Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Jak założyć tampon – krok po kroku

Aktualizacja: 4min.

Jeśli nigdy nie używałaś_eś tamponów (a chciałabyś_łbyś) – ten artykuł jest dla Ciebie. Przed Tobą dokładna instrukcja ich aplikacji!

 Jak założyć tampon po raz pierwszy?

Przed aplikacją dokładnie umyj ręce!

  1. Postaraj się rozluźnić – stresując się, mimowolnie spinasz mięśnie, co może utrudnić Ci aplikację tamponu.
  2. Przyjmij wygodną pozycję – możesz stać (z jedną nogą opartą na przykład na toalecie czy wannie), siedzieć, przykucnąć. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze!
  3. Wyjmij tampon z pudełeczka, zdejmij z niego owijkę i pociągnij za sznureczek, by upewnić się, że jest dobrze umocowany.
  4. Rozchyl lekko wargi sromowe i – trzymając tampon dominującą ręką pomiędzy kciukiem, palcem wskazującym i środkowym – wprowadź samą jego końcówkę, a następnie zaczekaj kilka sekund. Po tym czasie Twoja wydzielina z pochwy powinna zmiękczyć trochę tampon.
  5. Wtedy – trzymając go już jedynie kciukiem i środkowym – popchnij delikatnie palcem wskazującym do wnętrza pochwy.
  6. Boli? Czujesz opór? Spróbuj zmienić kąt wprowadzania, przesuń lekko tampon w prawo lub w lewo. Powinien wejść pomiędzy cewkę moczową a odbyt. Nie bój się, że trafisz w nieodpowiednią dziurkę, to niemożliwe – ujście cewki jest maleńkie, poza tym znajduje się dużo wyżej.

W zależności od długości Twojej pochwy, tampon powinien znaleźć się mniej więcej na głębokości od trzech do pięciu centymetrów (ale znowu – to kwestia bardzo indywidualna). Najważniejsze, żebyś go nie czuł_a, gdy skończysz.

Jeśli zastanawiasz się jak prawidłowo dobrać rozmiar tamponów – zajrzyj tutaj.

W które dni miesiączki najlepiej używać tamponów?

Zacznij od dnia, w którym krwi jest najwięcej – ujście pochwy jest wtedy najlepiej nawilżone, więc wprowadzanie tamponu powinno pójść gładko.

W ostatnich dnia krwawienia, kiedy nie jest ono intensywne, warto przerzucić się na podpaski/wkładki.

Obawiasz się plam na bieliźnie? Przeczytaj, w jakich sytuacjach tampon może przeciekać i jak się przed tym uchronić.

Jak założyć tampon z aplikatorem?

Używanie tamponu z aplikatorem uważane jest za bardziej higieniczną opcję, ponieważ jego budowa umożliwia uniknięcie bezpośredniego kontaktu dłoni ze środkiem higienicznym podczas jego aplikacji.

  1. Niemniej, nie zapomnij umyć rąk przed i po jego włożeniu!
  2. Pociągnij za wewnętrzną rurkę – w ten sposób wysuniesz większą część aplikatora (powinnaś_nieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie).
  3. Następnie ujmij kciukiem i palcem środkowym dolną część aplikatora, rozchyl delikatnie wargi sromowe i powoli umieść aplikator w pochwie.
  4. Dociśnij mniejszą rurkę do większej w taki sposób, jak gdybyś korzystała ze strzykawki. Tampon jest już w środku. Teraz wystarczy, że wyjmiesz aplikator – gotowe!

Jak często zmieniać tampon?

Tampon należy wymieniać co 4-6 godzin, a maksymalnie po 8 godzinach. Trzymanie go dłużej wewnątrz pochwy potęguje ryzyko wystąpienia TSS (zespołu wstrząsu toksycznego).

A jeszcze więcej informacji na temat częstotliwości wymieniania tamponów znajdziesz tutaj!

Jak usunąć tampon?

Aby wyjąć tampon, umyj ręce, przyjmij dogodną dla siebie pozycję i postaraj się rozluźnić mięśnie pochwy. Następny krok - pociągnij delikatnie za sznureczek. Poszło? Nie? Poruszaj sznureczkiem na boki, opór powinien ustąpić.

Czy tampony nadają się na basen?

Tak! Możesz śmiało używać ich podczas pływania.

Pamiętaj jednak, aby tuż przed wejściem do wody włożyć nowy tampon oraz wymienić go zaraz po zakończeniu pływania.

Więcej na temat przeczytasz tutaj!

Mam nadzieję, że pierwsza aplikacja tamponu nie sprawiła Ci trudności, a jeśli tak – obiecuję, że po czasie dojdziesz do wprawy i cała akcja nie będzie Ci zabierać więcej niż pół minutki.

Pokaż Ukryj źródła źródeł

Data dodania: 06/08/2022

Data aktualizacji: 20/10/2022

Autor_ka:

Ania Kurecka

Bestsellery

Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

Zobacz produkty
Zobacz produkty