Sprawdzone źródło

Nasze standardy sprawdzania źródeł

You KNOW to tylko rzetelne informacje oraz aktualne i wiarygodne źródła. Teksty oznaczone jako „SPRAWDZONE ŹRÓDŁO” zostały zweryfikowane przez ekspertkę_a – dzięki temu masz pewność, że czytasz najwyższej jakości treści.

You KNOW

Seks podczas miesiączki

Aktualizacja: 6min.

Seks podczas miesiączki to jeden z tematów, który budzi wiele emocji. Czy to kwestia tabu, jakim wciąż jest krew menstruacyjna? Współżycie podczas krwawienia ma jednak kilka zalet…

Zweryfikowane przez:

lek. Karolina Rasoul-Pelińska


To, czy zdecydujesz się na współżycie w trakcie miesiączki, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim to kwestia tego, jak postrzegasz
krew menstruacyjną i jakie emocje w Tobie wzbudza. Dodatkowo pojawia się obawa o reakcję partnera_rki na ewentualne plamy czy skrzepy krwi na ciele czy pościeli. Stres związany z plamieniem często odbiera nie tylko samą przyjemność z seksu, ale i chęć do jakichkolwiek spotkań czy aktywności.

 

 

Jak to mówią: „do tanga trzeba dwojga”, dlatego drugi istotny element tej układanki stanowi właśnie partner_ka i jego_jej podejście. Najważniejsza jest komunikacja: strach często wynika z niewiedzy, wiele osób odmawia zbliżeń w trakcie okresu ze względu na obawy o zdrowie partnera_rki lub założenie, że ich libido jest w tych dniach bliskie zeru.

Jak zatem przerwać ten impas? A może by tak… (uwaga, szalony pomysł!) zacząć od rozmowy? :) To, co należy jasno ustalić, to: SEKS W TRAKCIE MENSTRUACJI MOŻE BYĆ PRZYJEMNY, o ile jesteście na to gotowi_we. Wymaga to zaufania, bezpieczeństwa i pewności w obszarze Waszej intymności. Chodzi o komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Jeśli nie wiesz, jak rozpocząć dialog z partnerem_rką o seksie, zerknij na nasz artykuł pełen wskazówek i wsparcia!

 Pssst! Jeżeli dodatkowo zastanawiasz się, czy w trakcie krwawienia nie powinno się masturbować, odsyłam Cię do naszego artykułu o soloseksie w czasie okresu. Spoiler: przeciwwskazań nie stwierdzono ;) Zajrzyj też do tekstu o masturbacji kobiet.

Seks podczas okresu – zalety

To, że masz miesiączkę, nie oznacza, że Twoje życie seksualne powinno się zatrzymać! Choć seks podczas okresu może być nieco bałaganiarski – jest bezpieczny (o ile zastosujecie się do naszych wskazówek!). Na dodatek może być szczególnie przyjemny!

Do orgazmu prost(sz)a droga

Część aktywnych seksualnie osób uważa, że najlepsze orgazmy można przeżyć właśnie podczas menstruacji. Jak to możliwe? Podczas krwawienia w gospodarce hormonalnej zachodzą różne zmiany, dodatkowo potęguje się przekrwienie narządów płciowych, co prowadzi do wzmożonego pobudzenia i większej wrażliwości na dotyk. Doznania podczas zbliżenia są dzięki temu bardziej intensywne. Plusem współżycia w trakcie okresu jest także większe nawilżenie, co również wpływa na moc przeżyć. Krew działa jak naturalny lubrykant, więc w tym czasie możecie cieszyć się sobą bez dodatkowego wsparcia.

Seksmisja: nowa pozycja

Seks w trakcie miesiączki może dostarczyć nieco innych doznań niż normalnie. Szyjka macicy jest w tych dniach delikatnie skierowana w oś kanału rodnego. Według niektórych daje to idealną okazję do wypróbowania nowych pozycji. Pamiętaj jednak o ostrożności – czasami ten stan może wywoływać odwrotny skutek: ból i dyskomfort w konfiguracjach, które wcześniej były dla Was optymalne.

