Tampony - kiedy i czy są lepsze niż podpaski?
Tampon działa wewnątrz ciała, dzięki temu możesz czuć się swobodnie, nic się nie przykleja, nie podwija, ale nie jest to rozwiązanie idealne - niech pierwsza rzuci kamieniem ta, która nigdy nie poplamiła bielizny przez używanie tamponów. Dużą zaletą tamponu jest również zapach - a raczej jego brak - ponieważ wchłaniana przez niego krew ma minimalny kontakt z tlenem, nie dochodzi do jej rozkładu i w konsekwencji do powstawania nieprzyjemnej woni (jeśli chcesz się dowiedzieć o zapachach miejsc intymnych przeczytaj artykuł: Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać?). Tampon góruje nad podpaską również rozmiarem. Możesz wziąć go w garść i iść do łazienki, zmieści się w najmniejszej przegródce w torebce, w kieszeni, a nawet w portfelu.
Kiedy jeszcze tampon wygrywa z podpaską? Gdy np. miesiączka zaskoczy Cię na wakacjach, kiedy chcesz iść na basen i gdy zależy Ci na tym, żeby nic nie krępowało ruchów.
Podpaski - kiedy są lepsze od tamponów?
Po podpaski sięgamy najczęściej kiedy zaczynamy miesiączkować, ponieważ są dużo prostsze w użyciu. Jak założyć podpaskę? Nic prostszego. Wystarczy tylko odkleić pasek zabezpieczający warstwę kleju, zamocować na majtkach i voila! Prościej też niż w przypadku tamponów można monitorować potrzebę wymiany podpaski. Krew wypływa na zewnątrz, a więc nic nie zostaje w środku przez kilka godzin, co jest postrzegane jako duża zaleta.
Podpaska zwycięża w sytuacjach, w których boli wszystko, nie tylko brzuch, plecy, ale nawet wargi sromowe i pochwa - a takie sytuacje się zdarzają. Wtedy ostatnie, na co masz ochotę, to aplikacja tamponu. Jeżeli jesteś w trakcie infekcji intymnej rozważ używanie podpasek, mogą być wygodniejsze i bardziej higieniczne.
O pływaniu podczas okresu i produktach, które warto wybrać na ten czas dowiesz się z artykułu tutaj.
Czy tampony są niebezpieczne?
Boisz się, że tampon powędruje w głąb ciała - niepotrzebnie - nie ma takiej możliwości. Mięśnie pochwy utrzymają go na właściwym miejscu. Nie będziesz mieć z tamponami żadnych problemów, jeżeli będziesz przestrzegać zasad związanych z ich aplikacją. I przede wszystkim pamiętaj zawsze o sznureczku - w roztargnieniu można zapomnieć o jego rozwinięciu przed umieszczeniem tamponu wewnątrz pochwy. Wyjęcie go nie będzie niemożliwe, ale z pewnością trzeba się będzie trochę nagimnastykować. Jeżeli Ci się to nie uda, spróbuj wycisnąć go mięśniami - przykucnij i przyj, tak jakbyś rodziła. Tampon sam nie wypadnie, a pozostawienie go wewnątrz ciała może być przyczyną poważnego zakażenia.
Przeciek? Ustrzeż się przed problemem - przeczytaj nasz artykuł „Dlaczego tampon przecieka?”.
Pamiętaj o wyjęciu poprzedniego tamponu przed aplikacją kolejnego - w wyniku pośpiechu i mechanicznego wykonywania czynności zdarza się popełniać takie głupstwa - serio! Jeżeli po aplikacji tamponu cały czas go czujesz, może to oznaczać, że zbyt płytko go włożyłać, lub jest za duży. Dobieraj rozmiar tamponu do obfitości krwawienia (o czym więcej przeczytasz tutaj).
Tampon aplikujesz do pochwy, dlatego ważne jest, aby wraz z nim nie fundować sobie dodatkowych atrakcji w postaci reakcji alergicznych. Większy komfort masz ze świadomością, że używasz tamponów, które nie są bielone chlorem, nie mają syntetycznych dodatków i toksyn - prawda?
Jeżeli masz problem z pamiętaniem, aby wymienić tampon co maksymalnie 4-6 godzin, ustaw sobie przypomnienie w telefonie. To bardzo ważne, bo niewystarczająco częsta wymiana tamponów może prowadzić do zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Pamiętaj o wymianie, troszcz się o swoje zdrowie, higienę i komfort.
Przeczytaj też nasze poradniki: jak poprawnie wyjąć tampon? oraz jak długo trzymać tampon?
Wady podpasek
Podpaski często są nasączane substancjami aromatyzującymi lub zwiększającymi chłonność (absorbentami), które niestety mogą powodować podrażnienia, swędzenie i alergie. Jeżeli masz wrażliwą skórę lub skłonność do uczuleń, albo po prostu chcesz dbać o swoje zdrowie - wybieraj podpaski, które nie są "wzbogacane" tego rodzaju specyfikami. Czyli na przykład ekologiczne podpaski Your KAYA.
Podpaska może się przemieszczać, przesuwać, lekko rolować tworząc pewnego rodzaju rynnę, którą wędrująca krew brudzi tylną część bielizny. Znasz to, prawda? Aby tego uniknąć trzeba ciut więcej uwagi poświęcić mocowaniu podpaski przed pójściem spać. Z kolei zbyt duża podpaska może powodować otarcia.
To jak w końcu, podpaski czy tampony? Niektóre z nas nie wyobrażają sobie używania tamponów w czasie okresu, są też takie, które nie przepadają za podpaskami. To, który środek higieniczny wybierzesz zależy od Twoich preferencji. Z pewnością warto wypróbować oba, dzięki temu dobierzesz ten najwłaściwszy. Niewykluczone również, że będziesz korzystać z obu. Najważniejsze jest to, żeby zadbać o odpowiednią higienę podczas okresu.
Przeczytaj też nasze artykuły o tamponach: Gdzie wyrzucać zużyte tampony oraz tampon a siku.
Data dodania: 07/08/2022
Data aktualizacji: 16/08/2022