienicznych. Dzięki ich ultralekkości i smukłemu kształtowi zapomnisz, że je nosisz. Gwarantujemy: Twój poziom komfortu zmieni się na dobre, a środowisko Ci kiedyś podziękuje!

Kiedy skąpe miesiączki są… zbyt skąpe?

Skąpy okres (hypomenorrhoea), tak samo jak obfite miesiączki (o których swoją drogą pisaliśmy już w innym artykule, również wartym przeczytania!), może mieć różne przyczyny i świadczyć o mniej lub bardziej poważnych dolegliwościach oraz zmianach w organizmie. Może wynikać ze stresu, zmęczenia, nagłej zmiany trybu życia, zaburzeń psychicznych, ciąży, a w końcu z różnego rodzaju chorób. Jedno jest pewne: nie należy tego bagatelizować!

ilustracja: cykl menstruacyjny

Cykl menstruacyjny zdrowej osoby zwykle trwa około 28 dni (z wahaniem do 4 dni), a pierwsze od 3 do 5 dni cyklu to menstruacja. W tym czasie dochodzi do złuszczania się endometrium, czyli błony śluzowej macicy. To właśnie wtedy organizm wydala krew menstruacyjną, a poziom czy intensywność tego procesu zależą od wielu czynników.

Skąpa miesiączka – potencjalne przyczyny

Bardzo skąpy okres może mieć różne podłoże. Częstym powodem są na przykład długotrwały stres i przewlekłe zmęczenie – w takim wypadku podstawowe zalecenie stanowi zmiana trybu życia (a przynajmniej wdrożenie wyciszających, relaksujących praktyk, które pomogą rozładować napięcie). Warto postawić na regenerację organizmu, wysypianie się, aktywność fizyczną (jak joga lub pilates). W poważniejszych przypadkach, kiedy w parze z przewlekłym stresem idą zaburzenia lękowe, konieczna jest wizyta u psychologa_lożki bądź psychiatry_rki.

Zbyt skąpe miesiączki występują też w wyniku intensywnego treningu fizycznego. Z tą dolegliwością często mają do czynienia osoby zawodowo uprawiające sport, które poddają organizm długotrwałym i obciążającym ćwiczeniom bez możliwości zapewnienia sobie czasu na odpowiednią regenerację. Informacja nie tylko dla atletek_tów: nasz organizm, aby funkcjonował prawidłowo, musi mieć czas na odbudowę i odpoczynek!

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Skąpe krwawienia często się z nią łączą. Hormony zawarte w pigułkach antykoncepcyjnych wpływają bowiem na endometrium – hamują proliferację jego komórek (nie nadbudowuje się ono w takim stopniu, jak ma to miejsce w naturalnym cyklu). Więcej o tym temacie dowiesz się z naszego artykułu: Tabletki antykoncepcyjne a okres.

Skąpy okres może być również wynikiem zaburzeń odżywiania. Anoreksja, bulimia i ortoreksja to choroby wyniszczające nie tylko mózg i psychikę, ale także ciało. Niedobory masy ciała, nadmierne odchudzanie się, wymioty lub przesadne trzymanie się diety często wpływają na ilość krwi podczas okresu. W poszczególnych przypadkach przy gwałtownych zmianach masy ciała dochodzi nawet do długotrwałego zaniku miesiączki. To z kolei może spowodować poważne zaburzenia hormonalne i nieodwracalne zmiany w organizmie.

Przyczyną skąpych miesiączek może być też wejście w okres przedmenopauzalny. W tym czasie stopniowo wygasa czynność jajników i zaczynają one produkować coraz mniej estrogenu. Często skutkuje to nieregularnymi, skąpymi krwawieniami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o menopauzie przeczytaj nasz artykuł tutaj.

Skąpe krwawienie miesiączkowe a choroby

Zbyt mała ilość krwi miesiączkowej może wynikać z toczących się w organizmie chorób. Konkretną przyczynę tego stanu, po serii odpowiednich badań, określi ginekolog_lożka.

Jedną z częstych diagnoz są zaburzenia hormonalne. Z kolei pod płaszczem tego szeroko rozumianego pojęcia mogą kryć się różne anomalie:

 • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – to trudna do uchwycenia w kilku zdaniach jednostka chorobowa; jedną z opcji leczenia jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
 • Hiperprolaktynemia – podwyższony poziom prolaktyny (hormonu luteotropowego).
 • Choroby tarczycy.

Przyczyną skąpych krwawień menstruacyjnych może być również zespół Ashermana. To bardzo rzadkie, nabyte schorzenie ginekologiczne. Najczęściej stanowi wynik przebytego zabiegu wyłyżeczkowania macicy.

Czy to ciąża? Krwawienie implantacyjne

Skąpe miesiączki łatwo pomylić z plamieniem – a jeśli czytałaś_łeś już nasz artykuł na ten temat, to wiesz, że plamienia są pewnego rodzaju wskazówką od organizmu. Niektóre z nich mogą świadczyć o ciąży, a nazywamy to krwawieniem implantacyjnym.

Dla jednych krwawienie implantacyjne może być długo wyczekiwanym sygnałem, dla innych – dużym zaskoczeniem. Tego typu plamienie jest oznaką zagnieżdżenia się zarodka w macicy i często to jeden z najszybciej dających o sobie znać objawów ciąży.

Taki rodzaj krwawienia występuje zazwyczaj w podobnym terminie, w którym spodziewasz się miesiączki. Łatwo więc je pomylić, w szczególności kiedy okres zazwyczaj nie ma obfitego charakteru. Takie krwawienie często jest skąpe, jednak warto pamiętać, że u niektórych osób wygląda jak normalna miesiączka. Trwa od kilku godzin do maksymalnie 3 dni i nie towarzyszą mu żadne dodatkowe dolegliwości kojarzone z okresem. Jednak jeśli oprócz plamienia występują u Ciebie mdłości, jesteś wrażliwa_wy na zapachy, towarzyszy Ci zmęczenie i senność – warto zrobić test ciążowy.

Jakkolwiek atrakcyjna wydaje się wizja skąpego krwawienia – nie lekceważ go. Obserwuj swoje ciało, szczególnie w trakcie menstruacji, kiedy należy mu się wyjątkowa opieka i wyrozumiałość.

 • G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Warszawa 2021.
 • N. Santoro, Perimenopause. From Research to Practice, „Journal of Women’s Health” 2016, vol. 25, i. 4, p. 332-339.
 • E. Wallach, R. Toaff, S. Ballas, Traumatic Hypomenorrhea-Amenorrhea (Asherman’s Syndrome), „Fertility and Sterility” 1978, vol. 30, i. 4, p. 379-387.
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 05/08/2022

  Data aktualizacji: 12/08/2022

  Autor_ka:

  Dominika Gajewska

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   ZAPACH TOFFI

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 33,99 ZŁ
   OD 33,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   BEZPIECZNY W CIĄŻY

  Zobacz produkty