Luźniej i przyjemniej!

Kolejną zaletą seksu podczas okresu jest fakt, że orgazmy mogą łagodzić menstruacyjne skurcze! Kiedy szczytujesz, mięśnie pochwy najpierw się kurczą, a potem rozluźniają, co przynosi ulgę w bólach miesiączkowych. Warto też wiedzieć, że seks uwalnia naturalne środki przeciwbólowe naszego organizmu – endorfiny, oksytocynę i dopaminę.

Narządy płciowe w trakcie menstruacji są bardziej przekrwione, co ponownie wpływa na intensywność doznań. Wydzielają się hormony, które pomagają się rozluźnić, zmniejsza się suchość pochwy, a wzrasta libido. Do czego prowadzi to szaleństwo? Na przykład do orgazmu!

Do wolności krótsza droga

To nie koniec korzyści! Czy wiesz, że seks w teorii może skrócić miesiączkę? Skurcze mięśni podczas orgazmu mogą przyspieszyć wypychanie zawartości macicy, przez co złuszczone endometrium zostanie wydalone w krótszym czasie. Nie możemy zapewnić Cię, że i w Twoim przypadku tak będzie, bo to raczej osobnicza kwestia, ale nie zaszkodzi spróbować i sprawdzić!

Miesiączka jest dobrym momentem do poszukiwania innych sposobów dostarczania sobie przyjemności, niekoniecznie związanych z penetracją.

Seks oralny w czasie okresu

Taka forma pieszczot w okresie krwawienia jest również całkowicie bezpieczna. Główne zmartwienie większości osób rozważających taką aktywność dotyczy oczywiście higieny, ale na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc w zachowaniu jak największej czystości w trakcie takich igraszek. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Higiena podczas okresu – jak dbać o miejsca intymne?.

Jak utrzymać czystość podczas seksu oralnego? 

Dobrym wyborem będzie kubeczek menstruacyjny, który zbiera krew menstruacyjną do pojemniczka, dzięki czemu nie wycieka ona na zewnątrz wulwy, a równocześnie nic z niej nie wystaje (jak w przypadku sznurka z tamponu).
ilustracja anatomiczna kubeczka menstruacyjnego w pochwie
Alternatywę stanowi dysk (krążek) menstruacyjny, który działa na podobnej zasadzie co kubeczek, gwarantując nawet 12 godzin bez „przecieków”. Dodatkowo taki krążek menstruacyjny można nosić podczas seksu penetracyjnego. Elastyczne krążki wkłada się do pochwy w podobny sposób do tamponu – z tą różnicą, że krążek powinien zostać umieszczony wyżej, przy sklepieniu pochwy. Niestety, na razie to rozwiązanie jest mało popularne w Polsce.

Bonus! Ponadto, aby móc czerpać satysfakcję z seksu w czasie okresu (również penetracyjnego) i nie zaprzątać sobie głowy przeciekaniem, możesz wypróbować gąbki menstruacyjne. Ich aplikacja wygląda tak samo, jak przy tamponach, a sama gąbka dopasowuje się do ciała i jest niewyczuwalna. Skutecznie wchłania krew menstruacyjną, dlatego sprawdzi się też przy innych aktywnościach (na przykład na basenie czy w saunie). Uwaga: w drogeriach możesz znaleźć naturalne, niebielone gąbki, które sygnowane są hasłem „wielorazowego użytku”. Cóż, co do kubeczka menstruacyjnego nie mamy wątpliwości i faktycznie przy przyjacielskich stosunkach i odpowiedniej jego pielęgnacji ze spokojem możesz użytkować go nawet 2 lata. Co do gąbek – nie darzymy ich aż tak dużym zaufaniem i zalecamy ich jednorazowe użytkowanie. Nie da się przecież w pełni wyczyścić takiej gąbki!

Jak uprawiać seks podczas okresu?

Największym minusem i równocześnie zmartwieniem, jeżeli chodzi o uprawianie seksu w czasie okresu, jest… bałagan. Krew może pojawić się na pościeli oraz Waszych ciałach, szczególnie jeśli masz silne krwawienie lub jesteś na początku miesiączki. Jak tego uniknąć i zminimalizować „straty”?

 1. Rozłóż ręcznik na łóżku. W ten sposób ochronisz prześcieradło przed ewentualnymi zabrudzeniami. Możesz też przygotować specjalną pościel, której będziecie używać tylko w „te dni”. Poza tym w aptece możesz kupić specjalne chłonne podkłady higieniczne, które również doskonale się sprawdzą! Dobra i niezbyt odkrywcza wiadomość jest taka, że krew nietrudno sprać czy zmyć w razie katastrofy. ;) Polecamy szybko namoczyć zabrudzone tkaniny zimną wodą, spryskać odplamiaczem lub polać wodą utlenioną i wyprać.
 2. Uprawiaj seks pod prysznicem lub w wannie. Taka forma współżycia pozwoli w całości wyeliminować problem ewentualnych zabrudzeń, a dodatkowo może zapewnić nowe doznania. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących spróbować seksu w trakcie okresu, ale obawiających się jego krwawych konsekwencji. 
 3. Korzystaj z prezerwatyw. Seks w czasie miesiączki jest bezpieczny pod względem zdrowotnym dla obojga partnerów, ale nie można pomijać antykoncepcji, ponieważ w trakcie menstruacji można zajść w ciążę. Owulacja może zacząć się jeszcze w trakcie krwawienia, a plemniki są zdolne do przeżycia w organizmie kobiety nawet do 5 dni. Poza tym, jest wtedy większe ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową, ponieważ śluzówka jest rozpulchniona, szyjka macicy otwarta, a z pochwy wydobywa się krew. Czy słyszałaś_eś kiedyś o prezerwatywach dla kobiet? Przeczytasz o nich tutaj.
 4. Miej w pobliżu mokrą ściereczkę. Trzymaj mokrą szmatkę czy chusteczki blisko łóżka lub miejsca stosunku. Po zbliżeniu szybko wytrzesz ewentualną krew i unikniesz utrwalenia się plam. Okolice intymne możesz przetrzeć nawilżanymi chusteczkami – znajdziesz je również w naszej ofercie.
 5. Weź prysznic przed współżyciem. Chociaż „niechlujny” seks może być jednym z najgorętszych, warto zadbać o higienę miejsc intymnych i zmycie ewentualnej krwi znajdującej się na zewnątrz pochwy. Dodatkowo oczyszczający prysznic pomaga się rozluźnić i jest doskonałą grą wstępną. Pamiętaj jednak, żeby nie czyścić wnętrza waginy, np. kierując tam strumień prysznicowej słuchawki czy dokonując irygacji! To może doprowadzić do poważnych infekcji. Pochwa czyści się sama, nie trzeba jej w tym pomagać.
 6. Zaufaj grawitacji. Jeśli obawiacie się dużego wypływu krwi, możecie skorzystać np. z pozycji misjonarskiej - w tym przypadku grawitacja zadba o czystość Waszej pościeli ;) Mniej krwi bywa także z reguły pod koniec okresu, kiedy jej przepływ jest już słabszy. 

Podstawę współżycia (nie tylko w trakcie okresu) stanowi oczywiście bezpieczeństwo, dlatego wróćmy jeszcze na chwilę do kwestii prezerwatyw. Poważnym zmartwieniem związanym z uprawianiem seksu w czasie okresu jest ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji przenoszonej drogą płciową (STI), takiej jak HIV lub wirusowe zapalenie wątroby. Wirusy te żyją we krwi i mogą rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z krwią menstruacyjną. Chociaż różni się ona od tej „zwykłej”, która płynie w żyłach i tętnicach, nie wpływa to na możliwość transmisji choroby. Wiesz już, że narządy płciowe w trakcie menstruacji są zdecydowanie bardziej przekrwione, co podkręca doznania, ale zwiększa też prawdopodobieństwo infekcji i ich podatność na ewentualne uszkodzenia. Korzystaj więc z prezerwatyw za każdym razem, gdy uprawiasz seks podczas miesiączki! Ich użycie znacząco zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się lub złapania choroby przenoszonej drogą płciową.

Stosowanie zabezpieczenia odgrywa również kluczową rolę, jeśli nie planujesz zajść w ciążę. Bez względu na to, na którym etapie cyklu miesiączkowego jesteś, w każdej chwili może dojść do zapłodnienia! Miesiączka nie stanowi tutaj wyjątku. Dni płodne i dni niepłodne to umownie przyjęte przedziały czasowe, najczęściej liczone dla typowego cyklu trwającego 28 dni. Nigdy nie ma jednak 100% pewności. Twoje szanse na poczęcie są wprawdzie niższe, ale nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę w tym czasie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Z ważnych kwestii należy wspomnieć o czymś oczywistym, co przy odrobinie zapomnienia może skończyć się naprawdę źle. Jeżeli planujesz kochać się podczas miesiączki, a nosisz tampon, pamiętaj o jego wcześniejszym wyjęciu. Zwróć także uwagę, że chociaż poziom nawilżenia podczas miesiączki jest zasadniczo większy niż w pozostałej części miesiąca, to wyjmowany na chwilę przed współżyciem tampon może wchłonąć część naturalnego lubrykantu. Wtedy warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie – na przykład (wspomniany wcześniej) nasz żel intymny!

Skreślić z to do list

Seks w trakcie okresu ma z pewnością wiele zalet, ale prawdziwie pozytywny i dający spełnienie jest tylko wtedy, gdy wszystkie strony biorące w nim udział robią to z własnej, nieprzymuszonej woli. Nie nalegaj na to, jeśli mimo rozmowy partner_ka nadal ma wątpliwości. Być może zmieni zdanie po przeczytaniu naszego artykułu… ;)

 • K.R. Allen, A. Goldberg, Sexual Activity During Menstruation: A Qualitative Study, „The Journal of Sex Research” 2009, vol. 46, i. 6, p. 535-545.
 • B. Fahs, There Will Be Blood: Women’s Positive and Negative Experiences with Menstruation, „Women's Reproductive Health” 2020, vol. 7, i.1, https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23293691.2019.1690309?src=recsys& [dostęp z dn. 20.11.2020].
 • A. Macmillan, 6 Things You Should Know About Having Sex During Your Period, https://time.com/4890156/sex-during-period/ [dostęp z dn. 20.11.2020].
 • Menstruacja. Raport z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation, Warszawa 2020, https://kulczykfoundation.org.pl/uploads/media/default/0001/05/0fbe618f4aa748170c8b3f096367e2c607888eb8.pdf [dostęp z dn. 17.11.2020].
 • K. Miller, What to Know About Period Sex, Including Safety, Benefits, and Tips, https://www.health.com/condition/menstruation/period-sex [dostęp z dn. 20.11.2020].
 • K. Tanfer, S. Aral, Sexual Intercourse During Menstruation and Self-Reported Sexually Transmitted Disease History Among Women, „Sexually Transmitted Diseases” 1996, vol. 23, i. 5, p. 395-401, https://journals.lww.com/stdjournal/fulltext/1996/09000/sexual_intercourse_during_menstruation_and.9.aspxsexual [dostęp z dn. 20.11.2020].
 • S. Watson, Is It Safe to Have Sex During Your Period? Tips, Benefits, and Side Effects, med. rev. J. Brito, https://www.healthline.com/health/womens-health/sex-during-periods [dostęp z dn. 20.11.2020].
 • Pokaż Ukryj źródła źródeł

  Data dodania: 05/08/2022

  Data aktualizacji: 13/06/2023

  Autor_ka:

  Paulina Pomaska

  Psycholożka, redaktorka tekstów w serwisie You KNOW, autorka książki „Witaj w klubie”.

  Weryfikacja merytoryczna:

  Karolina Rasoul-Pelińska

  Ginekolożka

  Bestsellery

  Oto nasze bestsellery, które pokochały już tysiące klientek_ów. Wypróbuj pielęgnujący olejek intymny albo naturalny żel intymny na bazie wody dla superpoślizgu. Buszuj i zakochuj się!

  Zobacz produkty
  • Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Kuracja złuszczająca do twarzy i ciała

   Formuła na krostki, efekty nawet po 1 dniu!

   OD 67,99 ZŁ
   OD 67,99 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   Zestaw do golenia: krem, peeling i olejek intymny

   3 kroki do gładkiej i odżywionej skóry

   OD 124,95 ZŁ
   OD 124,95 ZŁ

   Bestseller

  • Olejek intymny

   Olejek intymny

   Koi podrażnienia, zapobiega krostkom (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 42,49 ZŁ
   OD 42,49 ZŁ

   Bestseller

  • Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Delikatny dezodorant pod pachy i biust

   Dla wrażliwej skóry, 0% alkoholu, aluminium i sody oczyszczonej

   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 26,76 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Podpaski nowej generacji

   Podpaski nowej generacji

   100% bawełny organicznej, w wersji na dzień lub na noc

   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,14 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Płyn do higieny intymnej

   Płyn do higieny intymnej

   Skutecznie myje, koi i reguluje poziom pH

   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 18,69 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Naturalny olejek do ust z efektem glow

   Naturalny olejek do ust z efektem glow

   „No makeup” makeup z pięknym efektem tafli na ustach

   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 19,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   ZAPACH TOFFI

  • Chusteczki do higieny intymnej

   Chusteczki do higieny intymnej

   Delikatne, spłukiwalne, z kojącym pantenolem

   OD 11,39 ZŁ
   OD 11,39 ZŁ

   PIELĘGNACJA INTYMNA

  • Krem do golenia

   Krem do golenia

   Łagodzi podrażnienia, daje superpoślizg

   OD 41,65 ZŁ
   OD 41,65 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Zestaw: żel myjący i krem do twarzy

   Delikatne oczyszczenie i bogate nawilżenie

   OD 127,49 ZŁ
   OD 127,49 ZŁ

   Bestseller

  • Tampony

   Tampony

   100% bawełny organicznej w wersji mini, regular lub super

   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 16,99 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

   MENSTRUACJA

  • Żel intymny

   Żel intymny

   Bogate nawilżenie, większa frajda z seksu (polecany przez @pani_fizjotrener)

   OD 33,99 ZŁ
   OD 33,99 ZŁ

   Bestseller

   NOWA FORMUŁA

  • Peeling do okolic intymnych

   Peeling do okolic intymnych

   Powiedz „pa, pa” czerwonym krostkom

   OD 50,15 ZŁ
   OD 50,15 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Zestaw: krem do golenia i peeling do okolic intymnych

   Wegańskie formuły na wrastające włoski, podrażnienia i krostki

   OD 82,62 ZŁ
   OD 82,62 ZŁ

   Bestseller

  • Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Kojące serum do twarzy z witaminą C

   Odżywia, wygładza i wyrównuje koloryt

   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ
   OD 70,55 ZŁ 0,00 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Zestaw: kuracja złuszczająca i serum

   Redukuje krostki i koi cerę

   OD 161,49 ZŁ
   OD 161,49 ZŁ

   Bestseller

  • Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Zestaw: 4 kroki w pielęgnacji cery

   Dla czystej, nawilżonej, ukojonej skóry bez krostek

   OD 271,99 ZŁ
   OD 271,99 ZŁ

   Bestseller

   BEZPIECZNY W CIĄŻY

  Zobacz produkty